Boże Ciało

Z kościoła św. Antoniego do Konkatedry ulicami miasta Ostrowa Wielkopolskiego w uroczystość Bożego Ciała przeszła procesja eucharystyczna. Przy czterech ołtarzach modlono się i słuchano czytań z czterech Ewangelii, tematycznie związanych z Eucharystią. Procesja zakończyła się Eucharystią sprawowaną przez bp. Łukasza Buzuna i ostrowskie duchowieństwo.

Rozważania przy ołtarzach prowadził ks. kan. Bogumił Kempa – wikariusz sądowy Sądu Biskupiego w Kaliszu. – To miasto zostało oddane Sercu Jezusa. Kiedyś nikt się tego nie wstydził, nikt nie mówił, że to wtrącanie się Kościoła do polityki. Symbolem tego oddania był pomnik Serca Jezusa zniszczony przez hitlerowców. To miasto, jego mieszkańcy są w Sercu Pana. Wszyscy – mówił kapłan przy czwartym ołtarzu. – Ten ostatni ołtarz, ustawiony w sercu naszego miasta jest zaproszeniem do jedności. „Żyjemy tu razem” a to oznacza bądźmy dla siebie dobrzy. Wierzący i niewierzący. My chrześcijanie chętnie przyjdziemy tu na ten rynek, żeby z wami pogadać, pobawić się, zjeść dobry obiad. Wy nie mówcie nam, że jesteśmy staroświeccy i ciemni, tylko dlatego, że idziemy za naszym Panem, bo wiara jest sensem naszego życia. Żyjemy razem, mamy te same słabości, upadki, problemy. Przeżywamy wspólne radości i niepokoje – kontynuował. – Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich. Cała ludzka egzystencja ma właściwy sobie wymiar wspólnotowy – i wymiar społeczny. „Jeden drugiego brzemiona noście” – to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu” – powiedział ks. Bogumił.

W centrum miasta, na Rynku przed ratuszem, ponowiony został aktu oddania miasta Najświętszemu Sercu Jezusowemu przez władze miasta, które reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki. Procesja eucharystyczna zakończyła się przy Konkatedrze udzieleniem błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata, po którym biskup pomocniczy Łukasz Buzun wraz z kapłanami sprawował Eucharystię.

Podczas homilii bp Łukasz mówił, że Eucharystia jest siłą człowieka w drodze do nieba. – Nie można dojść do nieba samemu bez Eucharystii, czyli bez Chrystusa. „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. Msza Święta nas przekracza – to przychodzenie Chrystusa przerasta nasze myślenie i dlatego chcemy tego uniknąć. Ale bez spożywania Ciała i Krwi Pańskiej, pozbawieni pokarmu niebieskiego my, więdniejemy i umieramy. Nasza dusza nie dostaje pokarmu. Bo dusza nie żywi się chlebem, ale tchnieniem Bożym, Jego obecnością i miłością – powiedział. Podkreślał, że Bóg w swoim miłosierdziu cały czas poszukuje człowieka. – Boża miłość w Chrystusie szuka nas przez całe nasze życie, aż do ostatecznego oddechu. Ponieważ Ona wie, że ludzkie życie jest puste i człowiek, nic nie osiąga, jeśli ją odrzuca – zauważył bp Buzun. Zachęcał do doświadczania Bożej miłości w Eucharystii. – Praktyczne doświadczenie Bożej Miłości, jaką Bóg nam ofiaruje, znajdujemy w Eucharystii. Przez komunię św. Odnajdujemy drogę do Serca Bożego. Możemy codziennie przyjmować żywego Chrystusa – mówił. Zachęcał do częstego odnawiania więzi z Chrystusem poprzez dobrą spowiedź i przyjmowanie Jego Ciała w Eucharystii. – Obserwujemy, ile jest obecnie kryzysów w relacjach międzyludzkich, małżeńskich, rodzinnych, ile związków żyje w ciągłym konflikcie, niezgodzie, zdystansowaniu. Nie byłoby tylu deficytów, gdyby nie było odcięcia od więzi z Chrystusem Eucharystycznym. Dlatego ważne jest, żeby tę więź przywracać, zmieniać ten stan – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. – Boża miłość wypala cały brud. Serce Jezusa i Maryi te serca modlą się za nas, za rodziny, Ta miłość serca Syna i Matki jest ukierunkowana na szczęście człowieka tak na ziemi, jak i w niebie – podkreślił. – Prośmy dzisiaj Pana, abyśmy oczyszczeni w sakramencie pokuty, byli gotowi zawsze karmić się Chlebem, który i jest dla nas jak manna dla ludu wybranego, pokarmem, który pozwoli nam przejść drogami tego świata do nieba – zakończył bp Łukasz.

W obchodach Bożego Ciała uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, władze samorządowe, poczty sztandarowe, dzieci sypiące kwiatki, ministranci i wierni. Podczas procesji zagrała Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego, natomiast przy ołtarzach śpiewały: Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyr. Janusza Lipińskiego, Chór Męski „Echo” pod dyr. Magdaleny Nowickiej i Chór Parafialny pw. św. Grzegorza z Konkatedry pod dyr. Magdaleny Nowickiej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Boże Ciało 2023

Zobacz również