Kościół w państwie, państwo w Kościele [DKK 2019]

We wtorek 1 października w dużej sali Domu Katolickiego odbył się wykład dziennikarza Zbigniewa Nosowskiego pod tytułem „Kościół w państwie, państwo w Kościele – autonomia czy zależność?”. Był to ostatni punkt w tegorocznym programie Dni Kultury Katolickiej organizowanym pod hasłem „Mieszajmy się do polityki! Wybierz mądrze!”.

Retransmisja spotkania:

Spotkanie rozpoczęło się od powitania zebranych przez ks. Dariusz Kulińskiego, wikariusza parafii Konkatedralnej, koordynatora Dni Kultury Katolickiej. W pierwszej części spotkania Zbigniew Nosowski wygłosił wykład dotyczący tematu „Kościół w państwie, państwo w Kościele – autonomia czy zależność?”. Drugą częścią były pytania od zebranych w sali słuchaczy. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla gościa i zgromadzonych oraz zapowiedzią przyszłorocznych Dni Kultury Katolickiej.

Zbigniew Nosowski to absolwent socjologii i teologii. Od 1989 redaktor „Więzi”, od 2001 –­ redaktor naczelny. Autor książek „Parami do nieba. Małżeńska droga świętości”, „Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności”, „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”, „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”; współautor książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie. W latach 2002-2008 konsultor Papieskiej Rady ds. Świeckich. Chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w latach 2007-2009 i ponownie od 2017 r. Dyrektor programowy Laboratorium „Więzi”. Rzecznik prasowy Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Współorganizator Zjazdów Gnieźnieńskich. Doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Organizatorem Dni Kultury Katolickiej była parafia Konkatedralna pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim wraz z wydawnictwem Republika Ostrowska i magazynem Polonia Christiana przy finansowym wsparciu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Oprac. Jacek Ryczkiewicz

Dni Kultury Katolickiej 2019:


DKK2019 - Kościół w państwie, państwo w Kościele
Scroll to Top
Skip to content