Ks. Mateusz Paprocki odprawił Mszę św. w Konkatedrze

W sobotę 13 czerwca ks. neoprezbiter Mateusz Paprocki, który przez ostatni rok odbywał w parafii Konkatedralnej praktykę duszpasterską, odprawił Mszę św., tzw. sekundycję. Święcenia diakonatu oraz święcenia kapłańskie ks. Mateusz przyjął z rąk bp Łukasza Buzuna w Konkatedrze. Na obrazku prymicyjnym zamieścił fragment z Listu do Filipian „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”.

Homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Nojman, proboszcz parafii, który mówił o wielkiej odwadze, jakiej w dzisiejszym świecie potrzeba do odpowiedzenia Bogu na Jego wołanie. – Wydaje się, że tej odwagi w dzisiejszym świecie wielu ludziom, szczególnie młodym ludziom brakuje. Odwagi, aby pozytywnie odpowiedzieć na Boże wołanie, na powołanie, na powołanie do służby Panu Bogu, ludziom, powołanie do służby Kościołowi. Właściwie we współczesnym świecie bardzo często wielu młodym ludziom tej odwagi brakuje. To nie tylko chodzi o wybór drogi życia kapłańskiego czy zakonnego, ale także o wybór drogi życia małżeńskiego. Jak wiele odwagi brakuje dzisiaj by młodzi ludzie chcieli zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Potrzebna jest odwaga i zdecydowana postawa, nie oglądanie się za siebie, wstecz, ale pełne zaufanie Panu Bogu – mówił kapłan. Ks. Nojman, zwracając się do księdza neoprezbitera, mówił o jego wielkim zaangażowaniu w życie parafii podczas praktyk duszpasterskich. – Przez te kilka miesięcy pobytu w naszej parafii i my kapłani, ale także wierni świeccy obserwowali ciebie. Widzieli twoje wielkie zaangażowanie, twoją gorliwość, nie trzeba było cię do niczego namawiać, wręcz zachęcać. Sam wiedziałaś co masz robić. I robiłeś to rzeczywiście dobrze, najlepiej jak potrafiłeś, wkładając w tą swoją posługę całe swoje serce. I za taką postawę, młodego kapłana, początkującego, chcemy ci dzisiaj z serca podziękować, bo to jest też danie świadectwa swej miłości do Boga, do Kościoła, do drugiego człowieka – powiedział ks. Proboszcz. Kapłan zachęcał wszystkich do ciągłej, nieustającej modlitwy o nowe, święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Wskazywał, że rolą każdej rodziny jest stworzenie odpowiednich warunków, aby mogło się w niej zrodzić takie powołanie. – Oczywiście nie z każdej rodziny Pan Bóg wybierze sobie przyszłego kapłana, obdarzy kogoś powołaniem, ale naszym obowiązkiem, obowiązkiem naszych rodzin jest stworzenie w tych rodzinach, w naszych domach taki atmosfery, aby tam mogło zrodzić się powołanie do życia w kapłaństwie czy do życia zakonnego. Stworzyć odpowiednie środowisko, odpowiednią atmosferę wychowując religijne swoje dzieci, będąc dla nich dobrym przykładem życia religijnego, życia w wierze. To jest nasze zadanie, o którym nigdy nie możemy zapomnieć – podkreślał ks. Krzysztof Nojman. – Księże Mateuszu na swoim obrazku prymicyjnym umieściłeś słowa „Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia”. Życzymy Ci, aby Pan Bóg, Pan Jezus zawsze cię umacniał, aby dawał ci siły do pięknej, radosnej posługi kapłańskiej – zakończył kapłan.

Po Mszy św. wokół kościoła przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem, po której przedstawiciele grup duszpasterskich złożyli życzenia. – Serdecznie życzymy ci, aby Duch Święty obdarzył ciebie obficie swoimi darami, bogactwem łask Bożych, abyś był zawsze nastawiony na pomoc człowiekowi, dysponował dla niego czasem i wspierał go mądrym słowem – mówili przedstawiciele Matek i Ojców Żywego Różańca. – Serdecznie życzymy ci, byś podążając drogą kapłańskiego powołania niósł bliźnim Bożą miłość, niezachwianą wiarę i nadzieję. Niech Matka Boża w Cudownym Medaliku opiekuje się tobą i chroni od zła. Dziękujemy za opiekę i modlitwę w naszych spotkaniach – mówiła przedstawicielka Apostolatu Maryjnego. Ostatni, głos zabrał ks. Proboszcz Krzysztof Nojman. – Chciałbym jeszcze szczególnie podziękować, myślę, że tutaj wszyscy się ze mną zgodzą, za przepiękne kazania pasyjne w okresie Wielkiego Postu i za prowadzenie drogi krzyżowej, którą mogliśmy to obserwować przez Internet. Myślę, że naprawdę były naprawdę głębokie i piękne.

Przed błogosławieństwem prymicyjnym ks. neoprezbiter Mateusz Paprocki również złożył podziękowania. – Nie ukrywam, że Konkatedra zawsze była mi bliska. Pochodzę z Przygodzic, więc to prawie po sąsiedzku. Jeszcze przed seminarium często przyjeżdżałem tutaj na Mszę św. niedzielną czasami wieczorem, kiedy nie zdążyłem być u siebie. Później Pan Bóg jakoś tak sprawił, że najpierw miałem tutaj święcenia diakonatu, później z Bożej Opatrzności zostałem skierowany na praktykę diakońską i przez tego całego koronawirusa tak się stało, chyba pierwszy raz w historii, że też tutaj odbyły się święcenia kapłańskie i też tutaj właśnie mogłem je przyjąć – powiedział kapłan. -Ta Konkatedra Ostrowska zawsze będzie bliska mojemu sercu, zawsze w tym sercu pozostanie – dodał ks. Mateusz.

Wspólnie z ks. neoprezbiterem Mateuszem modlił się ks. Paweł Wczesny oraz ks. Marcin Kierzek. Uroczystość uświetnił Chór Konkatedralny pod dyr. Magdaleny Nowickiej.

– Myśl o powołaniu pojawiła się kiedy byłem dzieckiem. Od czwartej klasy szkoły podstawowej byłem ministrantem i patrząc na posługę mojego proboszcza pojawiła się myśl, że chciałbym tak jak on służyć Panu Bogu. Na tej drodze ważna była rodzina, która przekazała mi wiarę. Zawsze wspierali mnie także katechetka i Ks. Proboszcz. Teraz myślę, że posługa diakońska nie jest łatwa, ale wszystko mogę z Bożą pomocą, wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia – mówił w 2019 r. tuż po święceniach diakonatu Mateusz Paprocki. Natomiast tuż po święceniach kapłańskich powiedział o swoich przeżyciach i planach. – Pojawiła się radość, bo to dzień, na który czekałem sześć lat, do którego sukcesywnie przygotowywałem się przez różne posługi na drodze formacji seminaryjnej. To, co kiedyś było marzeniem, teraz stało się rzeczywistością. Teraz plany co do mojego kapłaństwa ma Ten do góry, pójdę Jego śladami. To co będzie kazał robić to zrobię.

Ks. Mateusz Paprocki od 1 lipca 2020 r. został skierowany do parafii pw. Młosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Ks. Mateusz Paprocki odprawił Mszę św. w Konkatedrze
« z 5 »
Skip to content