Dyskusja na temat czy Kościół powinien mieszać się do polityki [DKK 2019]

W ostatni piątkowy wieczór miesiąca w dużej sali Domu Katolickiego odbyła się debata pt. „Czy Kościół powinien mieszać się do polityki?”. Dyskusję na ten temat poprowadził dr Paweł Beyga z prof. Grzegorzem Kucharczykiem – profesorem nauk humanistycznych, specjalizującego się w historii myśli politycznej. Spotkanie odbyło się w ramach Dni Kultury Katolickiej, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Mieszajmy się do polityki”.

Retransmisja:

Dyskusja podzielona została na dwie części. W pierwszej pytania zadawał dr Beyga, natomiast druga część to pytania z publiczności.

Prof. Grzegorz Kucharczyk to historyk myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec. Jest profesorem Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie jest dziekanem. Publikował m.in. w „Christian Order”, „Salisbury Review”, „Christianitas”, „Cywilizacji”, „Pro Fide, Rege et Lege”, „Arcanach” i w „Naszym Dzienniku”. Współpracuje z dwumiesięcznikiem „Polonia Christiana”. Jest także członkiem redakcji „Miłujcie się”. Autor wielu książek i tekstów publicystycznych na tematy historyczne, związane z prześladowaniem Kościoła oraz wpływów masonerii.

Debatę prowadził dr Paweł Beyga, który jest doktorem nauk teologicznych (teologia dogmatyczna). W 2018 roku obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu na temat tradycji anglikańskiej w Mszale dla ordynariatów personalnych byłych anglikanów. Interesuje się związkiem liturgii z treścią wiary. Publikował m.in. w „Teologii w Polsce”, „Wrocławskim Przeglądzie Teologicznym” oraz „Studia Europaea Gnesnensia”.

Na zakończenie podziękowania złożyła Małgorzata Juda-Mieloch z wydawnictwa Republika Ostrowska. Zauważyła, że gdy w ubiegłym roku wydawnictwo wraz z parafią Konkatedralną podjęło się wydania publikacji „Wspomnienia z Kulturkampfu” ks. Walentego Śmigielskiego, odzew mieszkańców był bardzo pozytywny. Wówczas twierdzono, że dobrze było odświeżyć tę publikację, bo to ważna książka dla Ostrowa. – Kiedy w tym roku zaproponowaliśmy temat Kościół a polityka, to ten sam Ostrów powiedział „co wy robicie?!”. Moje pytanie, może nawet trochę retoryczne, a raczej przypomnienie. Jesteśmy w Domu Katolickim, jesteśmy przy Konkatedrze, którą wybudował ks. Walenty Śmigielski, ksiądz, który mieszał się do polityki. To on był właśnie tajnym misjonarzem, to on dawał opór kulturkampfowi za zgodą ks. kard. Ledóchowskiego. Gdyby nie ta postawa, nie bylibyśmy w tym miejscu. Być może nie mówilibyśmy w tym miejscu po polsku. To tak tytułem wytłumaczenia skąd ten temat. A że w kontekście przedwyborczym, proszę mi podać lepszy kontekst – powiedziała Małgorzata Juda-Mieloch.

We wtorek 1 października o godz. 19.00 w dużej sali Domu Katolickiego odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Nosowskim (dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny miesięcznika „Więź”) na temat „Kościół w państwie, państwo w Kościele – autonomia czy zależność?”. Szczegółowy program Dni Kultury Katolickiej 2019 – tutaj.

Oprac. Jacek Ryczkiewicz

Dni Kultury Katolickiej 2019:


DKK2019 - Dyskusja na temat czy Kościół powinien mieszać się do polityki
Scroll to Top
Skip to content