Dzień modlitwy za Światowe Dni Młodzieży

W piątek 1 kwietnia w ośmiu parafiach naszej diecezji odbyło się spotkanie modlitewne za Światowe Dni Młodzieży, które w 2023 r. odbędą się w Portugalskiej Lizbonie. Jedną z nich była Ostrowska Konkatedra, gdzie odprawiona została droga krzyżowa prowadzona przez młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie miały się pierwotnie odbyć w tym roku. Ze względu na pandemię zostały jednak przesunięte. Odbędą się one od 1 do 6 sierpnia 2023 r. W naszej diecezji utworzone zostały centra przygotowań, gdzie działają koordynatorzy odpowiedzialni za organizację wyjazdu na ŚDM: Kalisz – parafia Miłosierdzia Bożego, Ostrowie Wielkopolskim – Konkatedra, Jarocin – parafia Chrystusa Króla, Kępno – parafia św. Marcina, Ostrzeszów – parafia św. Jadwigi Królowej, Krotoszyn – parafia Jana Chrzciciela, Złoczew – parafia św. Andrzeja, Syców – parafia św. Piotra i Pawła.

W piątek w tych miastach odbył się dzień modlitwy za Światowe Dni Młodzieży. W Konkatedrze w tej intencji odprawiona została droga krzyżowa, którą poprowadziła młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych wraz z ks. Arturem Filipiakiem. – Mój pierwszy upadek… Już nawet nie pamiętam… Kiedy pierwszy raz zawarłem kompromis z tym światem. Kiedy pierwszy raz zrobiłem coś i czułem, że działam przeciwko samemu sobie. Wtedy po raz pierwszy sprzedałem cząstkę samego siebie. Wydaje mi się, że nie miałem wyjścia, przecież taki jest świat. Jeżeli nie rozepcham się łokciami nie dotrę do celu… Ale właściwie czy ja mam jakiś cel? – rozważała młodzież. – Niektórzy ludzie wzbudzają we mnie agresję, złość albo nieuzasadnioną niechęć. Często przez swoją słabość i głupotę. Czasami przez to, że swoimi słowami, uczynkami, zachowaniem odkrywają we mnie coś nieuświadomionego, podrażniają rany,  o których chciałbym zapomnieć. Wtedy zaczynam się podświadomie bronić, uderzać na oślep tym co akurat mam pod ręką – słowem, myślą, uczynkiem… Choć brzmi to okropnie  to czasami lubię popatrzeć na ludzi, że i im też coś nie wychodzi, że mają ode mnie gorzej – mówili młodzi przy XI stacji. W modlitwie uczestniczył również ks. Dominik Wieczorek oraz diakon Jędrzej Grobelny, który przygotował rozważania. Oprawę muzyczną zapewnił Daniel Plewiński.

Po zakończeniu drogi krzyżowej ks. Artur przekazał wstępne informacje o przygotowaniach do ŚDM. W ramach Dni w Diecezji, które będą miały miejsce przed finałem ŚDM w Lizbonie, polskie grupy udadzą się do północnej Portugali w diecezjach: Porto, Coimbra, Lamego, Braganca, Viana, Vila Real i Braga. Przewidywany koszt wyjazdu przy podróży samolotem wynosi 3500 zł. Ks. Filipiak podkreślił, że oczywisty jest fakt, że dziś nikt nie jest pewny co do wyjazdu. Zachęcał jednak do zgłaszania się, by móc przekazywać informacje, które na bieżąco będą przekazywane na grupach w mediach społecznościowych.

Pytania i zgłoszenia na Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2023 należy kierować do ks. Artura. Udział mogą wziąć osoby od 14 roku życia.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Dzień modlitwy za Światowe Dni Młodzieży
Scroll to Top
Skip to content