Św. Michał Archanioł nawiedził Konkatedrę

W piątek 7 września rozpoczął się w Konkatedrze czas nawiedzenia kopii figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano. Peregrynacja potrwa do niedzieli 9 września, gdzie podczas Mszy św. o godz. 18.00 nastąpi pożegnanie.

Peregrynacja rozpoczęła się od nabożeństwa oczekiwania na skrzyżowaniu ulic Ledóchowskiego z Piłsudskiego. Zgromadzeni parafianie przeszli w procesji do Konkatedry. Figurę św. Michała Archanioła nieśli ojcowie i matki, natomiast koronę niósł ks. Proboszcz Krzysztof Nojman. W świątyni nastąpiło nałożenie korony oraz powitanie przez dzieci i młodzież, rodzinę oraz ks. Proboszcza. – Święty Michale Archaniele, z ogromną radością witamy cię w naszym parafialnym domu. Chcemy prosić cię o łaskę, otocz opieką nasze rodziny, wspieraj nas w pokonywaniu trudów codziennego życia, wspieraj chorych i samotnych. Błogosław dzieciom i chroń je od złego – mówiła rodzina. – Święty Michale, wsłuchujesz się w to, co ludzie mają tobie do powiedzenia. Nie są ci obce żadne ludzkie sprawy. Radości, nadzieje, obawy i smutki, ale też nieszczęścia i tragedie. Tak jak zapewne wszędzie, podobnie jest i u nas. Mamy za co Bogu dziękować. Mamy czym się cieszyć, mamy za co wielbić naszego Stwórcę. Nam też nie brakuje różnych kłopotów, problemów i zmartwień, czym podzielimy się z tobą podczas dalszych modlitewnych spotkań – mówił ks. Proboszcz. – Chcemy wraz z tobą, święty Michale Archaniele, podejść na mogiłę naszych zmarłych i tam prosić, byś ich wprowadził do nieba, a nas pocieszył w tęsknocie za nimi. Jak widzisz nasze oczekiwania są duże, ale twoja moc jest o wiele większa. Cieszymy się, że jesteś. Witamy cię św. Michale Archaniele w naszej parafii.

Mszę Świętą na rozpoczęcie nawiedzenia odprawił ks. Proboszcz Krzysztof Nojman, ks. Mateusz Setecki, ks. Paweł Wczesny, ks. Marcin Kierzek oraz michalita ks. Rafał Szwajca, który wygłosił homilię.

Homilia:

 

Na balustradzie przy figurze umieszczona została złota misa, do której można składać prośby i intencje. Te prośby i intencje złożone przez wiernych świętemu z Góry Gargano zostaną wyczytane w Godzinie Miłosierdzia Bożego.

Z małej, lokalnej peregrynacji, którą w 2013 roku księża michalici zorganizowali dla swoich parafii, powstało wielkie dzieło, obejmujące swym zasięgiem całą Polskę. W ciągu pięciu lat Michał Archanioł w znaku figury nawiedził 650 parafii, ponad 300 klasztorów zakonnych, liczne szkoły, domy dziecka, noclegownie dla bezdomnych, szpitale i więzienia. W Ostrowie Wielkopolskim św. Michał jest po raz trzeci – wcześniej w parafii św. Pawła Ap. oraz parafii Miłosierdzia Bożego.

Michał, najważniejszy spośród aniołów obdarzony jest przez Boga szczególnym zaufaniem. Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg”. Bł. Bronisław Markiewicz, założyciel zgromadzenia zakonnego księży michalitów uważał za Ojcami Kościoła, że św. Michał po Matce Bożej odbiera największą cześć w niebie. Ostatnio w Polsce to peregrynacja figury pochodzącej z sanktuarium w Monte Sant’ Angelo, która z inicjatywy księży michalitów rozpoczęła się w 2013 roku.

Oprac.: JR

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele,
wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha
bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogormić raczył,
pokornie o to prosimy,
a Ty Wodzu niebieskich zastepów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich
po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.

Szczegółowy program nawiedzenia – tutaj.


Św. Michał Archanioł nawiedził Konkatedrę
« z 5 »
Skip to content