Diamentowy Kapłański Jubileusz Ks. Prałata Alfreda Mąki

Ks. prałat Alfred Mąka, wieloletni proboszcz konkatedry pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, świętował jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Z tej okazji jubilat odprawił w ostrowskiej konkatedrze uroczystą Mszę św.

W homilii ks. prałat Tomasz Ilski wskazał na drogę jubilata do kapłaństwa i realizowanie powołania po święceniach. Przypomniał, że 1 lipca 1981 r. ks. Mąka został proboszczem w ówczesnej farze, obecnie konkatedrze. – Wspominam czas trudny dla Polski, kiedy prawdziwi ludzie, którzy kochali ojczyznę byli internowani tu w naszym więzieniu i Ty do nich chodziłeś. Spotkałem niektórych z tych internowanych, którzy z taką miłością mówili o Twojej posłudze, bo kochasz ojczyznę, kochasz wolność – mówił proboszcz konkatedry.

Dziękował jubilatowi za gorliwą posługę pasterską. – Jakże dziś nie dziękować Panu Bogu za te lata Twojego kapłaństwa, jakże dziś nie dziękować Panu Bogu za Ciebie. Pan Bóg kocha radosnych kapłanów, więc dziel się swoją głębią, swoją mądrością i swoją radością z każdym człowiekiem. Tego Ci życzę – powiedział ks. Ilski.

Po komunii św. krewni i delegacje z parafii konkatedralnej, a także innych ostrowskich kościołów złożyli jubilatowi życzenia.

– Przez te 60 lat przeżyłem 7 papieży, 5 biskupów, 3 diecezje: gnieźnieńską, poznańską i kaliską i za to Panu Bogu dziękuję. Cieszę się z tego, że coś niecoś udało się zrobić w życiu kapłańskim. Uważam, że najważniejsze to są 4 parafie, które powstały. Gdy przyszedłem do Ostrowa parafia liczyła 35 tysięcy wiernych. Cieszyłem się, ani jednej łezki nie uroniłem, kiedy oddzielały się 4 parafie z tej wielkiej ogromnej parafii ostrowskiej. To uważam za łaskę Bożą, że mogłem dotknąć się powstawania tych parafii – wspominał ks. prałat Alfred Mąka.

Wspólnie z jubilatem modliło się wielu kapłanów z ks. infułatem Tadeuszem Szmytem na czele.

Uroczystość uświetnił Chór św. Grzegorza działający przy ostrowskiej konkatedrze.

Ks. prałat Alfred Mąka urodził się 14 lipca 1930 r. w Mierucinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 czerwca 1955 r. w Poznaniu. Przez 5 lat był wikariuszem w Stęszewie, a potem 3 lata w parafii św. Marcina w Poznaniu. Potem 18 lat był proboszczem w Dąbczu i 26 lat w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim. Był prepozytem Kapituły Konkatedralnej, dziekanem dekanatu ostrowskiego pierwszego, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Diecezji Kaliskiej, diecezjalnym kapelanem więziennictwa, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. 1 lipca 2007 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.


Diamentowy Kapłański Jubileusz Ks. Prałata Alfreda Mąki

Diamentowy Kapłański Jubileusz Ks. Prałata Alfreda Mąki 2
Scroll to Top
Skip to content