110 lat od poświęcenia kościoła

30 września minęło 110 lat od poświęcenia nowego kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie. Było to wielkie wydarzenie w dziejach naszego miasta i regionu. 

Budowa trzeciego kościoła w dziejach parafii rozpoczęła się dokładnie 500 lat po wybudowaniu pierwszej świątyni w 1404 roku. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał sufragan poznański ks. biskup Edward Likowski. Fundatorami nowego kościoła byli parafianie i w 1/3 książę Ferdynand Radziwiłł. Budowę ukończono w 1906 roku, a poświęcił ją ks. dziekan Grośty z Odolanowa.

Msza św. dziękczynna w rocznicę wybudowania i poświęcenia kościoła odprawiona zostanie w niedzielę, 2 października 2016 r. o godz. 9.30.

Poniżej publikujemy opis z uroczystości poświęcenia kościoła parafialnego w Ostrowie zamieszczony w „Dodatku do 235. numeru Kurjera Poznańskiego” z 12 października 1907 roku:

Oryginalna treść z gazety:

W Gaz. Ostrowskiej czytamy:
Ostrów nie widział od kilkuset lat z górą podobnej uroczystości. Stara nasza niedawno zerwana świątynia nie była konsekrowaną.
Najprzew. ksiądz biskup Likowski przybył wraz z kapłanem swoim ks. Detkoffem, w ubiegłą sobotę w południe do naszego miasta, a żeby dokonać tego uroczystego akta. Na dworcu przyjęli go ks. dziekan Grośty z Odolanowa, ks. proboszcz Zborowski i następca J. O. Ks. Patrona, pan Zakrzewski z Czachor. Dzwony z wieży kościoła oznajmiły zgromadzonym u wejścia do świątyni parafjanom, że dostojny Gość zbliża się do kościoła. Jedno z licznie zebranych dzieci Ancia Witkowska przywitało Zwierzchnika naszej dyjecezji pięknym wierszykiem i kwiatami, a następnie w uroczystej procesji, przy dźwiękach wspaniałego „Ecce sacerdos magnus”, z rozwiniętymi sztandarami wprowadzono go do kościoła, gdzie u stóp wielkiego ołtarza serdecznie przemówił do księdza Biskupa miejscowy proboszcz. Ks. Biskup odpowiedział dłuższą mową z kazalnicy, tłumacząc między innymi wielkie znaczenie nowowybudowanej świątyni dla nas.
Około godziny 4. przystąpił ks. Biskup do udzielania sakramentu Bierzmowania. Wieczorem przyjął delegacje wszystkich naszych Towarzystw i Stowarzyszeń…

CZYTAJ DALEJ…

Skip to content