Grupa ZIELONA pielgrzymuje „Od Maryi do Józefa”

Grupa ZIELONA wyruszyła w drogę powrotną z Jasnej Góry do Kalisza. Po raz pierwszy w historii ostrowska grupa uczestniczy pątniczym szlaku do Kalisza, będącym drugim etapem 383. Kaliskiej i 29. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa”. Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna pielgrzymka odbywa się sztafetowo.

W niedzielny poranek o godz. 6.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawiona została Msza św. w intencji kaliskich pielgrzymów. Mszy św. przewodniczył bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który tego dnia obchodził 6. rocznicę sakry biskupiej. – Jasna Góra jest domem modlitwy, a pielgrzymka jest czasem pogłębienia naszej wiary – mówił biskup. – Wyrazem wspólnoty jest właśnie pielgrzymka. Wspólnota ludzi, którzy się modlą, razem wędrują, wspólnie przeżywają Eucharystię, słuchają Słowa Bożego – powiedział. Po Eucharystii bp Łukasz oraz podprzeor o. Marcin Ciechanowski pożegnali pielgrzymów. – Dziękujemy wam za to, że przyszliście do Matki Bożej, zapraszamy za rok. Życzymy, żebyście zanieśli do domów z tego miejsca, od Matki Bożej, owoce, a owocami ducha są miłość, radość, pokój, dobro – mówił o. Ciechanowski. W środę 19 sierpnia w Sanktuarium św. Józefa zakończy się tegoroczna pielgrzymka. W pierwszym dniu powrotu pielgrzymowania „Od Maryi do Józefa” kroczą pątnicy z grupy ZIELONEJ z Ostrowa Wielkopolskiego, żółto-zielonej z Sycowa i granatowej z Krotoszyna.

Nasi pielgrzymi w czwartek 13 sierpnia udali się autokarem do Kłobucka. Tam pod przewodnictwem bp Łukasza Buzuna została odprawiona Msza św., którą koncelebrowali przewodnicy grup pielgrzymkowych z całej diecezji. Po krótkim odpoczynku zawiązana została kolumna pielgrzymki i w interwałach czasowych pątnicy kroczyli ku Jasnej Górze. Ok. godz. 18.00 wkroczyli na szczyt Jasnogórski, gdzie nastąpiło powitanie i prezentacja. Wówczas grupa ZIELONA liczyła 45 pątników z przewodnikiem ks. Arturem Filipiakiem. W niedzielę ostrowska grupa to 10 pątników. Pielgrzymi pokonują odcinek z Jasnej Góry do Krzepic, skąd powrócą do Ostrowa Wielkopolskiego. W środę 19 sierpnia ponownie przedstawiciele wszystkich grup pielgrzymkowych udadzą się do Kalisza, by zakończyć tegoroczną 383. Kaliską i 29. Diecezjalną Pieszą Pielgrzymkę „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa”.

Przebieg tegorocznej pielgrzymki jest zgodny z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Każdego dnia przedstawiciele trzech grup pielgrzymkowych w liczbie ok. 50 osób podążają tradycyjną trasą Kaliskiej Pielgrzymki i po skończonym dniu wracają do swoich domów. Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. W dokumentach z archiwum klasztoru jasnogórskiego można znaleźć informację, że mieszkańcy Kalisza od 383 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tego pielgrzymowania zawdzięcza się kaliskimi jezuitom. To z ich domu wyruszyła grupa młodych kleryków na Jasną Górę.

Pielgrzymi przed pierwszym postojem…

Opublikowany przez Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim Sobota, 15 sierpnia 2020

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Grupa ZIELONA pielgrzymuje „Od Maryi do Józefa”
« z 4 »
Scroll to Top
Skip to content