Siostry Klaryski w Konkatedrze

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w Kościele obchodzony był po raz 26. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To dzień szczególnej pamięci o osobach, które całkowicie ofiarowały swoje życie Panu Bogu. Przez całą niedzielę, 6 lutego, gościliśmy s. Krystianę z klasztoru Sióstr Klarysek Kapucynek, mieszczącego się na terenie naszej parafii przy ul. Dalbora.

Na zaproszenie ks. Proboszcza Adama Kosmały do naszej świątyni przybyła siostra Krystiana, która podzieliła się tym, jak żyje się w klauzurze. Siostry by zarobić na własne utrzymanie, zajmują się szyciem i haftowaniem szat liturgicznych, sztandarów, itp. Piszą również piękne ikony. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej klasztoru z ul. Dalbora – https://kapucynkiostrow.pl/. Tam, w zakładce galeria można zobaczyć prace wykonywane przez nasze Siostry oraz poznać historię klasztoru.

Klasztor Mniszek Klarysek Kapucynek w Ostrowie Wielkopolskim
ul. Ks. Kard. Edmunda Dalbora 10
63 – 400 Ostrów Wlkp.
tel. 62 735 63 31
e-mail: kapucynkiostrow @ poczta.onet.pl
SANTANDER 61 1090 1160 0000 0000 1622 6613

Pierwsze siostry dotarły na ostrowską ziemię 20 czerwca 1961 r. Nowa fundacja wyłoniła się z klasztoru Sióstr Klarysek Kapucynek z Przasnysza, jako wyraz dziękczynienia za 100. rocznicę obecności Sióstr Klarysek Kapucynek w Polsce. Ówczesna przełożona i siostry przasnyskiego klasztoru, podjęły decyzję otwarcia nowej fundacji. Myśl ta została zrealizowana w Ostrowie Wielkopolskim. Siostry wybrały to miejsce ze względu na to, że jedna z sióstr – s. M. Doloroza Grzesiek, pochodząca z Topoli Wielkiej, mogła liczyć na pomoc rodziny zamieszkałej w Ostrowie. To za ich pośrednictwem został znaleziony odpowiedni dom, który został przekształcony w nowy klasztor. Początkowo siostry zajmowały tylko dwa pokoje, ponieważ poprzedni właściciele dzielili wraz z nimi dom jeszcze przez kilka miesięcy. Powoli przygotowały najpierw małą kapliczkę, potem porządkowały strych, na którym wcześniej hodowane były gołębie. 7 października 1961 r. została odprawiona pierwsza Eucharystia. Nowej fundacji od początku towarzyszył wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej namalowany przez jedną z zakonnic z Przasnysza. Klasztor jest pod wezwaniem Królowej Polski, natomiast kaplica – Matki Boskiej Różańcowej. Siostry czynnie uczestniczyły w pracach budowlanych i remontowych przy powstawaniu nowego klasztoru. Same, pod okiem murarza, postawiły mur wokół terenu, wykonywały także szereg innych prac. Równocześnie, aby pokryć liczne wydatki związane z budową, a także by zarobić na własne utrzymanie, przyjmowały zamówienia na pracę zarobkową: szycie i haft szat liturgicznych, sztandarów, itp. Pomimo nawału pracy i zajęć związanych z budową, siostry dbają bardzo o wymiar duchowy. Zgodnie z Regułą, nie zaniedbują modlitwy, dniem i nocą chwaląc Pana. Dbają, by liturgia była piękna i by mogli w niej uczestniczyć wszyscy, którzy tego pragną. Obecnie wspólnota liczy 14 sióstr.

Scroll to Top
Skip to content