39. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W sobotni wieczór w Konkatedrze, kilka dni po 39. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. – W Seminarium usłyszałem komunikat, że w zalewie Wiślanym odnaleziono sutannę i że jest to najprawdopodobniej ks. Jerzy Popiełuszko. Przeżywaliśmy chyba jak żaden rocznik. Tam odnaleziono męczennika, polskiego kapłana, który oddał życie za Chrystusa i za Ojczyznę. Odnaleziono sutannę, a my w tym samym momencie, cały nasz rocznik otrzymuje sutannę, żeby ją nosić i świadczyć o Chrystusie – mówił na początku Eucharystii, o osobistym przeżyciu tych zdarzeń, ks. Proboszcz Adam Kosmała.

Co roku dzięki pamięci działaczy Solidarności w Konkatedrze sprawowana jest Msza św. będąca okazją do wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki i jego świadectwa wiary i miłości do Ojczyzny.

Homilię wygłosił ks. Dominik Wieczorek, który zachęcał zgromadzonych, by udali się w pielgrzymkę do grobu bł. ks. Jerzego. – Może warto odbyć pielgrzymkę do jego grobu na warszawski Żoliborz, uklęknąć nad jego nagrobkiem, zatrzymać się nad naszym życiem, zatrzymać się nad naszą Ojczyzną i popatrzeć ile jest jeszcze warta. Ile jeszcze jest warte nasze poświęcenie – mówił kapłan.

Po zakończeniu Eucharystii złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą ks. Popiełuszkę znajdującą się w podcieniu Konkatedry.

Ks. Jerzy Popiełuszko był człowiekiem głębokiej wiary i patriotyzmu. W trudnych czasach PRL-u odważnie głosił prawdę i bronił praw człowieka. Jego słowa i czyny budziły nadzieję w sercach Polaków i przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj wolności. Ks. Popiełuszko był męczennikiem za prawdę i sprawiedliwość. 39 lat temu, 19 października 1984 roku został brutalnie zamordowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Jego śmierć była wielkim ciosem dla narodu polskiego, ale jednocześnie stała się symbolem walki o wolność i demokrację.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


39. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Scroll to Top
Skip to content