Bierzmowanie

– Weźmijcie Ducha Świętego, rozradujcie się w Duchu Świętym. Niech On was prowadzi, pozwólcie Mu się prowadzić – mówił bp Stanisław Napierała podczas uroczystości bierzmowania w Konkatedrze. W ostatnią niedzielę maja w Konkatedrze sakrament bierzmowania przyjęło 174 młodych ludzi.

Na początku Eucharystii głos zabrał Proboszcz Konkatedry. – Prosimy cię, Księże Biskupie Stanisławie, o sprawowanie tej Eucharystii, o udzielenie sakramentu bierzmowania, by ta młodzież żyła, starała się, na co dzień, żyć Bogiem, aby Panu Bogu w swoim życiu bez reszty, bezgranicznie potrafiła zaufać – powiedział ks. kan. Krzysztof Nojman.

Głos zabrali przedstawiciele rodziców. – Dziś nasze pociechy rozpoczynają kolejny etap swojego życiu. Przyjmując sakrament bierzmowania staną się dojrzałymi chrześcijanami, a Duch Święty, jak wierzymy, pomoże im dążyć do pełni człowieczeństwa oraz jeszcze bardziej rozwinie w nich Boże życie. W imieniu zgromadzonych tu rodziców prosimy cię, Księże Biskupie, abyś udzielił sakramentu bierzmowania naszym dzieciom, aby Duch Święty wszystkiego ich nauczył – prosili rodzice.

W homilii bp Stanisław Napierała wskazywał rolę Ducha Świętego w Kościele. – Duch Święty, posłany w imię Jezusa, przez Boga Ojca, kieruje Kościołem, działa w nim, w tym Kościele. Przecież go nie widzimy, nigdy nie będziemy widzieć, bo to jest Duch. To jest Bóg-Duch, ale działa. Ciągle przypomina naukę Pana Jezusa, ciągle uczy tego, co mówi Jezus Chrystus – mówił biskup-emeryt. – Duch Święty, można powiedzieć dzisiejszym językiem, troszczy się o to, żeby Kościół zachowywał stale swoją tożsamość. Duch Święty prowadzi Kościół do coraz pełniejszego zjednoczenia z Jezusem Chrystusem – dodał bp Napierała.

Biskup zwrócił uwagę, że dziś zło ma różne wymiary, a zło to grzech. Zaznaczył również, że nie ma takiego grzechu, którego Bóg nie wybaczy, jeśli człowiek wyzna swoją winę i okaże żal za wyrządzone zło. Emerytowany biskup kaliski wskazywał na świętych, którzy grzeszyli, wyrządzali zło, ale się nawracali. – Duch Święty, jak mówi Pan Jezus, przypomina człowiekowi o grzechu. Przypomina i pokazuje człowiekowi to zło – mówił.

Pierwszy biskup kaliski mówił do młodzieży, że należą do żywego Kościoła, do którego włączył ich Duch Święty podczas chrztu św. – Duch Święty poprowadzi was przez życie, ażeby was doprowadzić ostatecznie do nieba. Poprowadzi was do Jezusa Chrystusa, abyście wierzyli, że Jezus jest Bogiem w Zbawicielu. Nie ma mowy o wierze w Jezusa Chrystusa, jako Boga Zbawiciela bez pomocy Ducha Świętego. Duch Święty będzie wam pomagał dostrzegać prawdę i dostrzegać dobro, odróżniać dobro od fałszu i dobro od zła – podkreślał celebrans. Zachęcał, by młodzież budowała drużynę Jezusa Chrystusa. – Bóg chce by każdy z nas był w niebie. Pan Jezus jest w niebie i mówił, że idzie nam przygotować miejsce, mieszkanie. Tam też jest to twoje mieszkanie. Idziesz do niego, przez życie, aby ostatecznie tam się dostać – wskazywał bp Stanisław.

Szafarz bierzmowania zaznaczył, że konieczne jest współdziałanie z Duchem Świętym. Polecał, by pozwolić Duchowi Świętemu prowadzić się przez życie.

Po homilii młodzież i wierni zgromadzeni w świątyni wyznali swoją wiarę oraz wyrzekli się szatana i jego pokus. Potem nastąpiła modlitwa o zesłanie Ducha św., po której bp Stanisław Napierała udzielił sakramentu bierzmowania. Bierzmowani zaraz po przyjęciu sakramentu otrzymywali od  świadków sakramentu krzyżyk, który zakładali na szyję.

Na zakończenie Mszy św. młodzież podziękowała za otrzymany sakrament ks. biskupowi Stanisławowi, a także ks. Proboszczowi, kapłanom i katechetom oraz osobom, które ich przez wiele miesięcy przygotowywały. Dziękowali również rodzicom za trud wychowania.

Wspólnie z ks. biskupem Stanisławem Napierałą modlił się ks. Proboszcz Krzysztof Nojman, ks. prał. Tomasz Ilski oraz ks. kan. Eugeniusz Synowiec – kapelan biskupa.

Za przygotowanie młodzieży w naszej parafii odpowiadał ks. Dariusz Kuliński.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Bierzmowanie 2019
« z 6 »
Scroll to Top
Skip to content