Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju to symbol pokoju i pojednania, który co roku przybywa do Ostrowa Wielkopolskiego. W sobotę 16 grudnia podczas Mszy św. wieczornej w Konkatedrze harcerze przekazali światło z Betlejem, gdzie rozpocznie się sztafeta i przez kolejne dni, aż do samej Wigilii, docierać będzie do wszystkich ostrowskich parafii, instytucji i domów.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Czyńmy pokój” i jest kolejną okazją, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest pokój oraz ukazania różnych jego wymiarów. Nawiązuje do słów Jezusa Chrystusa, który powiedział: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski” (Mt 5, 48). Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju wpisuje się również w dziękczynienie rodziny harcerskiej w Polsce za ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerstwa polskiego. 

Betlejemskie Światło Pokoju to inicjatywa, która rozpoczęła się w 1986 roku w Austrii. Światło jest zapalane tradycyjnie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju jest organizowana przez Związek Harcerstwa Polskiego.

Przynieś świeczkę, odpal ogień i zabierz Światło do domu. Płomień Betlejemskiego Światła Pokoju można odpalić od płonącego znicza przy Kaplicy Wieczystej Adoracji w Konkatedrze do Wigilii Bożego Narodzenia.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Betlejemskie Światło Pokoju 2023
Scroll to Top
Skip to content