Biskup z opłatkiem w areszcie w Ostrowie

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun i księża z Konkatedry odwiedzili osadzonych w Areszcie Śledczym w Ostrowie. Biskup i kapłani przełamali się opłatkiem z funkcjonariuszami, przedstawicielkami Bractwa Więziennego i ponad 230 aresztantami.

Wizytę w Areszcie Śledczym rozpoczęło spotkanie z pracownikami. Gości powitał dyrektor kpt. Waldemar Zaremba. Po odczytaniu Ewangelii o Bożym Narodzeniu przez kapelana więziennego ks. Pawła Wczesnego słowo do pracowników aresztu skierował ks. biskup Łukasz Buzun. – Chciałbym życzyć na czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku, żeby to był okres napełniony duchem Bożym, który nas predysponuje do tego, żebyśmy podali rękę, przebaczyli drugiej osobie, nawiązali od nowa zerwane relacje. Potrzebna jest nam przede wszystkim relacja z Bogiem, którą odbudowujemy w czasie Adwentu w sposób szczególny przez sakrament pokuty, bo owocem tego zawsze jest pokój – mówił biskup.

Zwracając się do osadzonych przez radiowęzeł ks. biskup Łukasz Buzun wskazywał, że czas Adwentu to czas przygotowania się do Bożego Narodzenia poprzez sakrament pokuty. – Ważne jest, żebyśmy sobie uświadomili, że Pan Jezus chce narodzić się w sercu każdego z nas. Chciałbym życzyć, aby ten czas był czasem dobrego nastawienia do drugiego człowieka, skierowania do niego dobrego słowa, a także czasem dobrej refleksji – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Przypomniał, że miniony rok był Rokiem Miłosierdzia Bożego. – Przeżyliśmy Rok Jubileuszowy poświęcony Bożemu Miłosierdziu, które w naszym życiu jest wielką szansą. Miłosierdzie to jest moc od Boga, która może wszystko w naszym życiu zmienić. Jezus jest poszukiwaczem człowieka. Chce, abyśmy te rany, które zadaliśmy drugiemu człowiekowi i sobie były uleczone– stwierdził biskup Łukasz, który przekonywał, że więzienie nie jest miejscem wykluczenia ze społeczeństwa, ale ma być miejscem powrotu do życia społecznego.

Zebrani w Areszcie Śledczym mieli okazję zobaczyć jasełka pt. „Oczekiwany gość” przygotowane przez osadzonych i młodzież II LO w Ostrowie pod kierunkiem ks. Pawła Wczesnego. Aresztanci ofiarowali ks. biskupowi obraz św. Matki Teresy z Kalkuty namalowany przez jednego z osadzonych. Wszyscy aresztanci otrzymali kartki świąteczne wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.

W spotkaniu uczestniczyli: ks. biskup Łukasz Buzun, ks. prałat Tomasz Ilski, emerytowany proboszcz Konkatedry, ks. kanonik Krzysztof Nojman, obecny proboszcz Konkatedry, ks. Paweł Wczesny, wikariusz i kapelan aresztu, ks. Mateusz Setecki, wikariusz Konkatedry, ks. Rafał Kopis, kapelan biskupa i ks. Mateusz Puchała z Diecezjalnego Radia Rodzina, a także przedstawicielki Bractwa Więziennego i młodzież.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony)

Biskup z opłatkiem w areszcie w Ostrowie 2016
Skip to content