I Komunia św. w Konkatedrze

– W sercu każdego dziecka, które jest tutaj obecne i w naszych sercach, nas dorosłych, w chwili Chrztu św. zostało takie niezatarte znamię – znak krzyża. I z tym znakiem krzyża w sercu w swoim życiu idziemy każdego dnia aż do końca, aż do momentu, kiedy dane nam będzie zejść z tego świata ziemskiego i zamieszkać w Domu Ojca – mówił ks. Proboszcz Krzysztof Nojman podczas uroczystości przyjęcia I Komunii św. w Konkatedrze. W ostatnią niedzielę maja, w uroczystość Najświętszej Trójcy, podczas Eucharystii Pana Jezusa do swojego serca przyjęło 151 dzieci.

Na początku Eucharystii  do ks. Proboszcza zwrócili się z prośbą o udzielenie pierwszej komunii rodzice dzieci. – Cieszymy się, że właśnie dzisiaj serca naszych dzieci wypełni Bóg w I Komunii św. Do tej wyjątkowej i tak ważnej dla całych naszych rodzin chwili staraliśmy się dobrze przygotować. Wydaje się nam, że na swój sposób i możliwości nasze dzieci dojrzały do tego, aby w tajemnicy Eucharystii uczestniczyć w sposób pełny – mówiła mama. – Prosimy Cię, drogi Księże Proboszczu, o sprawowanie tej Najświętszej Ofiary w intencji naszych dzieci. Dziękujemy, że z Twoich kapłańskich rąk przyjmą po raz pierwszy Ciało Chrystusa. Módlmy się wszyscy gorąco, aby dzisiejsza wielka uroczystość całej naszej parafii i naszych rodzin była dla nich początkiem nowego etapu życia, w którym będą się karmić chlebem Eucharystycznym – prosił ojciec.

W homilii ks. Proboszcz podkreślał rangę tej uroczystości. Zaznaczył, że znak krzyża jest codziennym wyznaniem wiary. – Dzisiaj za chwilę będziemy świadkami tego wspaniałego wydarzenia, w którym dzieci po raz pierwszy przyjmą Jezusa do swojego serca. Tak pięknie się również staje, że dziś przeżywamy uroczystość Trójcy Przenajświętszy. Znak krzyża, który czynimy tyle razy w swoim życiu każdego dnia jest najpiękniejszym, najważniejszym wyznaniem wiary w Trójcy Świętej. Jeden Bóg w trzech osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty – powiedział ks. Krzysztof Nojman. Przypomniał rodzicom, że znak krzyża wyryli na sercach swoich dzieci podczas Chrztu św., który był początkiem ich wiary. – Waszym zadaniem od tamtego momentu było i jest, aby ten płomień wiary w życiu i sercach waszych dzieci ciągle rozpalać – zaznaczył kapłan. – Starajcie się drodzy rodzice tę wiarę rozwijać i podtrzymywać w życiu waszych dzieci, ich sercach, aby znak krzyża, który jest znakiem naszej wiary, znakiem chrześcijaństwa, towarzyszył dzieciom każdego dnia. I by tak było w ich życiu dorosłym do końca życia – mówił ks. Nojman.

Na zakończenie Eucharystii dzieci otrzymały chleb, którym tego dnia miały podzielić się ze swoimi najbliższymi.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


I Komunia św. w Konkatedrze
« z 7 »
Scroll to Top
Skip to content