Jak wygrać życie?

– Wygrać życie to nie zatrzymać się tylko na sobie, na swoich potrzebach, swoich pragnieniach, swoich przeżyciach, ale wyjść ku drugiemu człowiekowi – mówił biskup kaliski Damian Bryl na zakończenie tryptyku „Jak wygrać życie?”, który od piątku do niedzieli odbywał się w hali Arena w Ostrowie Wielkopolskim.

W homilii celebrans odwołując się do dzisiejszej Ewangelii wskazał pięć podpowiedzi co zrobić, żeby życie było dobre, piękne, mądre, szlachetne, czyli ostatecznie wygrane.

Po pierwsze zachęcał, aby zaprosić Jezusa do swojego życia. – Obecność Jezusa daje siłę do życia. Czasami jesteśmy tak jak Apostołowie w wieczerniku z zamkniętymi drzwiami i tkwiący w swoim smutku. Nie obchodzi nas to, że On jest blisko, że przychodzi mimo drzwi zamkniętych. Chciałbym, żebyśmy razem modlili się o to, żebyśmy umieli dostrzec, że nie jesteśmy sami, że Jezus jest z nami – przekonywał kaznodzieja.

Drugą wskazówką przekazaną przez biskupa jest przyjęcie prawdy, że Jezus zmartwychwstał i do Niego należy ostatnie słowo. – Przyjęcie prawdy o zmartwychwstaniu nadaje nam nową perspektywę, ponieważ zmartwychwstały Chrystus jednoznacznie pokazuje nam, że to nie ci, którzy rozpętali wojnę na Ukrainie rządzą światem, nie grzech i nieprawość, których doświadczamy na co dzień, ale Jezus jest Panem i Królem – stwierdził duchowny.

Trzecia myśl dotyczyła pokoju. – Dramat wszystkich tragedii na świecie zawsze zaczyna się w sercu. Jeżeli chcemy budować pokój, na którym nam tak bardzo zależy, to musimy zacząć od troski o serce. Chciejmy prosić Jezusa, aby wlał pokój do naszych serc, a potem pomógł nam wnosić ten pokój do swojej rodziny, miejsca pracy, spotkań, wśród znajomych. Chciałbym zaprosić, żebyśmy modli się o pokój na Ukrainie, szczególnie, żeby Jezus tamtą przestrzeń i tamtych ludzi napełnił pokojem i wniósł dar swojego zmartwychwstania – zaznaczył hierarcha.

Czwarta podpowiedź to ciągłe dojrzewanie do wiary. – Pan Bóg jest nieskończony. Możemy Go nieustannie poznawać i kochać. Nie zatrzymujmy się na tej drodze. Musimy rozwijać się, dojrzewać i niezależnie od tego, ile kto ma lat należy zatroszczyć się o swoje serce, aby było otwarte dla Jezusa – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Piąta myśl skupiała się wokół pomocy bliźnim. – Spotkanie ze Zmartwychwstałym zawsze pobudza nas do otwarcia na innych. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, żeby dzielić się dobrem. Skoro doświadczamy miłosierdzia od Pana Boga to dzielmy się tym miłosierdziem. Skoro doświadczamy, że On jest miłosierny to bądźmy i my miłosierni. Wygrać życie to nie zatrzymać się tylko na sobie, na swoich potrzebach, swoich pragnieniach, swoich przeżyciach, ale wyjść ku drugiemu człowiekowi. Bardzo chciałbym, żeby takim pięknym owocem tego czasu była gotowość do pomocy, do wyjścia, do służenia – akcentował bp Bryl.

Trzydniowe wydarzenie zakończył „Wieczór Uwielbienia”, który prowadził muzycznie Jakub Tomalak z „Abba Pater Music” oraz chórem wolontariuszy stworzonym specjalnie na tą okazję. Wcześniej w Godzinie Miłosierdzia modlono się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Przed Eucharystią wprowadzone zostały relikwie. W związku z trwającą na Ukrainie wojną – jako pierwsza została wniesiona przez policjanta i strażaka figura św. Michała Archanioła, czyli patrona Kijowa. Wraz z nimi weszła Ukrainka-Matka wraz z dwojgiem dzieci, którzy złożyli kwiaty w barwach narodowych oraz odmówili Ojcze nasz w ojczystym języku. 

Gośćmi trzydniowego diecezjalnego wydarzenia byli: s. Anna Pudełko, ks. Teodor Sawielewicz i Rafał Piech.

Tryptyk „Jak wygrać życie” rozpoczął się w piątkowe popołudnie. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty dla rodzin prowadzone przez s. Annę Pudełko, która poruszyła temat radzenia sobie ze swoimi emocjami. Z kolei ks. Teodor Sawielewicz przeprowadził konferencję z bańkami mydlanymi i modlitwę wstawienniczą. Dzieci, w czasie kiedy rodzice uczestniczyli w warsztatach, wzięły udział w kreatywnych zabawach organizowanych przez opiekunów.

Sobotę wypełniły warsztaty dla kapłanów i szafarzy, sióstr zakonnych, a także młodzieży, a po nich odbył się „Wieczór Uwielbienia”, który poprowadzi zespół Ocaleni i Wspólnota Młodość LUBIĘ TO.

Głównym miejscem w Arenie była kaplica, gdzie można było w ciszy pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem.

W związku z Niedzielą Miłosierdzia i przypadającą tego dnia ogólnopolską Niedzielą Dobra do grupy organizatorów dołączył Caritas Diecezji Kaliskiej. Przy specjalnym stoisku chętni mogli zmierzyć ciśnienie, zbadać cukier i saturację.

Tryptyk „Jak wygrać życie?” to realizacja szeroko zakrojonego projektu, w który zaangażowały się nie tylko parafie i szkoły, ale także specjaliści z różnych dziedzin, którzy pomagali zrozumieć czym jest życie, jak należy o nie dbać duchowo, psychicznie i fizycznie.

Organizatorem wydarzenia w hali Arena Ostrów była Parafia Konkatedralna pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim przy wsparciu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak
Zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz

Zobacz również:


Jak wygrać życie?

Scroll to Top
Skip to content