IX Orszak Trzech Króli

Po raz 9. ulicami Ostrowa Wielkopolskiego przeszedł Orszak Trzech Króli, który w tym roku odbył się pod hasłem „W jasełkach leży!” – jest to fragment XVII-wiecznej kolędy pt. „Nowy rok bieży” zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku leżącemu w żłobie w otoczeniu wołu i osła, anieli i królów. W kolędzie tej zawiera się cała idea Orszaku Trzech Króli, a wers „królowie jadą z wielką gromadą” jest niczym obraz z dorocznych ulicznych jasełek. Dlatego też tematem głównym tegorocznego Orszaku Trzech Króli były jasełka ze względu na przypadającą w okresie Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech.

Świętowanie Trzech Króli rozpoczęło się o godz. 15.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie w godzinie Miłosierdzia modlono się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po zakończeniu modlitwy Orszak wyruszył w kierunku Konkatedry przemierzając ulicę Limanowskiego, Kaliską i Sądową do Konkatedry.

W świątyni uczestnicy zobaczyli bożonarodzeniowe przedstawienie ludowe pt. „Herody” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczance oraz młodzieży z Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”. Treść przedstawienia opiera się na fragmencie Ewangelii opisującym rzeź niewiniątek oraz śmierć króla Heroda, ukazując jednocześnie walkę dobra ze złem.

Po przedstawieniu odprawiona została Eucharystia w intencji Miasta z prośbą o błogosławieństwo. W homilii ks. Fabian Domagalski nawiązał do Ewangelii podkreślając, że Bóg objawia się wszystkim, niezależnie od pochodzenia. Żydzi, którzy byli narodem wybranym, nie byli w stanie rozpoznać Jezusa. Dopiero poganie, którzy byli uważani za gorszych, byli w stanie dostrzec w Nim prawdziwego Mesjasza. – To jest naprawdę ciekawe, że Jezus urodził się w centrum ówczesnego świata. Zobaczcie, że jak spojrzymy na geografię ówczesnego czasu, kiedy to żyli wtedy ludzie 2000 lat temu, to Izrael był dokładnie w centrum. To pokazuje piękną rzecz, że Bóg w taki sposób chce przychodzić, chce być dostępny dla każdego człowieka i nigdy nikogo nie odrzuca – powiedział kapłan.

Historia Trzech Mędrców może dać nadzieję. Pokazuje, że Bóg zawsze jest blisko nas, nawet jeśli nie jesteśmy doskonałymi ludźmi. On zawsze chce nam pomagać i prowadzić nas na właściwą drogę. Szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym często spotykamy się z nietolerancją i brakiem zrozumienia, historia Trzech Mędrców jest szczególnie ważna. Przypomina, że Bóg jest Bogiem wszystkich ludzi i że każdy z nas jest godny Jego miłości.

Organizatorem Orszaku była Parafia Konkatedralna przy współpracy z Parafią Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

Szczególne podziękowania należą się Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa z Panem Karolem Marszałem na czele oraz KGW Moszczanka i młodzieży z Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”.

W 2023 roku wydarzenie odbyło się w 753. miejscowościach w całej Polsce i 9 krajach na świecie, od Afryki przez Amerykę. Tegoroczne Orszaki odbyły się w blisko 900. miejscowościach.

Tekst: Jacek Ryczkiewicz
Zdjęcia: Renata Jurowicz


IX Orszak Trzech Króli
Scroll to Top
Skip to content