Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – 150-lecie OSP Ostrów Wielkopolski

9 września w samo południe w Konkatedrze odprawiona została Msza św. w intencji strażaków z okazji 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Eucharystii przewodniczył Proboszcz Konkatedry, ks. kan. Krzysztof Nojman.

W homilii ks. Krzysztof Nojman przytoczył dewizę strażaków, która przyświeca im każdego dnia – „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – te słowa, hasło wypisane na Waszych sztandarach, są pewną dewizą, która bardzo mocno, jak sądzę, jest wyryta w Waszych sercach. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. W naszej Ojczyźnie, w Polsce jest ponad 16 tys. jednostek ochotniczych straży pożarnych. Prawie 700 tys. ludzi – mężczyzn i kobiet należy do ochotniczych straży pożarnych. I Wy, moi drodzy, Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowie jesteście jedną z tych wielu, wielu jednostek w naszej Ojczyźnie. Można powiedzieć wprost, że to jest wielka armia ludzi, która służy Bogu na chwałę i idzie ludziom na ratunek – powiedział kapłan. Zaznaczył jak wielką pomoc niosą strażacy ludziom w potrzebie – Dajecie świadectwo przychodząc ludziom doświadczonym różnym nieszczęściem, najczęściej nieszczęściem pożaru, czy nieszczęściem, różnym żywiołom. Wasza służba wymaga hartu, hartu ducha, odwagi, ofiarności. Jesteście ludźmi, którzy nie tak łatwo padają pod ciężarem nieszczęścia. Wchodzicie często do akcji wtedy, kiedy ludzie są zrezygnowani, załamani i opuszczają ręce. Wchodzicie do akcji, aby ratować ludzkie mienie i pomniejszyć brzemię nieszczęścia. Każde Wasze działanie, Was strażaków, to także jest pewnego rodzaju nazywanie ludzkiego braterstwa. Ciągle dajecie świadectwo o tym, że drugi człowiek w chwili nieszczęścia nie jest sam, nie pozostaje sam, że może liczyć na pomoc drugiego człowieka.

Ks. Proboszcz, cytując słowa św. Jana Pawła II, wskazał na pracę strażaków jako wypełnienie przykazania miłości wobec bliźniego. – Św. Jan Paweł II przemawiając kiedyś do strażaków powiedział, że strażacy to ludzie, którzy „wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”. Wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji. Właściwie bardzo wiele z tego, co strażacy czynią jest z ducha Ewangelii i z moralności chrześcijańskiej. Miłość miłosierna, wychodzenie naprzeciw różnym nieszczęściom, likwidowanie tych nieszczęść, aby ratować ludzkie życie – wskazywał celebrans. Dziękował za wierność straży wobec Boga i Kościoła. – Bycie strażakiem to nie jest tylko zawód, a straż cieszy się bardzo wielkim zaufaniem ze strony obywateli. Byliście, jesteście, sądzę, że będziecie wierni Bogu i Kościołowi. I Kościół dzisiaj pragnie Wam podziękować, że dajecie prawdziwe świadectwo, że potraficie przyznać się do Boga, że trwacie w Kościele – mówił kapłan. Na zakończenie homilii, ks. Krzysztof Nojman przytoczył życie św. Floriana i życzył orędownictwa ich patrona – Niech św. Florian prowadzi Was dalej w waszej pięknej, bezinteresownej służbie drugiemu człowiekowi, bliźniemu, w Waszej służbie naszej Ojczyźnie, służbie Bogu, służbie Kościołowi.

Wspólnie z ks. Krzysztofem Nojmanem w intencji strażaków modlił się ks. kan. Marian Niemier oraz ks. Piotr Kuświk, kapelan strażaków powiatu ostrowskiego, a także diakon Grzegorz Kaczorkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii zaśpiewano „Boże, coś Polskę”.

Liturgię uświetniła Orkiestra z Ołoboku.

Na Mszy św., oprócz sztandaru OSP Ostrów Wielkopolski, zgromadziły się liczne poczty sztandarowe, m.in. PSP Ostrów Wielkopolski, OSP Pruślin, OSP Krotoszyn, OSP Zduny, OSP Borowiec, Bractwa Kurkowego. Przybył również poczet sztandarowy OSP Niepokalanów, a specyfika tej jednostki związana jest z powołaniem zakonnym, ponieważ wszyscy należący do niej są braćmi zakonnymi.

Tekst i zdjęcia: JR


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony) 

150-lecie OSP Ostrów Wielkopolski
Skip to content