Piesza Pielgrzymka do Kotłowa

W sobotnie przedpołudnie sprzed Konkatedry wyruszyła grupa ZIELONA na Pieszą Pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Kotłowie. Licząca ok. 50 osób grupa wyruszyła na uroczystości związane z odpustem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Przed świątynią błogosławieństwa pielgrzymom udzielił ks. Jakub Karpisiewicz. Trasa pielgrzymki to ok. 20 kilometrów. Nasi pielgrzymi zaplanowany postój mają w Strzyżewie. O godz. 15.00 modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Mieli również czas na czuwanie modlitewne. W Kotłowie pątników powitał kustosz sanktuarium ks. Łukasz Ograbek. O godz. 18.00 odprawiona została Eucharystia. Pielgrzymka zakończy się Apelem Jasnogórskim. Przewodnikiem grupy ZIELONEJ jest ks. Artur Filipiak. W pielgrzymce uczestniczy również diakon Jędrzej Grobelny oraz kleryk Alan.

Uroczystości odpustowe w Kotłowie trwają siedem dni. Obraz Matki Bożej Kotłowskiej namalował na płótnie w 1605 roku artysta wrocławski Adam Scholz. Jest to wizerunek typu „Matka Boska adorowana przez ludzi”. Na obrazie została przedstawiona Maryja z Dzieciątkiem, którą otaczają w górze aniołowie, a na ziemi w postawie klęczącej dwaj patronowie Polski: św. Wojciech i św. Stanisław, biskup. Obie postaci świętych mają dla świątyni w Kotłowie wielkie znaczenie. Św. Wojciech symbolizuje powstanie kościoła w Kotłowie jako pierwszego misyjnego kościoła w tych stronach, a św. Stanisław – okres, w którym kościół powstał. Obraz był restaurowany w 1948 roku przez H. Kucharskiego, natomiast w 2007 r. odnowienia podjął się Marek Wiącek i Monika Rzegocińska-Wiącek. Obraz Matki Bożej zasłaniany jest XVIII-wiecznym obrazem św. Mikołaja. Dzięki staraniom pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały na obraz Matki Bożej Kotłowskiej nałożono korony. Koronacja odbyła się 13 września 2009 roku. Wówczas uroczystej sumie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Parafia rzymskokatolicka w Kotłowie liczy ok. 720 parafian. Kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Kotłowskiej do maja bieżącego roku był ks. kanonik Adam Kosmała, obecnie proboszcz parafii Konkatedralnej. Obecnie proboszczem parafii i kustoszem jest ks. Łukasz Ograbek.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Aktualizacja: godz. 20:09

fot. i wideo: Kinga Krysztofiak


Piesza Pielgrzymka do Kotłowa 2021
Skip to content