25-lecie reaktywacji Chóru Konkatedralnego pw. św. Grzegorza

Opóźniony przez pandemię koncert jubileuszowy 25-lecia wznowienia działalności Chóru Konkatedralnego pw. św. Grzegorza odbył się w niedzielę 19 listopada w ostrowskiej Konkatedrze. Podczas koncertu gościnnie wystąpiła sopranistka Regina Plewa-Gad i Towarzystwo Śpiewacze z Odolanowa pod dyrekcją Jana Szkudlarza, natomiast za organami zasiadł Karol Kopiec.

Koncert rozpoczął się odśpiewaniem Gaude Mater Polonia w wykonaniu jubilatów i zaproszonych gości.

– Jako proboszcz konkatedry chciałbym bardzo serdecznie wszystkich przywitać. Kto śpiewa, ten dwa razy się modli. Niech to wsłuchiwanie się w ten śpiew przybliży nas do Pana Boga, niech pozwoli nam się jeszcze piękniej modlić i spotykać. Niech to spotkanie będzie na chwałę Bożą i pożytek ludzki, abyśmy wzrastali w liczbę w naszych chórach i w coraz piękniejszy śpiew – mówił na początku koncertu ks. kan. Adam Kosmała. Jubileuszowy koncert poprowadziła chórzystka Izabela Gołdyn. – Proszę Państwa, pozwólmy dzisiejszym wykonawcom czerpać korzyści ze wspólnego śpiewu, a sami zanurzmy się w świecie pięknych dźwięków i tekstów – mówiła chórzystka.

W wykonaniu Towarzystwa Śpiewaczego w Odolanowie pod dyrekcją Jana Szkudlarza usłyszeć można było utwory: Sancta Maria, Nieście chwałę mocarze, Modlitwa obozowa oraz utwór wykonany z sopranistką Reginą Plewą-Gad Nie lękajcie się.

Chór Konkatedralny wykonał siedem utworów zarówno acapella, jak i w towarzystwie organów: Ave Maria F. Lucianiego, Jezus źródłem mej radości J.S. Bacha, Veni Jezu L. Cherubiniego, Zdrowaś Królewno Wyborna, Oto my przed Tobą Panie W.A. Mozarta, Panis angelicus C. Francka, Ave verum corpus E. Elgara.

Podczas koncertu przedstawiciel Południowowielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr Janusz Czaja wręczył honorowe odznaczenia pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego stopnia Polskiego Związku Chóru i Orkiestr dla chórzystów Chóru Konkatedralnego w Ostrowie Wielkopolskim.

Finałowym akcentem kończącym jubileuszowy koncert 25-lecia wznowienia działalności było wspólne wykonanie trzech utworów: Chwal, duszo moja Pana M.A. Chatpentiera, Laudate Dominum K. Gounoda oraz Modlitwa o pokój N. Blacha.

Chór w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim powstał w 1888 roku z inicjatywy Jana Dwornika. Pierwszym jego dyrygentem był Tomasz Bartkiewicz. W 1931 roku chór przyjmuje za swojego patrona św. Grzegorza, natomiast funkcję organisty pełnił Michał Osowski. Następnie chórem kierowali: Ks. Józef Orszulik (1945-1948), Kazimierz Urbaniak (organista i dyrygent w latach 1948-1986), Jadwiga Jankielewicz (1986-1988). Po wieloletniej przerwie chór wznowił działalność w 1996 roku. Dyrygentem została wtedy i jest nim do dziś Magdalena Nowicka.
Chór brał udział w licznych zjazdach i przeglądach chórów kościelnych. Śpiewał m.in. w Kościele św. Krzyża w Warszawie, w Kaliszu, w Lutogniewie, a także w 1999 roku podczas transmitowanej Mszy św. w Telewizji Polonia. We wrześniu 2008 roku chór zdobył wyróżnienie I Diecezjalnego Przeglądu Chórów Kościelnych w Kaliszu.
Chór aktywnie uczestnicy w życiu parafii i diecezji. Od roku 2002 chór jest członkiem Związku Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej. 20 listopada 2016 roku świętował 20-lecie również koncertem w świątyni parafialnej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


25-lecie reaktywacji Chóru Konkatedralnego pw. św. Grzegorza
Chór parafialny pw. św. Grzegorza
Scroll to Top
Skip to content