Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej jest jednym z najważniejszych nabożeństw w roku liturgicznym Kościoła katolickiego, ponieważ upamiętnia ona Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami, podczas której ustanowił On Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. W Konkatedrze odprawiona została o godz. 18.30, a przewodniczył jej ks. wikariusz Dominik Wieczorek.

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, które jest przepełnione symbolami, których podczas całorocznych liturgii nie doświadczymy. Dziś podczas pieśni „Chwała na wysokości Bogu” zabrzmiały wszystkie dzwony w Kościele, które od tej pory zostały wyciszone do czasu pieśni aż do „Chwała na wysokości Bogu” w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej.

W homilii ks. Dominik nawiązał do dzisiejszego święta mówiąc, że kapłan powinnien mieć serce czułe i wrażliwe na wzór Serca Jezusowego. – Jezu, Ty jesteś tu naprawdę, Blisko o jeden tylko krok, Tyś na ołtarzu w hostii ukryty, Widzi Cię jednak, mej wiary wzrok – cytował słowa jednej z piosenek religijnych. Wskazywał, że Bóg powołuje do kapłaństwa, by w ten sposób mówić ludziom, że ich kocha. – Panie pozwól nam, twoim sługom kapłanom, abyśmy wytrwali w Twoim kapłaństwie, abyśmy żyli w Twoim świętym kapłaństwie aż do zakończenia naszego ziemskiego życia – zakończyl.

Po kazaniu nastąpił obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Obrzęd ten ma przypominać służbę i miłość Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, ale aby służyć. 

Podczas Eucharystii wierni mogli otrzymali Komunię św. w dwóch postaciach – Ciała i Krwi Pana Jezusa.

Msza św. sprawowana była również przez ks. Proboszcza Adama Kosmałę, ks. Fabiana Domagalskiego oraz księży seniorów – ks. Tomasza Ilskiego oraz ks. Eugeniusza Krawczyka.

Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament w procesji został przeniesiony do kaplicy adoracji, zwanej „Ciemnicą” znajdującą się w ołtarzu Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie adoracja tego dnia potrwa do godz. 22.00 i przez cały Wielki Piątek. Ołtarz został ogołocony symbolizując zakończenie wieczerzy, ale także odarcie Jezusa z szat i pozostawienie Go w samotności,

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Msza Święta Wieczerzy Pańskiej 2024
Scroll to Top
Skip to content