Procesja i Eucharystia w uroczystość Bożego Ciała

– Nasza wspólna obecność na tej procesji jest takim pięknym wyznaniem wiary, Jezu, Ty jesteś Panem, nikt inny – mówił podczas Eucharystii kończącej procesję Bożego Ciała biskup kaliski Damian Bryl. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami Ostrowa Wielkopolskiego przeszła procesja będąca publicznym wyznaniem wiary.

Procesja rozpoczęła się przy kościele św. Antoniego Padewskiego i prowadziła ulicą Raszkowską, Rynek oraz Kościelną do Konkatedry. Modlitwę i Słowo Boże przy poszczególnych ołtarzach prowadzili kapłani ostrowskich parafii. W sercu miasta przed Ratuszem Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki ponowił akt oddania miasta Najświętszemu Sercu Jezusowemu uchwalony w 1934 r. przez Radę Miejską i Zarząd Miejski. Procesja zakończyła się przed Konkatedrą udzieleniem przez bp Damiana Bryla błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata, po którym sprawowana była Eucharystia.

W homilii bp Bryl dziękował za liczny udział w procesji. – Ta dzisiejsza procesja, nasz udział w tej procesji, tak liczny, za które bardzo dziękuję jest naszym wyznaniem wyznaniem wiary w Boga, Pana naszego Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia, który umarł i zmartwychwstał, ale który jest z nami dzięki Duchowi Świętemu w Eucharystii – mówił. Zachęcał by częściej wyznawać wiarę poprzez przystępowanie do Komunii św. – Chciałbym żebyśmy dzisiaj modlili się o to, by nasze wyznanie wiary było takie mocne, klarowne i jednoznaczne. Żeby za tym, co dzisiaj uczyniliśmy publicznie na Rynku, na Raszkowskiej i tutaj na Kościelnej, żeby za tym szło nasze codzienne wyznawanie wiary, nasza głęboka wiara i świadomość, że On tu jest, nasz Pan – powiedział bp Bryl. Zaznaczył, że Jezus chce być zawsze razem z człowiekiem. – Procesja i wejście z Chrystusem Eucharystycznym na Rynek, na ulice miało nam wszystkim przypomnieć, że Pan nasz, Jezus Chrystus, jest z nami zawsze w szczególnym miejscu jakim są świątynie, ale jest z nami także, chce być z nami w naszej codzienności, w naszych pracach, w odpoczynku, w domu, w szkole, w pracy. On chce być z nami, chce być blisko przy naszych sprawach i tych radosnych i tych smutnych, które są dla Niego ważne – podkreślał biskup kaliski. Kapłan powtórzył, że udział w procesji był wielkim wyznaniem wiary będącym zaproszeniem Jezusa do swojego życia i świadectwem, że Bóg jest w życiu ważny. – Chrystus Eucharystyczny były centrum wszystkiego wokół, bo Jezus dla nas ważny. Chcieliśmy dać świadectwo, chcieliśmy przez to przez to nasze wspólne spotkanie i drogę z Jezusem przypomnieć innym o Panu Bogu. Przypomnieć, że Bóg jest z nami w małym chlebie, choć ukryty lecz prawdziwy. Żeby nasze świadectwo było prawdziwe to trzeba żebyśmy byli blisko Pana Jezusa za godzinkę, za dwie godziny, za 3 dni, za tydzień, gdy wrócimy do naszych domów. Byliśmy dzisiaj blisko Jezusa, zadbajmy, żeby być zawsze blisko Jezusa – zachęcał bp Damian. – Chciejmy żyć Jezusową miłością na co dzień. To, czego tutaj doświadczamy, bycia kochanymi, przyjętymi, co jest wielkim skarbem, chciejmy żeby to wyznaczało nasz sposób bycia na co dzień, nasz sposób na to, jak funkcjonujemy w naszych domach, w miejscach pracy. Eucharystia i życie nasze codzienne muszą być czymś jednym. Zadbajmy, żeby nie było rozdźwięku – prosił biskup.

W uroczystości uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, władze samorządowe, poczty sztandarowe, dzieci sypiące kwiatki, ministranci i wierni. Podczas procesji zagrała Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego, natomiast przy ołtarzach śpiewały: Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyr. Janusza Lipińskiego, Chór Męski „Echo” pod dyr. Andrzeja Ryłki i Chór Parafialny pw. św. Grzegorza z Konkatedry pod dyr. Magdaleny Nowickiej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Procesja i Eucharystia w uroczystość Bożego Ciała 2022
Scroll to Top
Skip to content