Habemus Papam! Mamy PAPIEŻA!

(najświeższe informacje na dole strony)

Kardynałowie dokonali wyboru. HABEMUS PAPAM! MAMY PAPIEŻA! 13 marca 2013 roku, o godz. 19.06 z komina nad Kaplicą Sykstyńską wydobył się biały dym. Tym samym obwieścił całemu światu, że Kardynałowie wybrali (w piątym głosowaniu) następcę św. Piotra.

W czasie, gdy tłumy wiernych oczekiwali na NOWEGO PAPIEŻA, on sam przyjmował hołd kardynałów i przygotowywał się. Modlił się również w samotności w Kaplicy Paulińskiej. Kardynałowie w Kaplicy Sykstyńskiej wyrazili Papieżowi cześć i wyrazili swoje posłuszeństwo oraz odmówili modlitwę dziękczynną.

Kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran w tzw. Loży Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra wygłosił formułę „Habemus papam!”. NOWYM PAPIEŻEM został 76 l. Argentyjczyk – Arcybiskup Buenos Aires Kadynał Jorge Mario Bergoglio. Przyjął imię FRANCISZEK.

Po ponad godzinie od białego dymu, na balkon BAZYLIKI ŚW. PIOTRA wyszedł PAPIEŻ FRANCISZEK.

Pierwsze słowa, które skierował Papież Franciszek do wiernych

Bracia i siostry, dobry wieczór.
Dobrze wiecie, że zadaniem konklawe było wybranie biskupa dla Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie wybrali go z końca świata. Dziękuję wam za przyjęcie, wspólnoto diecezjalna Rzymu. Dziękuję wam. Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za emerytowanego biskupa Rzymu. Módlmy się aby Pan błogosławił mu, a Najświętsza Maryja Panna strzegła.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…
A teraz rozpoczynamy tę wspólną wędrówkę – biskup i lud. Jest to wędrówka Kościoła rzymskiego, który przewodniczy całemu Kościołowi. Módlmy się za siebie, za cały świat. Życzę wam, aby ta droga Kościoła, którą dzisiaj rozpoczynamy służyła ewangelizacji tego pięknego miasta. A teraz chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale najpierw proszę was, zanim biskup pobłogosławi, módlcie się żeby Pan błogosławił biskupa. Módlcie się za swojego biskupa. W chwili ciszy pomódlcie się za mnie.
Udzielam błogosławieństwa Wam i całemu światu, wszystkim kobietom i mężczyznom dobrej woli.
Bracia i siostry, bardzo dziękuję za przyjęcie, módlcie się za mnie. Wkrótce zobaczymy się. Jutro chciałbym pomodlić się do Matki Bożej, aby strzegła Rzymu. Dobranoc i dobrego odpoczynku.

https://youtu.be/Zo0spWYNrWM


Jorge Mario Bergoglio – ur. 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1997–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał. Od 13 marca 2013 r. PAPIEŻ – przyjął imię Franciszek I. Jest to pierwszy papież z Ameryki Południowej, pierwszy wywodzący się z zakonu jezuitów.

Jeden z pięciorga dzieci w rodzinie należącej do klasy średniej. W młodości przechodził ciężką chorobę płuc. Z tego powodu dziś ma tylko jedno płuco.

Studiował inżynierię chemiczną. Wstąpił również do seminarium duchownego w dzielnicy Devoto Villa w jego rodzinnym mieście. W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i udał się na studia humanistyczne w Chile. Stało się to przed powrotem do Buenos Aires w 1960 roku, gdzie zdobył dyplom z filozofii.
W 1969 roku Bergoglio został wyświęcony na kapłana.

W 1998 roku dostąpił godności arcybiskupa Buenos Aires. Także wtedy był pierwszym jezuitą, który sprawował tę funkcję.

Trzy lata później, w 2001, został wyniesiony do godności kardynała przez papieża Jana Pawła II.

Podczas kryzysu gospodarczego w Argentynie w 2002 roku, Bergoglio krytykował krajowych polityków w swoich homiliach, wskazując na skalę ubóstwa i marginalizację wielu ludzi w kraju.

Jego nazwisko pojawiało się na liście możliwych następców Jana Pawła II w 2005 roku.


Konferencja Episkopatu Polski wystosowała telegram do Ojca Świętego

Telegram Prezydium Episkopatu Polski do Ojca Świętego Franciszka
Warszawa, 13.03.2013 r.
Umiłowany Ojcze Święty!
Kościół w Polsce z wdzięcznością i nadzieją przyjmuje wybór Waszej Świątobliwości na Stolicę Piotrową. Pierwsze po konklawe spotkanie Ojca Świętego z wiernymi zgromadzonymi na Placu Świętego Piotra, a także przyjęte imię – Franciszek, odczytujemy, jako znak zaufania Bogu i ludziom.
Pragniemy zapewnić Ojca Świętego, że na Jasnej Górze oraz we wszystkich kościołach i wspólnotach w naszym kraju, wspierać będziemy papieskie posługiwanie naszą modlitwą i czynem. Przekazujemy słowa synowskiego oddania, czci i szacunku dla kolejnego Następcy św. Piotra, jednocześnie życząc obfitości Bożych łask i darów na jak najdłuższy i najowocniejszy pontyfikat. Niech Bóg wspiera swą mocą Waszą Świątobliwość.
† Józef Michalik
Metropolita Przemyski
Przewodniczący KEP
† Wojciech Polak
Sekretarz Generalny KEP
† Stanisław Gądecki
Zastępca Przewodniczącego KEP


