Ingres bpa Damiana Bryla do Ostrowskiej Konkatedry

Trzy miesiące po ingresie do Katedry Kaliskiej, biskup Damian Bryl odbył ingres do Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim. – Chciałbym serdecznie wszystkich zaprosić do tego, abyśmy szli drogą wspólnej troski o wiarę w Jezusa Chrystusa, aby On był w centrum wszystkiego, co robimy, byśmy chcieli żyć z Nim jak najpiękniej i jak najgłębiej, zgodnie z Ewangelią i według niej kształtowali relacje międzyludzkie – mówił podczas ingresu biskup kaliski.

Uroczystość rozpoczęła się w niedzielne południe procesją z probostwa do kościoła.

Ordynariusza diecezji kaliskiej w jego drugiej świątyni powitał Proboszcz Konkatedry ks. kan. Adam Kosmała. – „Miłość Chrystusa przynagla nas”, ojcze biskupie Damianie, to zawołanie umieszczone na twoim herbie prowadzi cię przez życie. I dziś przeprowadziło cię do Ostrowa Wielkopolskiego, do konkatedry. Prawie dokładnie pół roku po ogłoszeniu przez naszego drogiego papieża Franciszka nominacji na biskupa ordynariusza naszej diecezji, dokładnie trzy miesiące po ingresie do katedry. „Oto jest dzień, który dał nam Pan. Weselmy się i radujmy się w nim”. Świątynia to dom Boga Ojca. To w tabernakulum mieszka Jezus Chrystus, Jego Syn – mówił proboszcz. Wspomniał o patronie świątyni, św. Stanisławie biskupie, a także o obecności błogosławionych i kandydatów na ołtarze związanych z parafią. -W imieniu wszystkich, którym bliska jest nasza Konkatedra i nasze miasto Ostrów Wielkopolski, witam cię z ogromną radością, drogi ojcze biskupie Damianie, w twojej drugiej świątyni – mówił ks. Adam.

W homilii biskup kaliski odniósł się do Ewangelii. Zaprosił wiernych do wspólnego rozważania Słowa Bożego. – Chciałbym z wami dzisiaj słuchać i rozważać Boże Słowo, bo w tym Słowie wielki Bóg przychodzi do nas, objawia nam siebie, ale też pokazuje nam drogi naszego życia. Chcemy słuchać Jego Słowa, bo ufamy, że Pan Bóg jest dobry, że chce naszego dobra i że to Jego Słowo jest dla naszego dobra, dla naszego zbawienia, dla szczęścia wiecznego – zachęcał biskup Damian.

Zastanawiał się, gdzie w chwilach bezradności kieruje się człowiek. – A gdzie my idziemy z naszą bezradnością? Czy potrafimy tak jak te kobiety, w tych dramatycznych momentach, iść do Jezusa. Czy chcemy iść do Niego, czy za wszelką cenę sami chcemy dać sobie radę – mówił ordynariusz. – Człowiek wierzący to ten, który uznaje swoją zależność, który potrafi przyjąć, nie daje sobie rady z jakąś sprawą. Boże potrzebuję Ciebie, potrzebuję Twojej łaski. Chciałbym, abyśmy dzisiaj modlili się o takiego ducha pokory dla nas, żebyśmy umieli uznać nie wszystko sam mogę, wobec niektórych doświadczeń jestem słaby, bezradny – powiedział. – Boże potrzebuję Ciebie, potrzebuję Twojej łaski. Przed Bogiem nie musimy udawać, że wszystko możemy sami, możemy być szczerzy, możemy przyznać się do swoich ograniczeń – podkreślał bp Bryl wskazując na przykład kobiet z Ewangelii.

Biskup kaliski podkreślał, że każdy człowiek dla Jezusa jest ważny. – Dla Jezusa ważny jest człowiek, konkretny człowiek. Dla Jezusa ważny jestem ja, każdy możne to dzisiaj odczytać. Dla Jezusa ważny jest człowiek, nie masa. Jezus nie patrzy na liczby, ale widzi człowieka – podkreślał kapłan. Mówił również o potrzebie uznania godności każdego człowieka. – Dla Jezusa godność człowieka, każdego człowieka, jest czymś bardzo istotnym. Dzisiaj potrzeba nam odkrywać i przypominać, że każdy człowiek ma godność. Chciałbym, żebyśmy byli wspólnotą, która tą godność szanuje, która o tej godności mówi, która godność człowieka stawia jako ważny punkt odniesienia wszelkich relacji – zaznaczył bp Damian. – Niech nasza diecezja stajnie się coraz bardziej wspólnotą ludzi, którzy kochają Jezusa, dla których Jezus jest w centrum, którzy słuchają jego Słowo, żyją Jego Słowem, i to tym Słowem się dzielą, jako największym swoim skarbem – zachęcał wiernych ordynariusz kaliski.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

