Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy

Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Wieczorna Msza św. jest początkiem okresu Triduum Paschalnego i zawiera wiele symboli, które nie występują w czasie innych liturgii. Mszę św. Wieczerzy Pańskiej koncelebrował w Konkatedrze ks. Proboszcz Krzysztof Nojman.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej obfituje w symbole, których podczas całorocznych liturgii nie doświadczymy. Podczas pieśni „Chwała na wysokości Bogu” zabrzmiały wszystkie dzwony w Kościele, które od tej pory zostały wyciszone do czasu pieśni „Chwała na wysokości Bogu” w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej. Dzwonki używane w czasie przeistoczenia zostały zamienione na kołatki, o głuchym i mniej przyjemnym brzmieniu. Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony.

Homilie wygłosił ks. Jakub Rachwalski. Nawiązał w niej do wydarzeń mających miejsce w Wieczerniku. – W dniu dzisiejszym mamy w szczególny sposób zastanowić się – nad tajemnicą powołania kapłańskiego. Nie jest przypadkiem, że – to nasze rozważanie rozpoczęliśmy od opisu ustanowienia Eucharystii. Nieprzypadkowo Jezus jednocześnie ustanowił te dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Kapłaństwo jest bowiem tak – mocno i nierozerwalnie związane z Eucharystią, że nie sposób – tych dwóch rzeczywistości rozdzielić. Eucharystia nie tylko tworzy kapłaństwo, ale również nadaje mu sens i cel – powiedział kapłan. Namawiał, by każdy zadał sobie kilka pytań i spróbował na nie odpowiedzieć – Czym dla mnie jest Eucharystia? Czy patrząc na mnie i na – moje życie rzeczywiście można powiedzieć, że „chrześcijanin jest – człowiekiem Eucharystii? Czy daję Jezusowi ukrytemu w małym kawałku chleba wgląd w moje zwykłe, codzienne sprawy? A może uważam, że to ja sam lepiej potrafię pokierować swoim życiem? Może – Jezus tak naprawdę wcale nie jest mi potrzebny? Spróbujmy od – czasu do czasu te pytania uczynić przedmiotem swojego rachunku – sumienia – mówił ks. Jakub.

Kolejnym symbolem tego dnia było obmycie nóg dwunastu mężczyznom. Obrzęd ten zwany jest także „mandatum”, który przypomina o geście Jezusa, który wykonał wobec Apostołów. Symbol jest bardzo czytelny i wskazuje na uniżenie Jezusa wobec człowieka i bycie sługą.

Tego dnia w Konkatedrze wiernym udzielana jest Komunia św. pod dwiema postaciami – Ciała i Krwi Chrystusa.

Z okazji święta ustanowienia sakramentu kapłaństwa przedstawiciele parafii złożyli kapłanom obecnym na Mszy św. życzenia. Ks. Proboszcz dziękując za życzenia prosił wszystkich zgromadzonych w kościele o modlitwę za kapłanów.

Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, po Komunii św. i życzeniach nastąpiło przeniesienie Pana Jezusa do przygotowanego przedtem tabernakulum znajdującego się w miejscu zwanym Ciemnicą – Ciemnica w Konkatedrze znajduje się przy ołtarzu MB Częstochowskiej. Jest to symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Podczas procesji przeniesienia używa się kołatek i śpiewa wspomniany hymn „Sław Języku Tajemnicę”. Przy ciemnicy do godziny 22.oo trwała adoracja Najświętszego Sakramentu.

Po zakończeniu Eucharystii zdjęto z ołtarza świece, obrusy, mszał i krzyż – gest ten symbolizuje zakończenie wieczerzy, ale także odarcie Jezusa z szat i pozostawienie Go w samotności, ponieważ ołtarz jest symbolem Chrystusa i Jego ofiary. Aż do Mszy Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje pusty. Pozostawienie otwartego i pustego tabernakulum to wyraźny znak, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, ale cierpi zamknięty w Ciemnicy i oczekuje na wyrok.

Eucharystia została odprawiona przez ks. Proboszcza Krzysztofa Nojmana. Koncelebrowali ją kapłani – ks. Jakub Rachwalski, ks. Mateusz Setecki, ks. Paweł Wczesny, ks. Dariusz Kuliński, kapelan szpitala ks. Piotr Juszczak, a także kapłani-emeryci: ks. prał. Tomasz Ilski, ks. prał. Alfred Mąka i ks. Eugeniusz Krawczyk. Liturgię wzbogacił swoim śpiewem Chór parafialny pw. św. Grzegorza pod dyr. Magdaleny Nowickiej.

Zobacz również: Wielki PiątekGrób Pański, Wielka Sobota

Tekst i zdjęcia: JR
Tekst na podstawie: Michał Lewandowski/deon.pl


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony)

Wielki Czwartek - pamiątka Ostatniej Wieczerzy 2017
Skip to content