Taize w Konkatedrze

W piątek, 23 października o godz. 19.30 w naszej Konkatedrze odbyło się czuwanie w duchu Modlitwy z Taize. To właśnie w tamtej malowniczej miejscowości w środkowej Francji działa ekumeniczna Wspólnota chrześcijańska, modląca się o pokój i wzajemną jedność.
Głównym celem spotkania w naszej Konkatedrze było spotkanie naszej wspólnoty z braćmi z Francji na wspólnej modlitwie, czuwaniu i Eucharystii. Mszy świętej przewodniczył i kazanie wygłosił brat Marek z Taize, pierwszy Polak działający w tej Wspólnocie. Tematem przewodnim homilii było poszukiwanie Boga w życiu młodego człowieka. Na koniec skierowane zostało pytanie do młodzieży, czy są gotowi do szukania prawdy w świecie. Spotkanie cieszyło się ogromną popularnością, co zaskoczyło nie tylko miejscowych parafian, ale i samego brata. Przede wszystkim obecna była młodzież ze wspólnot modlitewnych z naszego miasta i okolic wraz ze swoimi kapłanami. Nie tylko młodzież, ale również i dorośli a nawet małe dzieci zjawili się w Konkatedrze.
Spotkanie uświetnił śpiew zespołu z parafii Wysocko, przy ambitnym wsparciu młodzieży z naszego zespołu parafialnego. Ich zadaniem było animowanie tzw: „kanonów Taize” – krótkich powtarzanych śpiewów o głębokim przesłaniu dla duszy. Była także obecna przedstawicielka zespołu z Poznania, w którym na koniec roku odbędzie się główne Spotkanie Europejskie Młodzieży z braćmi z Taize. W imieniu nieobecnego Biskupa Kaliskiego przybył ks. Infułat Tadeusz Szmyt. Samo spotkanie trwało około 2 godzin, w czasie których mogliśmy doświadczyć ducha Wspólnoty z Taize.

Oprac. Karolina Bąk i Justyna Pawlak
Scroll to Top
Skip to content