Koncert organowy „Muzyka w konkatedrze”

9 listopada o godzinie 19.30 w Konkatedrze Ostrowskiej odbył się koncert organowy pod hasłem „Muzyka w Konkatedrze” zorganizowany w ramach Święta Niepodległości i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W programie można było usłyszeć dzieła takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Jehan Alain, Charles-Marie Widor, Zolst Gardonyi i Andrzej Henryk Bączyk.

Koncert odbył się pod honorowym patronatem J. E. Ks. Biskupa Edwarda Janiaka oraz Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosława Urbaniaka. Za organami zasiadł Karol Mróz absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie organów. Słowo o muzyce głosił Andrzej Henryk Bączyk. Słowo wstępu przed koncertem powiedział ks. proboszcz Tomasz Ilski.

PROGRAM KONCERTU:

JAN SEBASTIAN BACH – „O Mensch, bewein 'dein’ Sünde groß” BWV 622

ANDRZEJ HENRYK BĄCZYK – Tryptyk Maryjny
1. Preludium, fuga i chorał nt. Pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową”
2. Chaconna nt. Pieśni „Po górach, dolinach”
3. Toccata i fuga nt. Pieśni „Matko Najświętsza”

JEHAN ALAIN – Litanies

CHARLES-MARIE WIDOR – VI Symfonia organowa g-moll op. 42 nr 2, cz. I

ZOLST GARDONYI – Mozart changes

Karol Mróz – ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie organów pod kierunkiem prof. Ireny Wisełki – Cieślar oraz asystentów Krzysztofa Urbaniaka i Karola Hilla. Swoje umiejętności wykonawcze doskonalił biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów takich jak: Wolfgang Zerer, Bernhard Haas, Gerhard Gnann, Theo Jellema, Nicholas Parle, Martin Rost, Tineke Steenbrink. Występował jako solista i kameralista na wielu prestiżowych festiwalach organowych w kraju i za granicą (Holandia i Niemcy). Oprócz działalności koncertowej zajmuje się prowadzeniem badań zabytkowych organów na terenie kraju oraz jest członkiem komisji nadzorującej prace restauratorskie instrumentów. Jest wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim im. św. Cecylii w Kaliszu oraz prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej II stopnia w Turku.

Oprac. Mariusz Jarząb
Skip to content