Uroczystość NMP Królowej Polski i Narodowe Święto Konstytucji

W uroczystość NMP Królowej Polski i Narodowe Święto Konstytucji 3 maja w Konkatedrze modlono się w intencji Ojczyzny i miasta. Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Adam Kosmała. Homilię wygłosił ks. senior Eugeniusz Krawczyk, w tym roku obchodzący 60. rocznicę święceń kapłańskich.

– W trudnych momentach historii Polacy szukali nadziei i ratunku u Maryi. Biskupi polscy w 1918 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zwracając się do papieża Benedykta XV prosili o ustanowienie święta Maryi Królowej Polski. Zaproponowali wtedy datę 3 maja, łączy się ona z obradami Sejmu Czteroletniego, który ustanowił pierwszą polską Konstytucję. W ten sposób biskupi związali to święto z naszą historią, podkreślając, że królowanie Maryi nie jest teoretyczne, ona rzeczywiście uczestniczy i wpływa na dzieje naszego narodu – mówił podczas homilii ks. Krawczyk.

Wspólnie z ks. Proboszczem Adamem i ks. Eugeniuszem modlił się ks. Dominik Wieczorek oraz ks. Artur Zmyślony.

Na uroczystości obecne były liczne poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, państwowych, służb mundurowych, kombatanckich, ostrawskich szkół i harcerzy. Na jej zakończenie pod pomnikiem ks. kard. Ledóchowskiego, który był więziony podczas zaborów przez Prusaków w więzieniu znajdującym się naprzeciwko konkatedry, zostały złożone kwiaty Podczas uroczystości zagrała Ostrowska Orkiestra Koncertowa i zaśpiewał chóru męskiego „Echo”.

Tekst i zdjęcia: Renata Jurowicz


Uroczystość NMP Królowej Polski i Narodowe Święto Konstytucji 2023
Scroll to Top
Skip to content