Zieloni w drodze na Jasną Górę

Mszą św. o godz. 7.00 w Konkatedrze rozpoczęło się pielgrzymowanie grupy Zielonej. Przed naszymi pątnikami droga licząca około 150 kilometrów, na końcu której dotrą do tronu Jasnogórskiej Pani. W tym roku grupa liczy 76 osób. Przewodnikiem grupy jest ks. Artur Filipiak.

– Każdy z nas musi zabrać krzyż w swoim sercu. Krzyż, z którym chcemy wyruszyć na tą drogę pielgrzymią. Może nie taki drewniany, nie taki ciężki, nawet nie taki, który otrzymaliśmy w ubiegłym roku na nabożeństwie, ale taki krzyż, który od dawna w naszym życiu zalega – mówił podczas homilii ks. Artur. Kapłan mówił o ofiarowaniu swojego pielgrzymowania jako pomoc dla drugiego człowieka, ale również dla siebie. – Każdy z nas dobrze zna swój krzyż. My doskonale wiemy co tym krzyżem będzie. Czy będą to nasze sprawy zabrane z domu, czy tym krzyżem będzie nasz stan zdrowia, który będzie nam dokuczał podczas całej drogi pielgrzymkowej, czy może tym krzyżem będą wszyscy wokół, bo okaże się, że utrapienie drogi będzie nie do wytrzymania. Ale jeśli chcemy pójść za Chrystusem mamy się wyprzeć samego siebie – powiedział ks. Filipiak. Zaznaczył, że można by zamówić autobusy i pojechać na Jasną Górę, ale dzięki pieszemu pielgrzymowaniu człowiek poznaje nie tylko drugiego człowieka, ale przede wszystkim samego siebie. – To wyrzeczenie, ten trud chcemy ofiarować z miłości do Pana Boga – podkreślał.

Przed kościołem w imieniu Księdza Proboszcza pielgrzymów pożegnał i udzielił błogosławieństwa na drogę ks. Dominik Wieczorek.

Wspólnie z ks. Arturem modlił się ks. Eugeniusz Krawczyk, ks. Mariusz Dąbrowski – poprzedni przewodnik grupy Zielonej, ojciec Wojciech oraz kleryk Alan.

Pielgrzymka grupy Zielonej rozpoczęła się we wtorek 9 sierpnia. Pielgrzymi przez 5 dni pokonają około 150 kilometrową drogę. W sobotę 13 sierpnia wszystkie grupy 385. Kaliskiej i 31. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę spotkają się na wspólnej Eucharystii w Kłobucku. Stamtąd, w interwałach czasowych, wyruszą w kierunku Częstochowy, gdzie ok. godz. 17.00 planowane jest powitanie pielgrzymów przed Szczytem Jasnogórskim. Tegorocznym hasłem pielgrzymki jest „Wszystko zaczyna się w rodzinie”.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Zieloni w drodze na Jasną Górę 2022
Scroll to Top
Skip to content