I Komunia święta w Konkatedrze [niedziela]

– Dzisiaj, stojąc wraz z dziećmi u stóp ołtarza, wobec zgromadzonej tu wspólnoty, prosimy o udzielenie naszym dzieciom Pierwszej Komunii św. – mówili na początku Eucharystii przedstawiciele rodziców. W niedzielne południe w Konkatedrze do I Komunii św. przystąpiło 53 dzieci.

Przed rozpoczęciem uroczystości przed świątynią zgromadzonych powitał celebrans ks. Proboszcz Adam Kosmała. Wprowadzenie do świątyni poprzedziło błogosławieństwo, którego swoim dzieciom udzielili rodzice.

Homilię wygłosił ks. wikariusz Artur Zmyślony, który zwrócił uwagę na ten piękny i ważny dzień przyjęcia Pana Jezusa do serca. – Zobaczcie, jak pięknie jesteście ubrani, wszyscy w białych szatach. Wiemy doskonale, że ta biel jest symbolem czegoś, jak każdy kolor. Biel jest symbolem czystości. Pamiętacie, że dwa dni temu, w piątek, przystąpiliście do sakramentu pokuty i pojednania. Oczyściliście swoje serca i rzeczywiście ta biel, którą macie na swoich szatach, symbolizuje biel waszych serc, bo Miłosierny Bóg przebaczył wasze winy i oczyścił serca – mówił kapłan. Zauważył, że patrząc na dzieci pierwszokomunijne, można mieć wrażenie, że są podobni do aniołów. – W pewnym sensie możemy tak powiedzieć, bo też jesteście czyści, w waszych sercach nie ma teraz zła i oczekujecie zjednoczenia z Bogiem. Ale co was różni od aniołów – wiemy, że aniołowie to postacie bardzo piękne, czyste, ale aniołowie nie mają takiego przywileju jak ludzie. Aniołowie nie mogą przyjąć Komunii św., którą mogą przyjąć tylko ci żyjący na ziemi – wyjaśnił ks. Artur. Zachęcał, by dzieci zapamiętały, że Komunia św. jest pokarmem dla duszy człowieka. Zaznaczył, że w życiu popełnia się wiele błędów, które prowadzą do grzechu. Jednak drogą do pojednania jest spowiedź, sakrament pokuty i pojednania.

W trakcie Mszy św. od paschału odpalone zostały świece chrzcielne, a dzieci wyrzekły się szatana i wszystkich jego dzieł i pokus.

Podczas podziękowań dzieci zaśpiewały dla rodziców piosenkę „Kochana Mamo, kochany Tato” (znaną również pod innym tytułem „Kochana Mamo spójrz”).

W niedzielę I Komunię św. przyjęło 29 chłopców i 24 dziewczynki.

Biały Tydzień jest okresem oktawy komunijnej. Dzieci będą spotykać się w Konkatedrze przez kolejne dni o godz. 18.15 na nabożeństwie majowym i Mszy św.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz

Zobacz również: I Komunia święta w Konkatedrze [sobota]


I Komunia święta w Konkatedrze - niedziela - 2023
Scroll to Top
Skip to content