Barbórka w Konkatedrze

– Tutaj, w Ostrowskiej Konkatedrze, chcemy przeżywać Eucharystię, chcemy dziękować za ten rok. Od św. Barbary do św. Barbary idziemy szlakiem: pracownicy, zarząd i prezesi – mówił w piątek, 3 listopada biskup Łukasz Buzun. Mszy św. w intencji górników, pracowników górnictwa, rodzin oraz firm współpracujących z Centralą Zbytu Węgla „Węglozbyt” przewodniczył biskup Łukasz Buzun, z którym modlił się ks. Proboszcz Adam Kosmała, ks. Dariusz Pietraś, kapelan Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt” SA i ks. Jacek Bochniak, proboszcz parafii w Gorzycach Wielkich.

Na początku zgromadzonych w świątyni powitał ks. Proboszcz Adam Kosmała.

– Barbórka to czas szczególny dla górników, ale także dla wszystkich pracowników, którzy są związani z wydobyciem węgla, jego przerobem i rozprowadzeniem – mówił podczas homilii bp Łukasz. – Św. Barbara – młoda, wychowana w pogańskiej rodzinie dziewczyna tak bardzo uwierzyła w Boga i Jego miłość. Miała doświadczenie Bożej miłości w sercu, dlatego zawierzyła wszystko Chrystusowi. (…) Miłość do Chrystusa doprowadziła do dramatycznego konfliktu w rodzinie – mówił biskup o św. Barbarze, która pozostała wierna swojej wierze, nawet gdy jej ojciec, jako poganin, nie rozumiał jej wyboru. Przypomniał, że kult świętej trwa od wieków. – Ludzie wykonujący trudne zawody, narażający życie na niebezpieczeństwo od wieków zwracali się do św. Barbary – podkreślał. – Znajdujecie się w tej grupie osób, której św. Barbara jest patronem, wspiera na różne sposoby, wstawia się i przede wszystkim chce objąć swoim sercem – mówił do zgromadzonych w świątyni. – Dziękujemy Bogu za całość tego dorocznego trudu wszystkich pracowników Węglozbytu i Węglokoksu – zaznaczył. – Niech te spółki pomnażają dorobek materialny naszego narodu i pilnują dobrego duchowego dorobku naszej Ojczyzny – powiedział bp Buzun.

Uroczystą Mszę św. uświetniła Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka pod dyr. Dariusza Kasperka.

Centrala Węglowa w Katowicach powstała 20 lutego 1945 r., od 1949 r. Centrala Zbytu Węgla, której przedmiotem działalności była gospodarka węglem, brykietami i koksem na obszarze całego kraju. Historia ostrowskiej jednostki sięga 1968 r., kiedy to otwarto Składowisko Węgla. Powierzchnia ostrowskiego składowiska jest jednym z największych w Europie i wynosi 42 ha, co umożliwia składowanie około 1,7 mln ton surowca.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Barbórka w Konkatedrze 2023
Scroll to Top
Skip to content