Wywiad z Księdzem Biskupem Edwardem Janiakiem

Wywiad z ks. bp Edwardem Janiakiem dla gazetki parafialnej „Z OSTROWSKIEJ KONKATEDRY”

7 października minie dwa lata od ingresu Księdza Biskupa do Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim. Jak Ksiądz Biskup wspomina to wydarzenie?

Po ingresie do Katedry Kaliskiej 12 września 2012 roku została zaplanowana podobna uroczystość w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim, która jest drugim kościołem biskupim. Wybrałem dzień wspomnienia Matki Bożej Różańcowej, 7 października. Muszę przyznać, że choć wielokrotnie przejeżdżałem przez Ostrów Wielkopolski, to jednak nigdy nie miałem okazji nawiedzić i zobaczyć najważniejszy kościół ostrowski, stąd w mojej pamięci z ingresu utrwalił się obraz pięknej, dużej świątyni. Pomyślałem nawet, że Konkatedra jest większa od Katedry. Cieszyłem się z obecności wielu wiernych, szczególnie zapamiętałem liczne poczty sztandarowe, zwłaszcza szkół. Po uroczystości wyjeżdżałem z Ostrowa z miłym wrażeniem gościnności tutejszych mieszkańców.

Jak Ksiądz Biskup przyjął decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI o mianowaniu na Biskupa Kaliskiego? Czy towarzyszyły Księdzu Biskupowi jakieś obawy?

Decyzję papieską przyjąłem w duchu ogromnej odpowiedzialności i jestem wdzięczny Ojcu Świętemu za posłanie mnie do diecezji kaliskiej, gdyż patrząc po ludzku wydawało mi się, że idę do swoich – z terenu diecezji pochodzą moi Rodzice i ta ziemia zawsze była mi bliska. Znałem tutejszy lud jako wierny i tradycyjnie pobożny. Dlatego też nie czułem jakichkolwiek obaw czy lęków.

Jak Ksiądz Biskup postrzega diecezję kaliską z perspektywy tych dwóch lat?

Dwa lata to nie jest długi okres czasu dlatego jednoznaczna ocena jest trudna i pewnie subiektywna. Muszę przyznać, że spotkałem w tym okresie wielu życzliwych ludzi, gorliwych kapłanów, dobrze współpracujące parafie z władzami samorządowymi. Od początku mojej posługi starałem się spotykać z moimi diecezjanami i poznawać wspólnoty różnych organizacji i stowarzyszeń nie tylko kościelnych.
W związku z tym, że żyjemy w konkretnym czasie i miejscu, to także przed diecezją kaliską staje wiele wyzwań. Problemy jakie dostrzegam to są bolączki współczesnego, często zagubionego człowieka. Problemy rodzinne, osoby dotknięte ciężkim krzyżem choroby, depresji, a nawet rozpaczy. To są najczęściej sprawy, które w konkretnych przypadkach trzeba nieść wspólnie, a w miarę możliwości pomagać. Widzę te wezwania, z którymi trzeba się zmierzyć, jako zadanie, które jeżeli Opatrzność Boża pozwoli będę podejmował.

Od dawna Ksiądz Biskup jest czcicielem św. Józefa. Czy dostrzega Ksiądz Biskup szczególne działanie tego świętego w kierowaniu diecezją kaliską?

Św. Józefa poznałem bliżej dzięki kapłanowi, który przeżył obóz koncentracyjny w Dachau, a którego spotkałem w czasie mojej pracy duszpasterskiej w Dortmundzie. Od tego czasu codziennie odmawiam litanię do św. Józefa. Przychodząc do Kalisza wiedziałem, że jest tu piękne sanktuarium ku czci Tego świętego, w którym kilkakrotnie bywałem. Ale nie zdawałem sobie sprawy, że jest tu tak żywy kult, który wyraża się przede wszystkim w nawiedzaniu tego miejsca każdego dnia przez grupy pielgrzymkowe z różnych stron naszej Ojczyzny. Św. Józef to wspaniały i potężny patron, czuwający nad naszą diecezją. Jestem też przekonany, że w chorobie, nawet śmiertelnej, którą przeszedłem w ostatnim czasie, On swoim wstawiennictwem tym razem uchronił mnie jeszcze od śmierci.

Czy zechce Ksiądz Biskup podzielić się z czytelnikami „Z Ostrowskiej Konkatedry” na temat spędzania wolnego czasu?

Na tym odcinku mam wiele zaniedbań. Starałem się poznawać diecezję, odpowiadać pozytywnie na liczne zaproszenia i brak mi było systematyczności co do wolnego czasu i rekreacji. Najchętniej wolne chwile spędzam w lesie. Udawało mi się przynajmniej dwa razy w miesiącu na wyjazdy, aby najczęściej w samotności cieszyć się urokiem przyrody. Warto pamiętać, że nasze lasy są naprawdę piękne i są naszym narodowym bogactwem. Odpoczywam także przy dobrej muzyce.

Rozmawiała Ewa Kotowska-Rasiak
Scroll to Top
Skip to content