1050. Rocznica Chrztu Polski w Konkatedrze

Dzień po zakończeniu głównych uroczystości kościelno-państwowych w Poznaniu i Gnieźnie odbyły się główne obchody miejsko-powiatowe 1050. Rocznicy Chrztu Polski w Ostrowie Wielkopolskim. W Konkatedrze Mszę św. pontyfikalną z tej okazji odprawił ks. bp Romuald Kujawski, biskup  Porto Nacional w Brazylii, ks. bp Edward Janiak, ks. bp Łukasz Buzun wraz z duchowieństwem parafii z terenu powiatu ostrowskiego. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Bogurodzicy.

– Chrzest Polski bez wątpienia był najbardziej przełomowym momentem historii Polski, chociaż roczniki polskie pod rokiem 966 notują tylko kilka słów: Mieszko książę Polski został ochrzczony – powiedział na wstępie Ordynariusz Kaliski, ks. bp Edward Janiak. Zwrócił się również do wszystkich zebranych, do żyjących w obecnych czasach, że to do nich należy przekazanie kolejnym pokoleniom otrzymanej spuścizny – Dzisiaj podczas uroczystej Mszy św. w Ostrowie dziękujemy Panu Bogu za ten wielki dar, że zostaliśmy wprowadzeni w orbitę narodów chrześcijańskich. Naszym obowiązkiem jest dzisiaj przyjęcie, ale też przekazanie wielkiej duchowej spuścizny tym, którzy po nas przyjdą. Trzeba powrócić do chrztu. Trzeba podobnie jak 1050 lat temu wyznać i głosić na nowo prawdę o Chrystusie, jedynym Zbawicielu świata. Biskup kaliski zwrócił się do bp Romualda Kujawskiego, który w latach 1982-84 był wikariuszem w parafii św. Stanisława w Ostrowie. – Cieszę się ogromnie z obecności ks. biskupa Romualda Kujawskiego. To on 32 lata temu w tej świątyni był wikariuszem. Później z mandatu, polecenia abp Stroby, jako misjonarz został oddelegowany do dalekiej Brazylii, do Amazonii najpierw jako profesor, rektor, biskup koadiutor, dzisiaj bp ordynariusz przyjechał by świętować i dziękować Panu Bogu za ten wielki dar chrztu św.  – mówił Pasterz diecezji. Po słowach wstępu biskupa, ks. Proboszcz Krzysztof Nojman powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystościach z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

W homilii ks. biskup Porto Nacional w Brazylii, Romuald Kujawski okazał radość z możliwości przybycia do Ostrowa, do parafii, w której służył – Nie kryję ogromnego wzruszenia, że po tylu latach mogę w Farze ostrowskiej, która jest świadkiem wielkopolskiej kultury opierającej się zaborcom, która jest pomnikiem polskości odprawić Najświętszą Eucharystię upamiętniającą narodowe duchowe zwycięstwo, czy może początek tego zwycięstwa, które dokonało się w wodzie chrzcielnej, w której zanurzył się pierwszy władca tego narodu książę Mieszko. Kapłan dodał, że pomimo wielu lat od wyjazdu z Polski, nigdy nie zapomina o swoim pochodzeniu, o swoich korzeniach, o drodze, którą przeszedł – Przyjechałem z dalekiej Brazylii Amazonii, chociaż spędziłem tam już prawie 30 lat moje serce nigdy nie oderwało się od korzeni i moje korzenie są polskie, a konkretnie tu w Wielkopolsce, w Poznaniu, w którym się urodziłem, a później także drogą kapłańską przez Ostrów Wielkopolski kształtowała się tożsamość narodowa, a także tożsamość kapłańska.

