Mamy 10 lat!

Od 10 lat jesteśmy w sieci. Właśnie przed dekadą uruchomiona została strona internetowa parafii Konkatedralnej. Poznaj historię jak to się zaczęło…

Pierwsza wersja strony

Plan zbudowania strony parafii zrodził się w 2007 roku w głowach wówczas nastoletnich ludzi – Justyny Pawlak i Jacka Ryczkiewicza, którzy razem z ówczesnym wikariuszem ks. Damianem Słotwińskim podjęli się tego trudu. Głównym motywem, a zarazem obowiązkowym elementem charakterystycznym strony miała być cegła – z oczywistych względów. Prace nad jej budową trwały kilka zimowych i letnich miesięcy. Tym sposobem we wrześniu pod adresem www.konkatedra-ostrowwlkp.pl uruchomiona została strona, która może niebyła szczytem techniki, a przede wszystkim grafiki, jednak zawierała najważniejsze informacje dotyczące parafii oraz aktualne ogłoszenia i intencje. W tamtym czasie sporadycznie pojawiały się na niej artykuły dzięki współpracy z  redakcją gazetki parafialnej „Z Ostrowskiej Konkatedry”.

Z miesiąca na miesiąc powoli uczyliśmy się kodu html i tym sposobem już rok później mogliśmy zaprezentować nową szatę graficzną. Do wprowadzenia tych zmian przyłączyła się Ania Bartoszek i Małgorzata Głowicka. W kolejnych latach próbowaliśmy zmieniać pewne elementy. W lipcu 2011 roku parafię nawiedziła Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To za przyczyną Matki Bożej zrodził się kolejny pomysł – tworzenia galerii zdjęć.

Dalsze postępy w nauce tworzenia stron, ale już także obróbki graficznej przyniosły na przełomie lutego i marca 2012 roku trzecią wersję szaty graficznej. Choć od tego czasu tworzona jednoosobowo przez Jacka to jednak wsparcie od wcześniejszych twórców było zapewnione. Zaczęły się pojawiać autorskie zdjęcia z uroczystości, a także pierwsze filmiki na kanale Konkatedry na YouTube (kanał ten w wyniku awarii w 2013 r. został skasowany). W lipcu 2012 r. z parafii na samodzielną placówkę odszedł opiekun i współtwórca ks. Damian. Drugim opiekunem został ks. Aleksander Nawrocki.

Czwarta wersja strony

Wrzesień 2013 to piąty rok działalności oraz potężna przebudowa i napisana od zera strona internetowa parafii. Pojawiły się nowe funkcje. Od tego roku artykuły zaczęła przesyłać Pani Ewa Kotowska-Rasiak, której relacje można czytać do dziś. W tym czasie pierwsze kroki w pisaniu artykułów rozpoczął autor strony. Jak już zostało wspomniane, początkowo strona działała zapożyczając artykuły od gazetki parafialnej, jednak stopniowo od tego czasu to się zmienia i to ze strony internetowej artykuły zaczynają trafiać do gazetki.

2015 rok to duże zmiany w parafii. W czerwcu żegnaliśmy przechodzącego na emeryturę ks. Proboszcza Tomasza Ilskiego oraz odchodzących na inne placówki wikariuszy: ks. Aleksandra, ks. Mariusza i ks. Marka, a witaliśmy nowego proboszcza ks. Krzysztofa Nojmana wraz wikariuszami: ks. Jakubem, ks. Mateuszem i ks. Pawłem. Przybywały nowe artykuły z licznymi fotorelacjami. Nieco archaiczny sposób tworzenia strony zabierał dużo czasu. Dlatego trzeba było myśleć o zmianie i nowej technologii. Wybór padł na coraz bardziej popularnego WordPress-a. Jest to system zarządzania treścią napisany w języku PHP – może pomińmy ten czysto techniczny bełkot.

Pod koniec 2015 roku ruszyły prace nad przeniesieniem strony do WordPress-a, co było równoznaczne z budową nowej strony. Niezmienne pozostało jedno – cegła, która tym razem stanowi tło strony. W poniedziałek 14 marca 2016 roku rozpoczął się Wielki Post i nowa strona została opublikowana. Dzięki temu czas wrzucenia nowego artykułu z bogatą fotorelacją zajmuje tylko kilka minut. Te działania przyniosły duże odciążenie przy zamieszczaniu zmian na stronie.

Dziś 7 września 2018 r., czyli mija dekada od uruchomienia strony. Ta rocznica przypada w Nadzwyczajnym Roku św. Józefa Kaliskiego i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co piękniejsze, właśnie dziś w naszej parafii rozpoczyna się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano. Choć tym razem nie prezentujemy nowego wyglądu, to jednak zmiany nastąpiły. Pod koniec sierpnia zmieniliśmy serwer, na którym zamieszczona jest strona internetowa parafii, dzięki temu strona m.in. działa szybciej. Mamy nadzieję, że zmiana ta będzie zauważalna przez wszystkich odwiedzających nasz parafialny portal.

W dalszym ciągu rozwijamy stronę internetową o nowe treści. Jakiś czas temu w zakładce duszpasterze umieściliśmy link o kapłanach, zakonnikach i zakonnicach pochodzących z parafii wraz z poszczególnymi biografiami. Bogata jest historia najstarszej ostrowskiej parafii, dlatego dalej będzie rozbudowywana zakładka historia. Jeśli nasi Internauci posiadają jakieś materiały związane z parafią, którymi chcieliby się podzielić zachęcamy do kontaktu: admin@konkatedra-ostrowwlkp.pl lub za pomocą formularza – tutaj czy też przez media społecznościowe. Prosimy o zgłaszanie wszelkich błędów, uwag czy sugestii.

Cieszymy się dużą liczbą odwiedzin. Dziś znaleźć nas można nie tylko pod adresem www.konkatedra-ostrowwlkp.pl, ale także w mediach społecznościowych Facebook (facebook.com/Konkatedra), Twitter (twitter.com/Konkatedra) oraz od niedawna powróciliśmy na YouTube (zobacz tutaj).

Troszkę statystyk:

Strona na przestrzeni lat:

Scroll to Top
Skip to content