Za Ojczyznę i Miasto w rocznicę uchwalenia Konstytucji

W niedzielne południe w Konkatedrze odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. – Powierzamy dziś Panu Bogu, przez Maryję Królową Polski, naszą Ojczyznę i nasze Miasto, wszystkich rządzących, podejmujących ważne decyzje – powiedział na początku Eucharystii ks. kan. Krzysztof Nojman. Z ks. Proboszczem modlił się również ks. prał. Tomasz Ilski i ks. Eugeniusz Krawczyk, a także ks. diakon Mateusz Paprocki.

Eucharystia rozpoczęła się od zaśpiewania „Bogurodzicy”. – Dziś narodowe święto 3 maja. 229 lat temu Sejm Czteroletni w 1791 roku uchwalił Konstytucję 3-go maja będącą pierwszą w Europie konstytucją a drugą na świecie – przypomniał na wstępie ks. Krzysztof Nojman.

Homilię wygłosił ks. Eugeniusz Krawczyk. Podkreślał w niej, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za bliźniego. – Znamy i słyszymy nieraz różne powiedzenia i przysłowia. Każdy jest kowalem własnego szczęścia. Pomóż sobie sam to ci Bóg pomoże. Czyż jestem stróżem swego brata – to pytanie postawił Panu Bogu Kain po zamordowaniu brata. Często te słowa są wymówką mającą uspokoić wyrzuty sumienia z powodu zawinionego braku odpowiedzialności za innych ludzi. Każdy myślący, normalny człowiek odczuwa potrzebę, a nawet konieczność przyjmowania odpowiedzialności za ludzi wokół siebie. Człowiek nie jest samotną wyspą. Potrzebujemy innych, a inni potrzebują nas. Być dla innych to głębszy sens życia i źródło radości. Pomagać bliźnim, dzielić się z nimi to prawdziwy znak miłości – mówił ks. Eugeniusz. Wskazywał, że nie ma prawdziwej miłości bez odpowiedzialności. – Tzw. miłość bez odpowiedzialności jest właściwie zamaskowanym egoizmem – powiedział kapłan. Zaznaczył, że osoby mające wpływy i władzę powinny mieć największe poczucie odpowiedzialności za losy innych ludzi. – Wszyscy jesteśmy wezwani, aby troszczyć się o siebie nawzajem. Przede wszystkim w rodzinie, ale także wobec sąsiadów, współpracowników, wobec wszystkich, którzy pojawiają się na drogach naszego życia. Wszyscy oni należą przecież do Jezusa, On ceni sobie każdego człowieka, On chce, abyśmy byli dla nich znakiem Jego ofiarnej miłości – mówił emerytowany kapłan. Zachęcał by wsłuchiwać się w potrzeby innych. – Mamy szansę uczynić świat, ten który jest blisko nas, choć trochę piękniejszym, znośniejszym, lepszym i wyrozumialszym – powiedział ks. Eugeniusz. Kapłan wskazał również na postać św. Stanisława, biskupa i męczennika, który jest patronem parafii i miasta oraz Ojczyzny. Przypomniał, że w najbliższych dniach będziemy przeżywać jego wspomnienie. – Jako dobry pasterz oddał życie za wierność Chrystusowej nauce. W czasach rozbicia dzielnicowego był szczególnym patronem starań o przywrócenie jedności narodu. Żyjemy znowu w czasach, kiedy tej jedności tak bardzo potrzeba. I to na wszystkich poziomach życia społecznego w całej naszej Ojczyźnie. Bardzo potrzeba miłości połączonej z odpowiedzialnością za przyszłość poszczególnych ludzi, lokalnych wspólnot i całego naszego narodu – zakończył ks. Eugeniusz Krawczyk.

Przed błogosławieństwem ks. Proboszcz Krzysztof Nojman wspomniał o wizycie biskupów na Jasnej Górze przytaczając słowa wypowiedziane przez wizerunkiem Królowej Polski. – Podczas Apelu Jasnogórskiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki nawiązał do trwającej pandemii. Abp Gądecki mówił takie słowa: „Niektórzy w tej sytuacji mówią: nic nie będzie już tak jak było przedtem; i miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie. Bo naszą Ojczyznę trzeba budować na czymś więcej aniżeli tylko na pragnieniu nieustannego rozwoju gospodarczego, konsumpcji i gonitwie za pieniędzmi. W ostatnich tygodniach Pan Bóg daje nam czas ku temu, abyśmy przemyśleli i przewartościowali wiele spraw w naszym życiu i życiu naszej Ojczyzny”. Arcybiskup podkreślił, że czas pandemii to „okres, w którym potrzeba silniejszego wyznania naszej wiary w bliskość Chrystusa Zmartwychwstałego”. Nawiązując do święta Konstytucji 3 Maja, abp Gądecki w rozważaniach poświęcił też sporo miejsca kwestii patriotyzmu. Podkreślał, że nasze zakorzenienie w historii, tradycji i języku dokonuje się poprzez rodziców. Hierarcha przypomniał słowa Jana Pawła II dotyczące doświadczenia Ojczyzny w kontaktach z innymi narodami i kulturami. „Jednoczenie się z innymi narodami tylko wtedy nie będzie zakompleksionym poddawaniem się silniejszemu, tylko wtedy nie będzie bezmyślnym płynięciem z głównym nurtem, gdy sami będziemy wiedzieli, kim jesteśmy i kim chcemy być z naszą ponad 1000-letnią historią”. „Podczas pierwszej swojej pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II mówił: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. Wezwanie jakże aktualne w roku 2020. Tym bardziej, że dziś rozumienie tego dziedzictwa dzieli Polaków. „Żeby Polska była Polską” – nie tylko nie znaczy dla różnych ludzi tego samego, ale dla niektórych nie znaczy nic zgoła”. Żeby Polska, była Polską, co te słowa znaczą dla mnie – zakończył Proboszcz Ostrowskiej Konkatedry.

Na zakończenie zaśpiewano „Boże, coś Polskę”.

W Eucharystii uczestniczył Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek z Przewodniczącym Rady Miejskiej Jarosławem Lisieckim, Starosta Ostrowski Paweł Rajski z Przewodniczącym Rady Powiatu Piotrem Walkowskim, a także radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych.

Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem ks. Kardynała Mieczysława Halki-Ledóchowskiego, wzniesionym jako wotum Wielkopolski za odzyskaną wolność po latach zaborów.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz

Mszę św. w intencji Ojczyzny i Miasta transmitowaliśmy na naszej stronie internetowej oraz Facebook-owym fanpejdżu.


Za Ojczyznę i Miasto w rocznicę uchwalenia Konstytucji
Scroll to Top
Skip to content