VII Ostrowski Orszak Trzech Króli

Po rocznej przerwie po raz siódmy w święto Objawienia Pańskiego ulicami Ostrowa Wielkopolskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” pomimo niepewnej pogody i wciąż trwającej pandemii mieszkańcy świętowali jedno z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich świąt, które powstało na początku IV wieku.

Na czele korowodu jechała Maryja z Dzieciątkiem i Józefem, następnie trzej Mędrcy ze Wschodu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego. Barwny korowód, przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata”, wyruszył z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Limanowskiego po modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia. Orszak przeszedł ul. Kaliską i Sądową pod Dom Katolicki, gdzie dzieci ze świetlicy „Boże Podwórko” przedstawiły krótką inscenizację spotkania z Herodem. Przy bijących dzwonach uczestnicy udali się do Konkatedry na Eucharystię.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której wszyscy ludzie na ziemi uwierzyliby w Chrystusa, w której Ewangelia stałaby się prawem numer jeden na świecie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zamiast nienawiści, goryczy i złości na co dzień spotykalibyśmy się z miłością i zrozumieniem. Myślę, że taki świat można byłoby włożyć sobie w jedną z utopijnych wizji rzeczywistości – mówił podczas homilii ks. Artur Filipiak, wikariusz parafii Konkatedralnej. Podkreślał, że tak jak Mędrcy ze Wschodu udali się za gwiazdą betlejemską, by zobaczyć Nowonarodzone Dziecię, tak zgromadzeni w świątyni na Eucharystii przybyli by zobaczyć Boga pod postacią chleba i wina. Kapłan mówił o wierze jaką posiadali Mędrcy, który podążając za gwiazdą, szukali Boga. – Udaje im się Go spotkać, tak jak i my dzisiaj spotykamy Chrystusa obecnego w żłóbku – powiedział. – Boża miłość czeka nieustannie na te serca, które ją odrzuciły, czeka cierpliwie w żłóbku pod postacią małego Dzieciątka. Miejmy odwagę by objawiać Bożą miłość w naszej codzienności – zakończył ks. Filipiak.

Eucharystii przewodniczył ks. Jakub Karpisiewicz, z którym modlił się ks. Krzysztof Raj oraz ks. Mateusz Paprocki, wikariusz z parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

VII Ostrowski Orszak Trzech Króli zorganizowała parafia Konkatedralna pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz parafia pw. Miłosierdzia Bożego.

Patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


VII Ostrowski Orszak Trzech Króli
Scroll to Top
Skip to content