Procesja z palmami

W niedzielę palmową podczas Mszy św. o godz. 10.45, na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, wokół kościoła przeszła procesja z palmami.

Niedzielą Palmową Kościół katolicki rozpoczyna Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: “Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”. 

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

Po zakończeniu Eucharystii nastąpiło rozwiązanie konkursu na najpiękniejszą palmę. Z licznej grupy dzieci, ks. Proboszcz Krzysztof Nojman, wybrał dziesięć najpiękniejszych palm. W nagrodę za włożony trud w ich przygotowanie, wszystkie dzieci obecne w kościele otrzymały upominki.

Tekst o Niedzieli Palmowej na podstawie eKAI

Tekst i zdjęci Jacek Ryczkiewicz


Procesja z palmami 2019
« z 3 »
Scroll to Top
Skip to content