Zieloni wyruszyli na pielgrzymi szlak

Po raz kolejny grupa Zielona z Konkatedry wyruszyła na Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Przez pięć dni będą maszerować, by w poniedziałek pokłonić się przed Jasnogórską Panią. Pieszą wędrówkę rozpoczęła Eucharystia odprawiona w intencji pielgrzymów.

– Witam całą rodzinę zielonych. Witam każdego z was. Po raz kolejny wyruszamy na pielgrzymi szlak i dzisiaj przychodzimy do Chrystusa, by na początku drogi poprosić o to wszystko, co nosimy w swoich sercach, do czego nas dzisiaj Słowo Boże zaprasza. Warto odkrywać, że tak jak Ewangelia mówi, żeby wyjść na spotkanie z Chrystusem. Wyjść na spotkanie z Nim w drugim człowieku, tych, których spotkamy, ale w sposób szczególny chcemy się spotkać z Nim wraz z Jego Matką w Jasnogórskim wizerunku – mówił na początku homilii ks. Paweł Wczesny. Kapłan nawiązując do Słowa Bożego mówił o tym, że człowiek jest wezwany do drogi, którą należy w swoim życiu dostrzec. Zachęcał, by czerpać światło od samego Pana Boga, ponieważ światło wiary rozprasza ciemności. – Może nieraz zmagamy się z trudnościami, może z grzechem, który nas wkurza i irytuje po raz kolejny w naszym życiu. Może odczuwamy jakieś lęki, obawy o naszą przyszłość. Może dotykamy spraw trudnych w naszej rodzinie. To wszystko jest bardzo ważne. Bo kiedy przychodzimy z tym sami często nie widzimy wyjścia. Ale kiedy przychodzimy z tym do Chrystusa, to On nam pokazuje, że nie tylko jesteśmy w stanie razem z nim to pokonać. Ale On ma taką niesamowitą zdolność, której nikt z nas nie ma nawet z największego zła Bóg potrafi wyprowadzić dobro – mówił przewodnik grupy Zielonej. Podkreślał, cytując św. Pawła, by „zło dobrem zwyciężać”, by nie bać się dzielić miłością, dobrem, uśmiechem, radością, pomocą i życzliwością.

Ks. Paweł zaznaczył, że powinniśmy być wdzięczni Bogu za możliwość spotkania z Nim w każdej możliwej chwili. – Żyjemy w takich czasach w Polsce, że mamy praktycznie w każdej miejscowości kościoły. Mamy ten luksus -Eucharystia nie tylko w niedzielę, możemy często korzystać z sakramentu pokuty i pojednania nie tylko od wielkiego dzwonu, ale na co dzień. Mamy ten wielki luksus adoracji Najświętszego Sakramentu. Warto byśmy sobie zdali sprawę, że są miejsca na świecie, gdzie jest bardzo trudno znaleźć Pana Jezusa w Eucharystii. Czasami trzeba przebyć bardzo długą drogę – powiedział kapłan. Przypominał, że na końcu ziemskiego życia przyjdzie czas zdać sprawę z całego życia przed Bogiem.

Kończąc homilię, ks. Paweł Wczesny złożył życzenia pielgrzymom – Moi drodzy tego wam życzę, abyście w tym czasie pielgrzymki otworzyli na oścież drzwi Chrystusowi, jak mówił św. Jan Paweł II. Aby ta pielgrzymka była dla was czasem błogosławieństwa. Nie znaczy to, że będzie ona prosta i łatwa. Wiecie, że odciski też nam towarzyszą, czasami się po ludzku nie chce, nogi bolą. Ale kiedy człowiek przemoże to, co go przeraża, co może jest trudne, na koniec jest zawsze wielka radość, bo to nam uświadamia, że naprawdę możemy pokonywać samych siebie, trudy, bo nie jesteśmy sami, bo jesteśmy z Matką. Jesteśmy zaproszeni do tego by właśnie pozwolić Bogu Ojcu w Duchu Świętym i w Jezusie Chrystusie działać w naszych sercach – zakończył.

Podczas Mszy św. wspólnie z ks. Pawłem Wczesnym modlił się ks. Grzegorz Kamzol, ks. Mariusz Dąbrowski, ks. Marcin Kierzek.

Błogosławieństwa pielgrzymom udzielił ks. Mariusz Dąbrowski, który z racji obowiązków proboszczowskich w swojej parafii nie mógł uczestniczyć w tegorocznej pielgrzymce.

Przewodnikiem grupy Zielonej i zarazem opiekunem duchowym jest ks. Paweł Wczesny. Wśród pielgrzymów jest ks. Grzegorz Kamzol – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie oraz diakon Sebastian Taczka, diakon Witold Morozowicz, diakon Łukasz Dulik.

Nasi pielgrzymi podzielili się swoim doświadczeniem pielgrzymowania i opowiedzieli o owocach tego czasu słuchaczom Radia Rodzina.
Rozmawia Katarzyna Łakomiak:

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Wolność”. W trakcie pielgrzymki konferencje głosić będzie ks. Łukasz Skoracki, były dyrektor Radia Rodzina, obecnie wikariusz w parafii pw. Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim.

Grupa Zielona jest częścią 27. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W dniu wyjścia liczy 105 pielgrzymów. Dlaczego w dniu wyjścia? Ponieważ w każdej chwili można do grupy Zielonej dołączyć. Zapraszamy!

Podobnie, jak w ubiegłym roku, na naszej stronie internetowej późnymi wieczorami pojawiać się będą relacje z trasy pielgrzymki. Zachęcamy do śledzenia naszej strony.

Opracował: Jacek Ryczkiewicz

Relacja z trasy:

Piszą o naszych pielgrzymach:


Zieloni wyruszyli na pielgrzymi szlak
« z 5 »
Scroll to Top
Skip to content