Marsz dla Życia i Rodziny

Pod hasłem „Każde życie jest bezcenne!” odbył się po raz drugi Marsz dla Życia i Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim. To wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w ostrowskiej Konkatedrze, którą odprawił proboszcz ks. kan. Krzysztof Nojman.

– Jesteśmy obecni na tej Mszy św. nie tylko z racji Dnia Pańskiego, uroczystości Zesłania Ducha Świętego, ale po to, aby bardzo wyraźnie i zdecydowania stanąć po stronie życia. Chcemy prosić Ducha Świętego, aby dał nam dar męstwa, odwagi, siły byśmy z mocą bronili przede wszystkim życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział na początku Eucharystii ks. Proboszcz.

W homilii ks. Jakub Rachwalski wskazywał, że w dzisiejszych czasach próbuje się zmienić system wartości, a rodzinę spycha się na margines. – Mimo wszystko za wszelką cenę próbuje się dziś wmówić, że Kościół i rodzina to przeżytek, że nie pasują do obecnych czasów, że Kościół wciąż coś niszczy, psuje, że ogranicza ludzką wolność. W zamian oferuje się nam na telewizyjnym ekranie świat, który tak naprawdę nie istnieje – mówił kapłan. – Dobra, kochająca się rodzina to przeżytek, że dobro, miłość, życzliwość to pojęcia nienowoczesne, że ludzi uczciwych, wierzących w Boga nie powinno być, tacy ludzie nie powinni istnieć, że chrześcijaństwo wraz z przykazaniem miłości Boga i bliźniego przeżyło się i nie jest w stanie zmienić świata – dodał.

 Ks. Jakub nawoływał do przeciwstawiania się kłamstwom skierowanym przeciw wierzącym i rodzinie. – Nic tak nie demaskuje obłudy i kłamstwa jak szczerość i prawda. Nie wolno nam chować głowy w piasek i udawać, że te kłamstwa nas wierzących nie dotyczą, nie obrażają. Nie wolno nam siedzieć cicho, gdy po raz kolejny Chrystus przybijany jest do krzyża – ale tym razem gwoździami kłamstw, oszustw, oszczerstw – mówił Wikariusz. Nie należy się bać, a trzeba bronić prawdy. Wskazał przykład Wielkich Polaków, którzy przez swoje życie i postępowanie bronili prawdy. – Św. Wojciech, który ginie zabity przez pogan, św. Stanisław, zamordowany, bo ośmielił się napomnieć króla, św. Maksymilian, oddający życie za bliźniego, kard. Wyszyński, więziony przez lata za obronę prawdy, wreszcie ks. Jerzy Popiełuszko, bestialsko zamordowany przez oficerów SB, bo miał odwagę bronić prawdy. Wszyscy o­ni dali świadectwo prawdzie. Nie pozwolili, by za cenę świętego spokoju, wygodnictwa i życia bez problemów ich postępowanie było zakłamane – mówił kapłan.

W homilii ks. Rachwalski nawiązał do słów św. Jana Pawła II, który w liście skierowanym do rodzin napisał – „Z pewnością dziecko oznacza dla rodziców nowy trud, nowy zasób potrzeb i kosztów. (…) Stąd też pokusa, ażeby go nie było. Pokusa bardzo mocna w niektórych środowiskach społecznych i kulturowych. Czy więc nie jest ono darem? Czy tylko przychodzi zabierać, nie dawać? Te pytania to myśli natrętne, od których z trudem wyzwala się współczesny człowiek” – cytował.

Kończąc ks. Jakub powiedział – Dlatego dziękując dziś Bogu za nasze rodziny, dziękując Bogu za każdą rodzinę módlmy się razem ze św. Janem Pawłem II, aby każdy młody człowiek zawsze z szacunkiem i nadzieją patrzył na rodzinę, z szacunkiem i nadzieją patrzył na każde ludzkie życie.

Na zakończenie Eucharystii ks. Krzysztof Nojman zwrócił się do wiernych – Za chwilę ruszy Marsz dla Życia i Rodziny, pójdziemy ulicami naszego miasta. Niech to będzie marsz przede wszystkim radości.

II Ostrowski Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł od Konkatedry ulicami: Wiosny Ludów, Kolejowa, Plac 23 Stycznia, Raszkowska, Konopnickiej, 60 Pułku Piechoty, Królowej Jadwigi, Rynek, Kościelna, Ledóchowskiego, Al. Powstańców Wielkopolskich do Parku Miejskiego.

Finał marszu miał miejsce przy Amfiteatrze w Parku Miejskim, gdzie odbył się piknik dla uczestników z krótkimi występami młodych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Koncert przygotował „Young Band Ostrów” pod dyr. Roberta Matuszewskiego z Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie.

Tekst i zdjęcia: JR

Zobacz również – I Marsz dla Życia i Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim


Marsz dla Życia i Rodziny 2016
Skip to content