Święto Wniebowzięcia NMP i Wojska Polskiego

15 sierpnia, w uroczystość Matki Boskiej Zielnej, w Konkatedrze odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. – Przeżywamy dziś jedną z największych uroczystości Maryjnych w Kościele, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w tradycji Polskiej znanej jako święto Matki Boskiej Zielnej. Dzisiaj obchodzimy też 97. rocznicę zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej zwanej też Cudem nad Wisłą, dzięki której Polska uratowała swoją niepodległość. Obchodzimy dziś święto Wojska Polskiego, otoczmy modlitwą tych wszystkich żołnierzy, którzy dziś służą swojej Ojczyźnie, pamiętając szczególnie o tych, którzy oddali swoje życie w Jej obronie – powiedział na początku Eucharystii ks. Proboszcz Krzysztof Nojman.

W homilii ks. Proboszcz przytoczył treść dogmatu wydanego przez papieża Piusa XII w 1950 r. o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. – „…powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” (Breviarium fidei VI, 105). Drodzy Bracia i Siostry, te słowa wygłosił papież Pius XII, dokładnie 1 listopada 1950 r. w Rzymie w bazylice św. Piotra, która po brzegi wówczas była wypełniona wiernymi i w obecności 1600 biskupów z całego świata. Z duszą i ciałem została wzięta do nieba Maryja, to dlatego właśnie dzisiaj kierujemy naszą myśl do nieba – powiedział. – Dzisiaj do Maryi Wniebowziętej, do Matki Boskiej Zielnej, przynosimy zioła i kwiaty, pędy zbóż i traw, aby Bóg za przyczyną Maryi ustrzegł je od wszelkiej szkody, by służyły człowiekowi i zwierzętom. Prosimy, aby zachował je od zniszczenia, aby radowały oczy i przynosiły jak najobfitszy plon. A nasze serca przepełnione są dziś wiarą i nadzieją, że kiedyś Najświętsza Dziewica Wniebowzięta przedstawi nas Jezusowi, nas mających w rękach już nie piękne bukiety kwiatów i ziół, ale niosących pełne naręcza dobrych uczynków – zaznaczył ks. Krzysztof Nojman.

W kazaniu Proboszcz Konkatedry podkreślał, jak mocno Polska jest związana z Matką Bożą. – Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak mocno osoba Matki Bożej związana jest z Bogiem, naszą Ojczyzną? Jak bardzo Matka Boża tak osobiście wchodzi w tą historię? Doświadczyliśmy tego chociażby w 1920 r. Bitwa Warszawska zwana Cudem nad Wisłą, jedna z trzech najważniejszych bitew XX wieku na świecie, a zarazem jedna z decydujących w całej historii ludzkości. Wtedy Wojsko Polskie, na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim, zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale i całą Europę przed niewolą, przed wprowadzeniem zbrodniczego systemu komunistycznego – mówił kapłan. Przypomniał, że wówczas w całym kraju, ludzie gromadzili się w kościołach, by modlić się za Ojczyznę – We wszystkich kościołach wówczas modlono się za Ojczyznę. Przez 10 dni, aż do 15 sierpnia w Warszawie na Placu Zamkowym, odbywała się procesja błagalna. Cała Warszawa na kolanach modliła się o zwycięstwo. I przyszło, przyszło wielkie zwycięstwo. Tak wielkie, że nie dało się tego wytłumaczyć w jakiś czysto naturalny sposób i dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą. Ks. Proboszcz napominał, że należy troszczyć się o Ojczyznę i wolność. – Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim żołnierzom, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolną, niepodległą Polskę. Ale musimy pamiętać, że sprawa Polski nie kończy się na zdobyciu wolności. Ciągle trzeba myśleć o właściwym, prawidłowym wychowaniu młodego pokolenia. Umiłowanie Ojczyzny powinno być naszą troską, nas wszystkich. Wspólna odpowiedzialność o Polskę ponad podziałami politycznymi. Bóg, Honor i Ojczyzna – to są wartości, na których opierali się ci, którzy wówczas w 1920 roku i w innych wojnach oddawali życie za Ojczyznę. Powinniśmy być dumni z naszej historii, z dziedzictwa kulturowego, z tych wartości, na których kształtowało się życie naszej Ojczyzny – powiedział celebrans.

Przed błogosławieństwem poświęcone zostały zioła i kwiaty.

Wspólnie z ks. Proboszczem Krzysztofem Nojmanem modlił się ks. Mateusz Setecki oraz ks. Eugeniusz Krawczyk. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, władze miejskie, powiatowe, służby mundurowe, poczty sztandarowe, Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego oraz licznie zgromadzeni wierni.

Na zakończenie Mszy św. zaśpiewano „Boże, coś Polskę”.

Tekst i zdjęcia: JR


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony) 

Święto Wniebowzięcia NMP i Wojska Polskiego
Skip to content