Celebrans wskazywał byśmy nie pozwalali sobą manipulować. Byśmy dbali o pamięć naszej historii – Jakże często przypominam moim Brazylijczykom zasadniczą sprawę – kto pozbawia się swej pamięci historycznej łatwo może stracić swoją tożsamość. Bo naród, który zapomina o swojej historii można łatwo manipulować. Nasza tożsamość wyraża się w starożytnej naszej pieśni „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” – mówił bp Kujawski. Chrzest św. na stałe połączył nas z Chrystusem. Biskup przypominając słowa naszego rodaka, św. Jana Pawła II wskazywał, że w naszej historii kultura świecka wiąże się z kulturą chrześcijańską, której nie można rozdzielić – Św. Jan Paweł II mówiąc, że nie można tego narodu zrozumieć bez Chrystusa. I rzeczywiście nie można zrozumieć, bo twórczość świecka jest zawsze w jakimś sensie oparta o tę kulturę duchową. Te dwa płuca działalności materialnej i działalności duchowej nie można oddzielić. Kapłan wspominał czasy zaborów, czasy okupacji, podczas których Polacy działali z mocą Bożą. Dzięki modlitwie stawali do walki z okupantem – Miasto Ostrów Wielkopolski, powstanie wielkopolskie – skąd powstańcy czerpali siłę, skąd czerpali moc potrzebną, aby się przeciwstawić i zwyciężyć pruskiego najeźdźcę. Właśnie z wiary, bo to zwycięstwo, jedyne powstanie zwycięskie, było okupione modlitwą na kolanach. Siła duchowa pozwoliła przetrwać okupację hitlerowską, a także pozwoliła przetrwać noc komunizmu.

Biskup Romuald Kujawski odniósł się do naszej kultury, którą przekazali nam nasi przodkowie – Nie ksiądz na religii, ale nasze matki uczyły nas Ojcze Nasz i Zdrowaś Maryjo i nasze matki proste kobiety bez wiedzy naukowej uczyły nas miłości Boga i Ojczyzny. Celebrans wspomniał swoją śp. Matkę, która pomimo zakazów i groźby poniesienia kary, okazywała swoją wiarę wywieszając chorągiew. Apelował byśmy dalej kroczyli drogą Przykazań Bożych, byśmy dali się wieść w przyszłość przez Ducha Świętego. – Dobry Pasterz prowadzi naród, gdy on zaczyna się gubić w najróżniejszych sporach, bo tylko ten Dobry Pasterz jest naszą nadzieją. Dobry Pasterz powołuje ludzi do swojej szczególnej służby – mówił Celebrans.

Kończąc, biskup Porto Nacional w Brazylii zaapelował w szczególności do osób rządzących – Pozwólmy, aby Jezus Chrystus, Dobry Pasterz prowadził nas w dalsze świętowanie 1100-lecia chrztu Polski. To już tutaj będą pewnie inni ludzie, inni pasterze. Na pewno, jeżeli pozwolimy tym nurtem iść do przodu, nie będziemy tego żałować. Staniemy się też światłem dla nas i może i dla Europy zagubionej. Czy można zrozumieć ten naród bez Chrystusa, czy możemy zrozumieć nas samych bez Chrystusa? – zakończył ks. bp Romuald Kujawski.

W czasie Eucharystii wszyscy zebrani odnowili przyrzeczenia chrzcielne. W 1050. Rocznicę Chrztu Polski, Michał Mochowicz, syn Łukasza i Martyny, został włączony do Wspólnoty Kościoła, przyjmując Chrzest św. z rąk biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

W procesji z darami Rada Powiatu Ostrowskiego przyniosła kielich dla ks. Biskupa, Rada Miejska – kielich dla Parafii, przedstawiciele Urzędu Miasta – chleb i winogrono z winem, przedstawiciele parafii – monstrancję.

Na zakończenie Eucharystii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Wieczystej Adoracji, która stanowi trwały owoc Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w 2015 roku oraz upamiętnienie 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

W uroczystościach udział wzięli kapłani z kościołów z terenu Powiatu Ostrowskiego, wierni, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, miejskie, gminne, powiatowe oraz sztandary miasta i powiatu, organizacji społecznych, kościelnych i jednostek powiatowych.

Eucharystię uświetniła Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego oraz Chóru Męskiego ECHO pod dyr. Andrzeja Ryłki.

30 kwietnia w Konkatedrze odbędzie się Koncert Milenijny „CHRZTU WODY” w ramach obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

Retransmisja uroczystości:

dom-jozefa-sticky

 

Tekst i zdjęcia: JR

O uroczystościach przeczytasz także na stronie:

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koncert Milenijny „Chrztu wody”


1050. Rocznica Chrztu Polski w Konkatedrze

Kaplica Wieczystej Adoracji
Scroll to Top
Skip to content