Spektakl „Podaj dłoń”

W piątkowy wieczór 19 października w dużej sali Domu Katolickiego odbył się spektakl „Podaj dłoń” w wykonaniu znanych aktorów Marzanny Graff i Aleksandra Mikołajczaka z teatru Mam Teatr. Była to żywa lekcja historii, która ukazuje z jakim cierpieniem musieli się zmierzyć zesłańcy na Sybir.

Anna i Piotr Lubienieccy to kochające się małżeństwo. Anna miała niezwykłą, pełną uśmiechu babcię, która uwielbiały wszystkie wnuki. Dzięki jej opiece potrafią widzieć w życiu to co dobre. Pół roku po śmierci babci, zgodnie z jej wolą, rodzina ma się spotkać aby podzielić pamiątki. Dzień przed rodzinnym spotkaniem Anna i jej mąż i Piotr mają za zadanie posprzątać  dom po zmarłej babci. Podczas porządków  trafiają na wstrząsające dla nich odkrycie: odnajdują zapiski babci z czasów wojny oraz listy dziadka, którego nigdy nie poznali i o losie, którego babcia nigdy nie wspominała. Okazuje się, że nie znali tak naprawdę  babci i dziadka. To co przeczytali zmienia ich życie. Dowiadują się, jak wiele przecierpieli na zesłaniu ich bliscy. Wzruszająca miłość  i wzajemna troska babci i dziadka porusza nimi do głębi. Syberia nabierze dla nich nowego znaczenia. To już nie nudna historia z podręczników, to życie, którego częścią są oni sami.

Spektakl oparty na autentycznych historiach zakończyła owacja na stojąco. Aktorzy zaprosili na scenę Sybiraków, którzy wyrazili swój zachwyt z obejrzanego teatru. Stwierdzili, że powróciły im wspomnienia z lat trudnego dzieciństwa. Wskazywali, że ten spektakl w pełni pokazuje to, co tam przeżyli. Natomiast Pani Marzanna Graff podkreśliła, że podczas spektakli granych na całym świecie wiele razy spotykają się z oceną, że ta historia jest tożsama z historią każdego Sybiraka.

Aktorom podziękowania złożyła wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Ewa Matecka. Dziękowała również ks. Marcinowi Kierzkowi za pomysł zorganizowania spektaklu w Ostrowie.

Aktorzy Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak za swą działalność w 2007 roku zostali uhonorowani odznaczeniami Związku Sybiraków oraz tytułem Ambasadorów Sybiraków.

Na spektakl zaprosił bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, ks. Proboszcz Krzysztof Nojman, ks. Marcin Kierzek – duszpasterz środowisk twórczych, a także Prezydent Miasta Beata Klimek oraz Wydział Kultury i Sztuki.

Tekst i zdjęcia: JR


Spektakl „Podaj dłoń”
« z 3 »
Scroll to Top
Skip to content