Zieloni oddali Jej cześć

Po pięciu dniach wędrówki grupa Zielona Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę dotarła do Jasnogórskiej Pani. Nasi pątnicy przeszli ok. 150 km, by oddać cześć Królowej Polski, Matce Bożej Częstochowskiej. Przewodnikiem grupy był ks. Paweł Wczesny.

Tegoroczna pielgrzymka obywła się pod hasłem „Wolność” i była nawiązaniem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a przede wszystkim w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Jako pierwsza grupa na jasnogórski szczyt weszła grupa z parafii Wniebowzięcia NMP w Kaliszu – Narodowego Sanktuarium Św. Józefa. Szczególnym akcentem pielgrzymki był obraz św. Józefa, który pielgrzymi z tej grupy nieśli całą drogę. – Święty Józef z Narodowego Sanktuarium, przybył tutaj, do swojej małżonki, do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w naszej Ojczyźnie – mówił kierownik pielgrzymki ks. Rafał Grzęda. Wraz z obrazem i grupą na szczyt wszedł biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Pątnicy po powitaniu wypuścili 1000 balonów różowych i niebieskich wraz z serpentynami i sztucznymi ogniami.

Grupa Zielona z Ostrowskiej Konkatedry wchodziła na szczyt jako siódma grupa. Nasi pielgrzymi napisali o sobie:

Wyruszyli Zieloni z Ostrowa ochoczo,
pielgrzymują na Jasną Górę.
Modlili się dniem i nocą,
otoczeni wiernych sznurem.
Maryja daje odwagę,
serca napełniają Anieli.
Więc choć ciężko jest, dają radę,
wciąż uśmiechnięci i weseli.

Zieloni do Jasnogórskiej Pani w prezencie przynieśli krzyże, które robili w trakcie wędrówki. Miały one symbolizować ich grzechy i słabości. Krzyże te położone zostały na płótnie z odciskami dłoni wszystkich pątników zrobionymi podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w drugim dniu pielgrzymki. Czerwony kolor dłoni oznaczał ich oddanie Bogu przez krew i Mękę Pana Jezusa oraz ufność w to, że Bóg przemieni je swoją łaską i miłosierdziem.

W grupie Zielonej uczestniczyło 110 pielgrzymów. Najmłodszym uczestnikiem grupy Zielonej był 17-miesięczny Pawełek, a najstarszym 59-letnia Hanna.

Wśród pielgrzymów grupy Zielonej był ks. Grzegorz Kamzol – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie oraz diakoni: Sebastian Taczka, Witold Morozowicz, Łukasz Dulik, a także kleryk Rafał.

W 381. Kaliskiej i 27. Diecezjalnej Pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczyły 24 grupy w tym 2 rowerowe, 2146 pielgrzymów, 42 kapłanów, 7 diakonów, 17 kleryków, 12 sióstr zakonnych.

Podczas pielgrzymki, każdego dnia na naszej stronie internetowej pojawiały się relacje z trasy:

Msza św. oraz wyjście pielgrzymów 9 sierpnia – czytaj tutaj.

Wejście grup pielgrzymkowych transmitowała nasza diecezjalna telewizja internetowa domjozefa.tv. Na naszym profilu na Facebooku przeprowadziliśmy kilka transmisji NA ŻYWO z tego co działo się na Jasnej Górze (poniżej retransmisji). Fotorelacja na dole strony.

* włącz dźwięk 

* włącz dźwięk 

* włącz dźwięk

* włącz dźwięk

* włącz dźwięk

* włącz dźwięk

* włącz dźwięk

* włącz dźwięk

* włącz dźwięk

 

Relacje z wejścia:

Opracował: Jacek Ryczkiewicz


Zieloni oddali Jej cześć
« z 6 »
Scroll to Top
Skip to content