Depesza gratulacyjna Prezydenta RP do Jego Świątobliwości Papieża Franciszka

Depesza gratulacyjna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego do Jego Świątobliwości Papieża Franciszka.
Wasza Świątobliwość,
Z wielką radością przyjąłem wiadomość o wyborze Waszej Świątobliwości na Stolicę Piotrową i składam, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, najszczersze gratulacje.
Stara historyczna dewiza „Polonia semper fidelis” podkreślała związki od wieków łączące Naród Polski ze Stolicą Apostolską. Szczególną wagę i znaczenie zyskały one podczas pontyfikatu błogosławionego Jana Pawła II, którego działalność – pośród wielu znaczących osiągnięć – w ogromnej mierze wsparła odzyskanie niepodległości mojej Ojczyzny przed 24 laty. Ta bliskość została podtrzymana podczas pontyfikatu jego następcy Benedykta XVI, zwłaszcza podczas jego podróży apostolskiej do Polski w 2006 roku.
Dlatego z wielką nadzieją na kontynuowanie tych dobrych relacji, które służą wielkiej sprawie wolności i solidarności, życzę Waszej Świątobliwości wielu sił w pełnieniu nowej i bardzo ważnej misji nie tylko dla Kościoła katolickiego, ale także dla całego świata. Żywię również nadzieję, że wraz z moimi Rodakami będę mógł gościć Waszą Świątobliwość na polskiej ziemi.
Z wyrazami najwyższego szacunku,
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


Franciszek czy Franciszek I?

Ks. Federico Lombardi na konferencji (14 marca) wyjaśnił, że papież będzie posługiwał się jedynie imieniem Franciszek (bez numeracji). – Papież nazywa się Franciszek, a nie Franciszek I. Franciszek i basta! – powiedział rzecznik Watykanu ucinając wątpliwości mediów i wiernych. – Franciszkiem I stanie się, gdy będzie papież Franciszek II – dodał.


Pierwsza homilia wygłoszona przez Papieża Franciszka podczas Mszy Św. w Kaplicy Sykstyńskiej w dniu 14 marca 2013 r.

W tych trzech czytaniach dopatruję się pewnego elementu wspólnego: chodzi o ruch. W pierwszym czytaniu ruch chodzenia; w drugim czytaniu ruch budowania Kościoła; w trzecim, w Ewangelii, ruch wyznawania. Iść, budować, wyznawać.
Iść. „Chodźcie, domu Jakuba, postępujmy w światłości Pańskiej!” (Iz 2, 5). Oto pierwsza rzecz, jaką Bóg powiedział Abrahamowi: Chodź w mojej światłości i bądź nienaganny. Chodzić: nasze życie jest wędrówką i nie jest dobrze, kiedy zatrzymujemy się. Chodzić nieustannie, w obecności Pana, w światłości Pana, starając się żyć tak nienagannie, jak tego wymagał Bóg od Abrahama, w Jego obietnicy.
Budować. Budować Kościół. Jest mowa o kamieniach: kamienie mają swoją trwałość; ale kamienie żywe, kamienie namaszczone Duchem Świętym. Budować Kościół, Oblubienicę Chrystusa, na tym żywym kamieniu węgielnym, którym jest sam Pan, w ruchu naszego życia, budować.
Trzecie, wyznawać. Możemy chodzić ile chcemy, możemy budować wiele rzeczy, ale jeśli nie wyznajemy Jezusa Chrystusa, nie jest dobrze. Staniemy się użyteczną organizacją pozarządową, ale nie Kościołem, Oblubienicą Chrystusa. Kiedy nie idziemy, stoimy. Kiedy nie budujemy na kamieniu, co się dzieje? Dzieje się to, co zdarza się dzieciom budującym na plaży zamki z piasku – wszystko się wali, jest pozbawione trwałości. Kiedy nie wyznajemy Jezusa Chrystusa, przychodzi mi na myśl zdanie Leona Bloya: „Kto nie modli się do Pana, modli się do diabła”. Kiedy nie wyznaje się Chrystusa, wyznaje się światowość demona.
Iść, budować-konstruować, wyznawać. Rzecz jednak nie jest taka łatwa, bo podczas chodzenia, budowania, wyznawania, czasami następują wstrząsy, są ruchy, które nie są właściwym ruchem chodzenia: to ruchy, które nas ciągną wstecz.
W tej Ewangelii następuje szczególna sytuacja. Sam Piotr, który wyznał Jezusa Chrystusa, mówi Mu: Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego. Pójdę za Tobą, ale nie mówmy o krzyżu. To nie wchodzi w grę. Pójdę za Tobą z innymi możliwościami, bez krzyża. Kiedy idziemy bez Krzyża, kiedy budujemy bez Krzyża i kiedy wyznajemy bez Krzyża, nie jesteśmy uczniami Pana: jesteśmy światowi, jesteśmy biskupami, kapłanami, kardynałami, papieżami, ale nie uczniami Pana.
Chciałbym, abyśmy wszyscy, po tych dniach łaski, mieli odwagę, właśnie odwagę, chodzić w obecności Pana, z Krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na Krzyżu; i wyznawać jedyną chwałę: Chrystusa ukrzyżowanego. A tak Kościół będzie postępował naprzód.
Życzę nam wszystkim, aby Duch Święty, przez modlitwę Maryi, naszej Matki, udzielił nam tej łaski: chodzić, budować, wyznawać Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego. Amen

https://youtu.be/4LtarZ1buj0

 

 

19 marca odbędzie się Msza inauguracyjna, która rozpocznie pontyfikat nowego Papieża FRANCISZKA

Scroll to Top
Skip to content