Słowo o Eucharystii – o. Zbigniew Ptak OSPPE

W niedzielę 18 czerwca w parafii Konkatedralnej gościliśmy o. Zbigniewa Ptaka, jasnogórskiego paulina, który głosił Słowo o Eucharystii.


W niedzielę 18 czerwca homilię na wszystkich Mszach św. wygłosił o. Zbigniew Ptak OSPPE, rekolekcjonista z Jasnej Góry. Ojciec Zbigniew od kilkunastu lat głosi słowo szczególnie o Eucharystii w parafiach na terenie całej Polski, a od ponad roku głosi cykliczne i darmowe dla wszystkich zainteresowanych rekolekcje o uzdrawiającej mocy Eucharystii na Jasnej Górze. W homilii wygłoszonej w ostrowskiej konkatedrze Ojciec nawiązał do kilku ważnych elementów Mszy św. wskazując na głęboką symbolikę i znaczenie oraz podkreślił, że najważniejsze jest nasze wewnętrzne zaangażowanie serca, od którego zależą owoce każdej Eucharystii. – Nie przychodzimy na Mszę św. po to, aby być w kościele. Bardzo wielu ludzi myśli, że na Mszę św. przychodzimy po to, żeby się pomodlić. To jest bzdura! Pomodlić się możemy w domu, w pracy, na ulicy… gdziekolwiek jesteś. Tutaj natomiast są cuda nad cudami! – mówił Ojciec Zbigniew Ptak, tłumacząc dalej, że we Mszy św. chodzi tylko o miłość, a wskazuje na to pocałunek ołtarza, który symbolizuje Chrystusa, na początku Eucharystii i na zakończenie. – Tylko wtedy zrozumiemy coś ze Mszy św. i wniesiemy ją w naszą codzienność, jeśli będziemy ją przeżywać na sposób miłosny – powiedział. O konsekracji, czyli najważniejszym momencie każdej Mszy św. Ojciec mówił: – Jak to się dzieje, że ten chleb zamienia się w Ciało Boga, a wino w Jego Krew, powiem Wam tak – do tej pory w dziejach świata, nie urodził się człowiek, który potrafiłby to zrozumieć. A więc jeśli Pan Bóg nie daje nam tej możliwości zrozumienia tego, co się dzieje podczas najświętszej chwili Mszy Św., czyli konsekracji, to chodzi Mu między innymi o naszą ufność – zaznczył.

Osoby zainteresowane i spragnione wiedzy na temat Eucharystii mogą posłuchać krótkich, ale bardzo wartościowych audycji o. Zbigniewa na temat poszczególnych elementów Mszy Św. dostępnych na stronie eucharystia.jasnagora.pl.

Po każdej Mszy św. wierni mieli możliwość zakupienia książek, które Ojciec publikuje w ramach wydawnictwa i inicjatywy ewangelizacyjnej „Wejdźmy na szczyt”. Wśród polecanych przez niego książek znalazły się pozycje, które pomagają czytelnikowi pogłębić wiedzę na temat Eucharystii, m.in. „Kosmiczna Celebracja” Patrycji Hurlak, „Zaproszenie do wieczernika” ks. Andrzeja Adamskiego czy „Owoce Komunii Świętej” Zdzisława J. Kijasa.

Joanna Robakowska

Scroll to Top
Skip to content