Wspomnienie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Od zakończenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie minęło już kilka miesięcy i choć papież Franciszek podczas czuwania w Brzegach zachęcił nas do opuszczenia wygodnej kanapy i ubrania wygodnych butów, my jeszcze przed tym zadaniem zapraszamy do przeczytania tekstu i obejrzenia kilku zdjęć wykonanych przez uczestniczki wyjazdu grupy z Konkatedry na ŚDM.

„Przyjaciele, Jezus jest Panem ryzyka, tego wychodzenia zawsze „poza”. Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś”. Te słowa Ojca Świętego Franciszka wypowiedziane podczas przemówienia z Brzegów były nie tylko apelem do wszystkich „sparaliżowanych” duchowo, ale stały się jakoby zwieńczeniem długich rozważań, decyzji (czasami nawet niezaakceptowanych przez członków rodziny) o podjęciu trudu podróży i osobistym spotkaniu z międzynarodową społecznością Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Wśród setek tysięcy pielgrzymów nie mogło zabraknąć wierzących z Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim. Grupa pod kierownictwem ks. Pawła Wczesnego dotarła w sobotę 30 lipca na Campus Misericordiae. Cóż to była za droga! Po odebraniu pakietów pielgrzyma (otrzymaliśmy żółty plecak z logiem ŚDM zawierający m.in. broszury religijno-informacyjne, bransoletkę do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia,  wielofunkcyjną chustę), pokonaliśmy niejedną przeszkodę komunikacyjną w Krakowie. Następnie wśród rozśpiewanego i przepełnionego radością tłumu ludzi, szliśmy w słońcu i z bagażami na plecach do upragnionego miejsca docelowego – sektora C9 J. Czas drogi był świetną okazją do nawiązania kontaktów i zacieśnienia relacji w naszej grupie. Niejednokrotnie dodawaliśmy sobie otuchy i byliśmy dla siebie nawzajem wsparciem w trudniejszych momentach. Gdy już rozłożyliśmy karimaty i nieco odetchnęliśmy po kilkukilometrowym marszu, przyszedł moment głębszej kontemplacji i zatopienia się w modlitwie…

Wszyscy z niecierpliwością wypatrywali Papamobile, chcąc zobaczyć Papieża z bliska. Nam się to udało – niesamowite przeżycie! Ojciec Święty prowadząc wieczorne czuwanie, pomógł wkroczyć na drogę do Miłosiernego Jezusa, w której niemało jest trudności, z jakimi aktualnie boryka się młody człowiek. Swoje poruszające świadectwa wygłosili: Natalia Wrzesień z Łodzi, Miguel z Paragwaju oraz Rand Mittri z Aleppo – Syryjka prosząca o modlitwę za swoją ukochaną ojczyznę. Papież uczulał, że „cierpienie, wojna, którą przeżywa wielu ludzi młodych, nie są już czymś anonimowym, nie są już jakąś informacją prasową i kiedy nawiązujemy kontakt  z tymi konkretnymi istnieniami, które nie są już zapośredniczone przez ekrany, wówczas dzieje się coś mocnego, odczuwamy zaproszenie do zaangażowania: nigdy więcej nie może się zdarzyć, aby bracia byli „otoczeni śmiercią i zabójstwami”, czując, że nikt im nie pomoże. (…) Świętujemy fakt, że pochodzimy z różnych kultur i łączymy się, żeby się modlić”.

Następnie po pięknej inscenizacji nadszedł czas na Apel Jasnogórski i koncert uwielbienia. W niedzielę odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, Papież przewodniczył Mszy Posłania. Nie zabrakło nawet tańców lednickich, które w wykonaniu obcokrajowców napawały podwójną radością. I tak upłynęły dwa ostatnie dni podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży, które zainicjował w 1985 r. nasz rodak – św. Jan Paweł II. Zarówno Papież Polak jak i św. Siostra Faustyna towarzyszą nam w wędrówce życia do odnalezienie Drogi do Jezusa.

Podobnie jak przed wiekami Apostołowie napełnieni Duchem Świętym i rozesłani po różnych krainach po dniu Pięćdziesiątnicy, tak i my, pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży 2016, zanosimy do swoich krajów, swoich środowisk słowa Dobrej Nowiny i przekaz Ojca Świętego Franciszka, czyniąc ze swojego życia dar dla Boga i bliźnich. Spieszmy do zarażania wszystkich radością, która pozostawia w sercach postawę miłosierdzia.

Tekst: Kinga Bilska
Zdjęcia: Joanna, Kinga, Nikola, Patrycja


Światowe Dni Młodzieży 2016
Skip to content