Światowy Dzień Ubogich – poświęcenie jadłodajni

– Dzisiaj przypada VI Światowy Dzień Ubogich. Chcemy przypomnieć sobie, że wokół nas jest wielu takich, którzy przeżywają trudne doświadczenia biedy, ubóstwa, strapienia. Chcemy przypomnieć sobie, że oni są i chcemy uczyć się im pomagać – mówił podczas Eucharystii w Konkatedrze biskup kaliski Damian Bryl. Tego dnia poświęcona została jadłodajnia dla osób ubogich i potrzebujących, która powstała w piwnicy Konwiktu Arcybiskupiego przy ul. kard. Ledóchowskiego 8.

– Chciałbym, żeby ta Msza św. była naszym dziękczynieniem tym wszystkim osobom, dzięki którym ta jadłodajnia mogła powstać. To jest piękne, że możemy się jednoczyć i razem czynić tak ważne miejsca. Cieszymy się, że obok fundacji, która stworzyła to miejsce, także tym miejscem będą opiekować się Siostry Albertynki, które witamy oficjalnie w Ostrowie – mówił na początku biskup Damian.

W homilii biskup kaliski nawiązał do Słowa Bożego, w którym tej niedzieli mowa jest o czasach ostatecznych. – Te słowa są zaproszeniem do modlitwy o wiarę, aby nie zwątpić, że Pan Bóg jest nad tym światem i że On u końca czasów objawi swoją moc w całej pełni. Żebyśmy się też nie wystraszyli tego co się dzieje z nami i wokół nas, bo wiele jest trudnych i dramatycznych doświadczeń. Jezus nas nie zostawi – podkreślał biskup Bryl. – Dzisiaj w Kościele na całym świecie chcemy prosić Pana Boga za wszystkimi ludźmi ubogimi, ale też chcemy prosić za nami wszystkimi, żebyśmy nie stracili wrażliwości na ludzką biedę, ubóstwo – zaznaczył. Zachęcał do bycia wrażliwym na ludzką biedę i ubóstwo. Wskazywał, że ważne jest pomagać, ale także to dlaczego chce się pomagać, a ta pomoc powinna wynikać z tego, czego ma się niewiele, a nie tym co zalega. Biskup zauważył, że w Polsce istnieje wiele instytucji, fundacji i organizacji, które pomagają ubogim. – Istnienie wielu takich instytucji niech nas nie zwalnia z wrażliwości serca. Każdy z nas jest zaproszony o troskę o ubogich i zapraszam was do modlitwy o to – powiedział bp Damian. Nawiązując do listu Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Ubogich, przypomniał, że Jezus sam stał się ubogim. Podkreślił, że prawdziwe bogactwo tkwi nie w pieniądzach, ale w miłości do każdego człowieka. – Niech ten dzień będzie dużym poruszeniem, niech będzie zaproszeniem. Ubodzy są wśród nas – zakończył.

Wspólnie z biskupem Damianem Brylem modlił się ks. Proboszcz Adam Kosmała, ks. Krzysztof Raj, ks. prał. Tomasz Ilski, ks. Eugeniusz Krawczyk, ks. prał. Andrzej Szudra – dziekan dekanatu ostrowskiego I, ks. Piotr Kowalek – dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej oraz ks. Łukasz Skoracki – zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej. Na Mszy św. obecne były Siostry Albertynki, które sprowadzają się do Ostrowa Wielkopolskiego i będą służyć jego mieszkańcom, a także ofiarodawcy i sponsorzy jadłodajni.

Po Eucharystii na budynku Konwiktu Arcybiskupiego przy ul. kard. Ledóchowskiego 8 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą śp. ks. kan. Krzysztofowi Nojmanowi, którego imię nosić będzie jadłodajnia. – Gdy spytałem wszystkich czy zgodzą się, żeby śp. ks. Krzysztof patronował temu miejscu nie usłyszałem słowa nie. Wszyscy się zgodzili. (…) Dlatego też dzisiaj, kiedy otwieramy to miejsce pragniemy przyzywać patronatu ks. Krzysztofa Nojmana, który miał dobre serce, wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka – mówił ks. Piotr Kowalek, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej. W Ostrowie Wielkopolskim będą posługiwały Siostry Albertynki. Jedna pracuje już jako pielęgniarka w Stacji Opieki Caritas, a jedna w jadłodajni razem z panią Lidią Wawrzyniak.

Biskup Kaliski Damian Bryl po słowach podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w powstanie tego miejsca poświęcił pomieszczenia, w których znajduje się jadłodajnia dla ubogich i potrzebujących mieszkańców miasta.

Jadłodajnia działa od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00. Prowadzona jest przy współpracy Caritas Diecezji Kaliskiej przez fundację „Głodnych nakarmić”, która została założona przez Małgorzatę i Szymona Boguckich w kwietniu 2018 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Na początku istnienia jadłodajnia znajdowała się przy ul. Grunwaldzkiej. Oprócz jadłodajni, w której rozdawane są ciepłe posiłki osobom bezdomnym i ubogim w razie potrzeby istnieje możliwość skorzystania także z łaźni i toalety. W budynku Konwiktu Arcybiskupiego działa również schronisko dla kobiet prowadzone przez Caritas Diecezji Kaliskiej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Światowy Dzień Ubogich - poświęcenie jadłodajni

Zobacz również