Jubileusz 40-lecia Domowego Kościoła w Konkatedrze

– Korzenie Kościoła Domowego są w rodzinie Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Święta Rodzina to wzór Kościoła Domowego – mówił ks. biskup Stanisław Napierała podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 40-lecia Domowego Kościoła rejonu ostrowskiego. Uroczystość odbyła się w ostrowskiej Konkatedrze w ramach Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

Spotkanie jubileuszowe rozpoczęła konferencja ks. Michała Pacyny, po której odprawiona została Msza św. W homilii biskup kaliski senior wskazywał, że Ruch Światło-Życie i pierwsze kręgi Kościoła Domowego powstały w czasach PRL, kiedy dzieci i młodzież miały być wychowane w naukowym światopoglądzie, a dorośli nie mogli swobodnie wyznawać swojej wiary. Podkreślał, że twórcą tego Ruchu był ks. Franciszek Blachnicki. – To człowiek posłany przez Boga, który dzięki łasce Ducha Świętego zauważył w tamtych czasach przestrzeń, gdzie można będzie w jakiejś wolności pogłębiać wiarę. W sercach Polaków była tęsknota za Bogiem. Wszystko zmierzało do tego, aby doświadczyć Kościoła we wspólnocie. W tamtych trudnych warunkach ludzie w kręgach oazowych odkrywali Kościół i jego potęgę – przekonywał kaznodzieja. Zaznaczył, że rodzina Jezusa to Kościół Domowy w idealnym kształcie. – Tych troje – Jezus, Bóg i człowiek oraz ludzie Maryja i Józef stanowią jedność najgłębszą. Święta Rodzina to wzór Kościoła Domowego, to także program Kościoła Domowego – stwierdził hierarcha. Akcentował, że powołaniem Kościoła Domowego jest niebo. – Niebo jest naszym powołaniem. Niebo jest naszą ojczyzną. Niebo to jest radość, która płynie z uczestniczenia człowieka w życiu, jakim żyje Bóg. To jest nasz cel. Radujmy się, bo nasza ojczyzna jest w niebie. Tam dopiero będzie piękno Kościoła – mówił ks. biskup Stanisław.

Wraz z biskupem kaliskim seniorem Stanisławem Napierałą modlili się: ks. infułat Tadeusz Szmyt, ks. kanonik Krzysztof Nojman, proboszcz ostrowskiej Konkatedry, ks. Maciej Krulak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ks. kanonik Michał Pacyna, moderator diecezjalny Domowego Kościoła, ks. Daniel Zarębski, moderator rejonowy Domowego Kościoła, księża skupieni w kręgach Domowego Kościoła rejonu ostrowskiego, Katarzyna i Paweł Maciejewscy z archidiecezji poznańskiej, para krajowa Domowego Kościoła oraz pary, które na przestrzeni lat pełniły funkcje par diecezjalnych i rejonowych, a także licznie zgromadzeni członkowie kręgów rejonu ostrowskiego.

Po Mszy św. wszyscy udali się do sali Domu Katolickiego, gdzie odbyła się prezentacja dotycząca początków i działalności gałęzi Domowego Kościoła rejonu ostrowskiego. Był też czas na wspomnienia.

Początek Ruchu Światło-Życie w Ostrowie Wielkopolskim sięga 1976 r., kiedy to ówczesny wikariusz ostrowskiej fary ks. Czesław Grzelak przy aprobacie proboszcza ks. prał. Stanisława Matuszczaka założył dwie grupy oazowe dla młodzieży, które co tydzień spotykały się na rozważaniu Słowa Bożego i pracy formacyjnej według konspektów opracowanych przez ks. Franciszka Blachnickiego. W 1977 r. z inicjatywy ks. Czesława Grzelaka w Ostrowie Wielkopolskim powstał Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie. Po letnich rekolekcjach nieżyjący już dziś Teresa i Marian Morissonowie postanowili założyć pierwszy krąg przy ostrowskiej farze. Przez kolejne lata przybywało coraz więcej małżeństw, które chciały wzrastać w wierze oraz pogłębiać, umacniać i ubogacać swoją miłość małżeńską a także wychowywać swoje dzieci w duchu chrześcijańskim. W latach 1980-1990 następował dalszy rozwój kręgów, których moderatorem był nieżyjący już dziś ks. Czesław Majorek. W 1987 r. kręgi zostały przydzielone do poszczególnych parafii ostrowskich. Największy rozwój kręgów przypadał na lata 2000-2010 po rekolekcjach ewangelizacyjnych prowadzonych dzięki gościnności ks. inf. Tadeusza Szmyta przy kościele pw. św. Antoniego, ponieważ tam cała wspólnota oazowa znalazła swoją siedzibę. Dziś rejon ostrowski liczy 18 kręgów małżeństw i 4 wspólnoty osób dorosłych. Obecnie parą rejonową są Patrycja i Grzegorz Klonowscy.

Osoby skupione w Domowym Kościele organizują spotkania formacyjne, oazy modlitwy, rekolekcje formacyjne, bezalkoholowe bale sylwestrowe i karnawałowe. Członkowie Ruchu posługują w przestrzeni modlitwy, ewangelizacji, ochrony życia, komunikowania społecznego, przygotowania i prowadzenia rekolekcji. Ponadto zajmują się organizowaniem programów przeznaczonych także dla osób spoza Ruchu takich jak: Seminarium Odnowy Wiary, Randka małżeńska, Nawigacja w rodzinie, cykl spotkań pod hasłem  Kibicuj Rodzinie. Jednym z największych darów wspólnoty jest liczny udział jej członków w dziele Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony)

Jubileusz 40-lecia Domowego Kościoła w Konkatedrze
Scroll to Top
Skip to content