Święcenia diakonatu

W czwartek 12 maja, w Konkatedrze wyświęconych zostało dwóch diakonów diecezji kaliskiej. Święceń udzielił bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Nowowyświęceni diakoni to dk. Adrian Albert z parafii pw. św. Anny w Bralinie oraz dk. Mateusz Zimorski z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Ostrowie Wielkopolskim.

Biskup Łukasz w homilii przypomniał do czego powołani byli diakoni w początkach w Kościoła. Wspomniał również pierwszych diakonów. – Dzisiaj jesteśmy w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim, która nosi znamienny tytuł św. Stanisława biskupa i męczennika. Patron naszej Ojczyzny, i tego miejsca. W ślady pierwszych diakonów wchodzą nasi klerycy. Już nie Szczepan, ani Mikołaj z Antiochii, ale Adrian i Mateusz – mówił biskup. Podkreślał, że rolą diakona jest służyć drugiemu człowiekowi. – Dzisiaj stajemy przed Panem, otaczamy naszych diakonów modlitwą – zaznaczył bp Łukasz. Życzył diakonom, by ich serce było dobrym miejscem dla Boga. – Ta droga formacji, którą już przeszli przygotowała ich do tego. Ale to dopiero początek – podkreślił. Zachęcał, by służba i misja, w której będą się znajdować, prowadziła ich w kierunku Boga i każdego człowieka, którego spotkają na swojej drodze.

Na zakończenie Eucharystii nowowyświęceni diakoni skierowali słowa wdzięczności Bogu, Matce Bożej, rodzicom, biskupowi Łukaszowi Buzunowi, rektorowi ks. dr Janowi Frąckowiakowi i wicerektorowi ks. dr Waldemarowi Graczykowi Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, moderatorom i wykładowcom z seminarium kaliskiego i poznańskiego, proboszczom macierzystych parafii.

Po zakończeniu uroczystości diakonom wręczone zostały dekrety na parafie diakońskie. Diakon Adrian Albert został skierowany do parafii katedralnej pw. św. Mikołaja w Kaliszu, natomiast diakon Mateusz do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kaliszu.

Dziś, w południe, w Poznaniu diakoni archidiecezji poznańskiej i diecezji kaliskiej złożyli wymagane prawem przysięgi kanoniczne przed przyjęciem święceń w stopniu diakonatu. Święcenia diakonów poznańskich odbędą się w sobotę 14 maja w Archikatedrze Poznańskiej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Święcenia diakonatu 2022
Scroll to Top
Skip to content