O Bożą opiekę dla Polski i Miasta

3 maja, w uroczystość Najświętszej Matki Bożej Królowej Polski, a także w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja 1791 roku w Konkatedrze odprawiona została Eucharystia, podczas której modlono się w intencji Ojczyzny i Miasta. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Nojman.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Gaude Mater Polonia” przez Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyr. Janusza Lipińskiego. Jest to jeden z najstarszych polskich religijnych utworów, średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa skomponowany do słów Wincentego z Kielczy.

Na początku Mszy św. ks. Proboszcz powitał zgromadzonych w świątyni wiernych. – Mszę św. sprawuję prosząc o Bożą opiekę dla Polski, dla naszej Ojczyzny, prosząc o Bożą opiekę dla naszego polskiego narodu. W tej Mszy św. pragniemy modlić się za nasze Miasto Ostrów Wielkopolski, za wszystkich mieszkańców, by Pan Bóg wszystkich wspierał. Wspierał swoją pomocą szczególnie tych, w których rękach jest władza, którzy mają często bardzo decydujące zdanie – powiedział ks. Krzysztof Nojman.

Homilię wygłosił ks. Mateusz Setecki – wikariusz parafii Konkatedralnej. – Dzisiejsza uroczystość jest świadectwem wiary naszych przodków, którzy nie wstydzili się, nie wahali się zawierzyć swoje życie, życie Polski Maryi, Matce Bożej. Nie wahali się zawierzyć podczas walki, w czasie wojny, powstań, okupacji, niewoli – powiedział kapłan. – Dziś Polsce nie grozi już niewola, jak przed wiekami, chociaż niektórzy próbują wmówić nam, że jest jakaś niewola. Dziś toczy się walka o ducha narodu, o wierność wartościom, które ukształtowały polską tożsamość. Odkąd Polska przyjęła chrztu weszła w krąg kultury chrześcijańskiego Zachodu, wraz z innymi narodami Europy. Dziś, kiedy Europa coraz bardziej jednoczy się pod względem ekonomicznym i politycznym, trzeba szczególnej troski, by nie zatracić cennego dziedzictwa duchowego, które ją uformowało – zwrócił uwagę ks. Mateusz Setecki. Zaznaczył również, że coraz mniej ludzi jest wiernych swojej tradycji, w której się wychowali, która ukształtowała ich osobowość. – Współczesna Polska ucieka od wiary, ucieka od prawdy, tak jak ucieka Zachodnia Europa. Polska, której synowie i córki jeszcze niekiedy gotów byli oddać życie za Ojczyznę, staje się krajem pozbawionym Boga. A Ojciec Święty, umiłowany syn naszej ziemi mówił o Ojczyźnie: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. (…) Jest matką, która wiele przecierpiała” – mówił ks. Mateusz przywołując słowa św. Jana Pawła II.

Wikariusz zaznaczył jakie cechy i wartości są promowane w dzisiejszych czasach – Dzisiaj lansowany jest świat ludzi bez ojczyzny, bez religii, dla których nie ma znaczenia kraj, język ojczysty, kultura narodowa, bo wszyscy jesteśmy Europejczykami. Liczą się pieniądze, interesy. Zwrócił uwagę, że przodkowie swoją wiarę zaznaczyli w najważniejszym dokumencie, w Konstytucji, której święto obchodzone jest corocznie 3-go maja – Konstytucja 3 maja rozpoczynała się od słów „W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego”. A dziś Europa chce narzucić konstytucję bez Boga i bez chrześcijańskich wartości – mówił kapłan. Dodał również – W czasach niewoli ta Konstytucja „W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego” stała się przedmiotem dumy i dowodziła, że Polacy potrafią rządzić się sami i są zdolni do podniesienia się z upadku. Jesteśmy w stanie rządzić się sami. Nie żeby rządził ktoś inny nami. Potrzeba nam szczególnej modlitwy w intencji Ojczyzny – wskazywał ks. Setecki.

– Ojczyzna przetrwała dzięki szczególnej opiece Królowej Maryi. Tej, którą naród Polski, Jan Kazimierz, Polski Sejm ponad 200 lat temu wybrał Ją, jako Królową. I nikt się nie krzywił, nikt się nie kłócił jak to dzisiaj ma miejsce. Musimy tą Królową zaprosić do naszego życia, aby ona w nim Królowała, aby dalej Królowała naszej Ojczyźnie. To Ona broni nasz naród, tak jak broniła Jasną Górę przed potopem szwedzkim. Jak pozwoliła się cieszyć upragnioną wolnością po długim okresie niewoli, okupacji – powiedział kapłan. W swoim rozważaniu nawiązał również do czytanego tego dnia fragmentu Ewangelii – „Oto Matka Twoja” – mówi nam konający Chrystus w dzisiejszej Ewangelii. Oto nasza Matka i Królowa, do której możemy się uciekać w każdej niedoli, bo jak doskonale wiemy, Ona zawsze nas wysłucha, przyniesie upragnioną pomoc.

Kończąc homilię, ks. Mateusz Setecki zwrócił się do zgromadzonych w świątyni słowami Marii Konopnickiej – Nie dajmy sobie wmawiać, że Bóg nam niepotrzebny, że Jego Matka niepotrzebna. Są nam potrzebni, bez Nich Polska nie będzie Polską. „Ojczyzna moja – to ta ziemia droga, Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga, Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła W polskiej mnie mowie pacierza uczyła” – tak pisała przez laty Maria Konopnicka.

Podczas uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny i Miasta wraz z ks. proboszczem Krzysztofem Nojmanem modlił się również ks. infułat Tadeusz Szmyt – emerytowany proboszcz parafii pw. św. Antoniego, ks. Maciej Wyzujak – proboszcz parafii pw. Ducha Św., ks. prał. Tomasz Ilski, ks. Mateusz Setecki oraz diakon Łukasz Urban. Świątynię wypełnili licznie zgromadzeni wierni oraz: parlamentarzyści – Łukasz Mikołajczyk, Wicewojewoda – Marlena Maląg, Prezydent Miasta – Beata Klimek wraz z zastępcami, Przewodniczący Rady Miejskiej – Jarosław Lisiecki, Starosta Ostrowski – Paweł Rajski, Wicestarosta – Roman Pacholczyk, Przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Leraczyk, Honorowi Obywatele Miasta, delegacje z Miast Partnerskich, Radni Miejscy i Powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe.

Mszę św. uświetnił Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Janusza Lipińskiego oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod batutą Mariana Sikorskiego.

Na zakończenie Eucharystii odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik ks. kard. Mieczysława Halki-Ledóchowskiego, gdzie przedstawiciele władz oraz różnych organizacji złożyli kwiaty.

Tekst i zdjęcia: JR


(kolejne zdjęcia ładują się podczas przewijania strony) 

O Bożą opiekę dla Polski i Miasta - 3 maja 2017 r.
Scroll to Top
Skip to content