Uroczystość pogrzebowa ks. kan. Krzysztofa Nojmana

W sobotni wieczór 17 kwietnia rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. kanonika Krzysztofa Nojmana, proboszcza parafii Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim. – Towarzyszy mi pogańska pokusa i pogańskie pytanie. Krzysztofie, dlaczego nie uszanowałeś życiowej kolejki – mówił podczas homilii ks. prałat Tomasz Ilski.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w środę Księdza Proboszcza rozpoczęły się od wprowadzenia, przy bijących dzwonach, ciała kapłana i modlitwy różańcowej.

Mszy św. przewodniczył ks. prał. Andrzej Szudra, wicedziekan dekanatu ostrowskiego I. – Tu w tej świątyni zostaliśmy dziś zaproszeni, aby podziękować Miłosiernemu Bogu za piękne i szlachetne, chodź krótkie, kapłańskie życie księdza kanonika Krzysztofa Nojmana, dziekana – mówił na początku Eucharystii kapłan. – Kiedy 14 kwietnia około godz. 13.00 dotarła do nas wiadomość o jego śmierci, zapewne trudno było nam w to uwierzyć. Jego śmierć, bowiem przyszła niespodziewanie, znienacka, za wcześnie, przekreślając zapewne jego różne życiowe zamiary, plany i marzenia – powiedział ks. Andrzej. Przypomniał również, że śp. ks. Krzysztof związany z Ostrowem był od 1994 r. – Przybyliśmy dziś do tej świątyni, aby pożegnać niezwykłego człowieka, kapłana, kanonika, wspaniałego proboszcza, duchowego przewodnika i ukochanego syna, brata, kuzyna, wujka, przyjaciela wielu ludzi, których Bóg postawił na jego kapłańskiej drodze – zaznaczył ks. Prałat. – Zakończył swoje ziemskie życie i rozpoczął już życie wieczne w Domu Ojca. Dlatego dziś pragniemy Bogu dziękować za dar jego życia i za to wszystko, co dzięki niemu stało się udziałem wielu z nas tutaj obecnych. Pragniemy prosić Boga o łaskę nieba dla niego – powiedział ks. Szudra.

Homilię wygłosił ks. prał. Tomasz Ilski, proboszcz parafii Konkatedralnej w latach 2007-2015. Przywołał słowa matematyka i filozofa XVII wieku, Blaise Pascala, który wolę Bożą powiązał faktami z życia. – Jeżeli chcesz poznać wolę Bożą patrz na fakty. Dotykajmy więc faktów. Ksiądz Krzysztof umiera 14 kwietnia, to 1055 rocznica chrztu Polski. To Jan Paweł II powiedział, że nie można zrozumieć historii naszego narodu bez Chrystusa. Polska będzie albo Chrystusowa, albo jej nie będzie – mówił ks. Tomasz. Jako kolejny fakt wskazał, że śmierć ks. Proboszcza przypadła w tygodniu Miłosierdzia. – Dopiero jak człowiek wyniknie w tę rzeczywistość Bożej miłości i Bożego Miłosierdzia może odkryć, kim naprawdę jest. W czym wyraża się godność człowieka i równocześnie jak żyć, by to życie było wartościowe – zauważył. Zachęcał, by nauczyć się odczytywać Bożą mądrość, by uczyć się kochać i żyć miłosierdziem.

Ks. Ilski wspomniał o rozmowie z dyrektor ostrowskiego DPS-u, która poinformowała go, że seniorzy będą łączyć się w modlitwie podczas tej uroczystości pogrzebowej. – Wczoraj pani dyrektor naszego DPS-u poinformowała mnie, że dziś jak tu jest sprawowana ta Najświętsza ofiara, to nasi seniorzy, którzy tam są, włączają się naszą wspólną modlitwę za księdza Krzysztofa. Dziękujemy wam drodzy seniorzy i nie tylko wam, wszystkim, którzy modlą się za naszego zmarłego brata – powiedział ks. Prałat. Zaznaczył, że Ksiądz Krzysztof niósł zawsze orędzie pokoju i radość życia chrześcijańskiego do DPS-u. Wskazał, że Ksiądz Nojman był twórcą wspólnoty kapłańskiej, dzięki której mógł tworzyć nową wizję duszpasterską i zastanawiać się, w jaki sposób nieść Orędzie Boże drugiemu człowiekowi. – Czy potrafisz patrzeć na fakty by odkryć wolę Bożą? – zakończył ks. Tomasz Ilski.

Sobotnia uroczystość zakończyła się odprowadzeniem ciała zmarłego kapłana do karawanu. Ze względu na stan epidemii uroczystości pogrzebowe odbywają się z zachowaniem obowiązujących limitów udziału osób w zgromadzeniu liturgicznym.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla odprawiona zostanie w poniedziałek 19 kwietnia 2021 r. o godz. 12.00. Wcześniej, o godz. 11.00 modlitwa różańcowa. Pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Limanowskiego.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz

Śp. ks. kan. Krzysztof Nojman – wspomnienie

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
godz. 11.00 różaniec (transmisja)
godz. 12.00 Msza św. pogrzebowa (transmisja również w telewizji PROART)
Po Mszy św. pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Ze względu na stan epidemii uroczystość pogrzebowa odbędzie się z zachowaniem obowiązujących limitów udziału osób w zgromadzeniu liturgicznym.

0:00​-10:52​ – wprowadzenie
10:52​-46:20​ – modlitwa różańcowa
46:20​-48:44​ – Msza św.
48:44​-55:38​ – Msza św. – powitanie ks. prał. Andrzej Szudra
55:38​-1:07:08​ – Msza św.
1:07:08​-1:14:15​ – Msza św. – homilia ks. prał. Tomasz Ilski
1:14:15​-1:40:35​ – Msza św.
1:40:35​-1:42:42​ – Msza św. – ogłoszenia parafialne
1:42:42​-1:48:36​ – Msza św. – podziękowanie i odprowadzenie


Uroczystość pogrzebowa ks. kan. Krzysztofa Nojmana

1 myśl na temat “Uroczystość pogrzebowa ks. kan. Krzysztofa Nojmana”

  1. Pingback: Zmarł Ks. Krzysztof – Mniszki Klaryski Kapucynki klasztor w Ostrowie Wlkp.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Scroll to Top
Skip to content