Misterium Męki Pańskiej

Po raz trzeci w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się Misterium Męki Pańskiej pt. „Ojciec miłosierny”. W inscenizacji wzięło udział około 60 osób, w większości młodzież. 

– Chciałbym, abyśmy nie byli tylko widzami, ale by był to dla nas czas szczególny. Czas, w którym kiedy będziemy wpatrywać się w tych, w większości młodych ludzi, odgrywających rolę poszczególnych osób, które towarzyszyły Jezusowi, abyśmy też zobaczyli siebie. Trochę swojego życia i zobaczyli jak bardzo każdemu z nas ta męka naszego Pana była potrzebna – powiedział na wstępie ks. Rafał Grzęda, wikariusz parafii MB Częstochowskiej.

Spektakl rozpoczął się przy Kinie Komeda od prologu, którym była scena z Ewangelii św. Łukasza, przypowieść o Synu marnotrawnym. W rolę Ojca wcielił się ks. Proboszcz Krzysztof Nojman, natomiast Synem marnotrawnym był ks. Paweł Wczesny. Misterium rozpoczęło się od wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który przebiegał wzdłuż al. Powstańców Wielkopolskich do Parku Miejskiego. W parku umiejscowiony był Wieczernik, Ogród Oliwny, sąd Kajfasza oraz sąd Piłata, gdzie przedstawiono scenę biczowania. Następnie Jezus przeszedł z krzyżem do Konkatedry, mijając przy Domu Katolickim Weronikę, która otarła mu twarz. Pod wieżą kościoła odegrana została scena ukrzyżowania. Ciało Jezusa zostało złożone do grobu znajdującego się w bramie głównej Konkatedry, Bramie Miłosierdzia. Spektakl zakończył się epilogiem, w którym Syn marnotrawny powraca do domu, do Ojca miłosiernego. Przypowieść o synu marnotrawnym wyraża w sposób prosty i dogłębny rzeczywistość nawrócenia. Nawrócenie jest najbardziej konkretnym wyrazem działania miłości i obecności miłosierdzia w ludzkim świecie.

Misterium zostało wyreżyserowane przez Panią Wiesławę Dankiewicz-Czajkę. W organizację misterium zaangażowanych było razem z obsługą około 60 osób, w większości młodzież oraz kapłani z ostrowskich parafii. W rolę Jezusa wcielił się, po raz drugi, ks. Dariusz Brylak, proboszcz parafii św. Augustyna w Kostowie. W misterium udział wziął również nasz ks. Proboszcz Krzysztof Nojman, który wcielił się w Ojca miłosiernego, ks. Paweł Wczesny – Syn marnotrawny oraz ks. Jakub Rachwalski – jeden z Apostołów. Prace nad przedstawieniem i scenografią trwały kilka miesięcy, by w jak najbardziej realny sposób odzwierciedlić czasy, w których żył Jezus. Na misterium zapraszało całe ostrowskie Duchowieństwo oraz Pani Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek. Udział w misterium wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy Miasta.

dom-jozefa-sticky

Zobacz również:

Tekst i zdjęcia: JR

Misterium Męki Pańskiej
« z 7 »
Scroll to Top
Skip to content