– W tym wyjątkowym dniu, w tym wyjątkowym miejscu dla nas Ostrowian, w Konkatedrze, w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie patronuje święty Stanisław, chciałabym z głębi serca złożyć życzenia i przede wszystkim podziękować za to, że Ekscelencja jest z nami. Chciałabym życzyć, aby Słowo Boże głoszone było dla nas wszystkim wiarą, nadzieją i miłością – mówiła minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

W imieniu starosty ostrowskiego głos zabrała Karolina Dera-Szymańska. – Ekscelencjo, z okazji uroczystego ingresu do Ostrowskiej Konkatedry proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia wielu dobrych owoców w posłudze księdza biskupa, jako przewodnika duchowego oraz opiekuna naszej diecezji – mówiła wiceprzewodnicząca Rady Powiatowej. Życzenia złożył również Piotr Kuroszczyk, wójt Gminy Wiejskiej Ostrów Wielkopolski.

– Witamy w Ostrowie Wielkopolskim, witamy w domu. Witamy w mieście otwartym, życzliwym i dobrym. Mam ten niewątpliwy zaszczyt i honor powitać jego Ekscelencje w imieniu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Dziękujemy za te obecność, a na tę niełatwą drogę posługi drugiemu człowiekowi życzymy przede wszystkim dobrego zdrowia, błogosławieństwa Bożego na każdy dzień tej służby i pięknej współpracy z Ostrowem Wielkopolskim – życzyła Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Głos zabrał również Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki, który wspominał o ważnych postaciach Kościoła, którzy bywali w tej świątyni. Mówił o kard. Wyszyńskim i kard. Wojtyle, ale także metropolicie poznańskim abp. Antonim Baraniaku. Wskazał również na Prymasach Polski, kard. Edmundzie Dalborze, synu tejże parafii, a także kard. Ledóchowskim, który przebywał w czasach kulturkampfu w tutejszym więzieniu. – Prosimy prowadź nas ku prawdzie. Niech dobry Bóg błogosławi tobie w twojej posłudze, niech Bóg błogosławi naszemu narodowi, naszej Ojczyźnie, naszej diecezji, naszemu miastu – życzył.

Na zakończenie uroczystości biskup Damian Bryl dziękował za obecność i wspólną modlitwę. – Chciałbym zaprosić do wspólnego zaangażowania się w życie Kościoła, który razem tworzymy. Chciałbym, aby każdy z nas miał doświadczenie, że w tej wspólnocie jest ważny, żeby każdy znalazł swoje miejsce i żeby potrafił jak najpiękniej, jak najbardziej podjąć misję w tym Kościele, do której Go zaprosił sam Pan Jezus. Chciałbym też zaprosić do wspólnej pracy na rzecz społeczności, którą razem tworzymy – podkreślał bp Damian. – Chciałbym żebyśmy, jako diecezja kaliska, wnosili taki dobry, pozytywny wkład w rozwój tej społeczności, która mieszka tutaj na tym terenie. Chciałbym bardzo, aby takim słowem-kluczem, które nam dzisiaj będzie towarzyszyć i w następne dni to było słowo „razem”. Szanując różne odrębności, szanując każdego człowieka, każdą społeczność, chciałbym zaprosić, żebyśmy szukali tego, co możemy razem zrobić, jak możemy razem służyć człowiekowi, konkretnemu człowiekowi. Chciałbym żebyśmy, jako społeczność kościoła kaliskiego wnosili taki dobry, pozytywny wkład w rozwój tego wszystkiego, co się dzieje w społeczności, w której żyjemy – powiedział biskup kaliski zachęcając do częstej modlitwy w tej intencji.

Eucharystię koncelebrował m. in. biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, proboszcz ostrowskiej konkatedry ks. kan. Adam Kosmała, kanclerz kurii kaliskiej ks. kan. Marcin Papuziński, ks. prał. Andrzej Szudra, proboszczowie ostrowscy oraz kapłani z okolic. Na uroczystościach obecne były siostry zakonne, parafialne poczty sztandarowe. Obecny był również Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyr. Janusza Lipińskiego oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyr. Mariana Sikorskiego.

Ingres był transmitowany w telewizji internetowej DOMJOZEFA.tv oraz na naszym kanale na YouTube. Sygnał z naszej kamery wykorzystała na swoim kanale telewizja PROART.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Ingres bpa Damiana Bryla do Ostrowskiej Konkatedry

1 thought on “Ingres bpa Damiana Bryla do Ostrowskiej Konkatedry”

  1. Pingback: Ingres Biskupa Damiana – Mniszki Klaryski Kapucynki klasztor w Ostrowie Wlkp.

Comments are closed.

Skip to content